Новини » Світ Читать эту новость на русском

Бустерна COVID-вакцинація буде: Де у Європі вирішили робити третє щеплення проти коронавірусу і навіщо це потрібно

Топ-новина

Топ-новина

фото з відкритих джерел

У Європі збагнули, що для угамування спалаху коронавірусу потрібно більше, ніж дві дози вакцини

26 листопада Всесвітня організація охорони здоров’я оголосила, що у Південній Африці виявлено новий штам коронавірусу – Omicron. За кілька днів новина про небезпечний варіант COVID-19 облетіла світ, і уряди всіх країн уже думають, як стримати його розповсюдження.

Поки медики та вчені прогнозують, чи може новий штам може бути небезпечнішим за попередні, у Європі планують запровадити обов’язкову бустерну вакцинацію. Мовляв, три щеплення набагато ефективніші, ніж два, що дають захист лише на шість місяців.

Далі розповідаємо про перспективу бустерної вакцинації від коронавірусу у країнах ЄС, а також про ймовірність обов’язкової ревакцинації кожні півроку.

Чому у ЄС хочуть ревакцинувати населення?

Протягом останніх кількох тижні у Євросоюзі думають над офіційним запровадженням обов’язкових бустерних, тобто додаткових, щеплень від коронавірусу. З нещодавніх пір вони вважаються необхідними, а дві дози більше не є достатніми для захисту організму від інфікування.

Вчені апелюють до результатів досліджень – з часом кількість антитіл у крові вакцинованої людини різко зменшується, і через півроку він перебуває у групі ризику так само, як і невакциновані.

Зменшення кількості антитіл спостерігається у випадку МРНК-вакцин як-от Biontech/Pfizer и Moderna, фіксується через півроку після введення другої дози вакцини. А після препарату Johnson&Johnson, для імунізації яким достатньо однієї дози, бустерне щеплення потрібно робити ще раніше, на думку фахівців з Німецької постійної комісії з вакцинації.

Щоб направити громадян на обов’язкове бустерне щеплення, але не змушувати напряму, у Європейській комісії розробили цікавий алгоритм. Єврочиновники хочуть скоротити термін дії сертифікатів про вакцинацію від COVID-19 до 9 місяців після первинної вакцинації.

фото з відкритих джерел

Щоб пролонгувати документ, потрібно зробити третє щеплення і отримати новий сертифікат – про ревакцинацію. Рекомендація імунізуватися додатковою дозою COVID-вакцини діє для всіх без винятку громадян європейських країн. Оновлені правила ще має затвердити Рада Євросоюзу.  

Новини за темою: Немає сенсу: Очільник ВООЗ засудив бустерну вакцинацію і щеплення дітей

У яких країнах планують бустерну вакцинацію?

Бустерна доза вакцини перетворилася з "додаткової, ймовірно корисної" на обов’язкову. Агентство AFP повідомляє, що третє щеплення проти ковіду зробили всього 3,7% населення Європи. Найбільше – в Ісландії, Угорщині і Сербії.

Також третє щеплення стане обов’язковим у США – таке рішення з’явилося на тлі появи нового штаму коронавірусу. Центри контролю і профілактики захворювань США випустили нові рекомендації щодо щеплень від COVID-19. У них йдеться про те, що всі дорослі повинні отримати бустерні дози для захисту від вірусу. Це буде актуально для громадян віком від 18 років через шесть місяців після повного курсу вакцинації препаратом Pfizer або Moderna або через два місяці після імунізації вакциною Johnson & Johnson.

Фото з відкритих джерел

Австрія також запроваджує вакцинацію бустерною дозою препарату проти коронавірусу. Третє щеплення можна буде отримати уже через чотири місяці після повного курсу вакцинації.

Міністри охорони здоров'я Німеччини ще на початку листопада закликали усіх громадян до бустерної вакцинації, хоча раніше Постійна комісія з вакцинації рекомендувала повторне щеплення лише особам старше 70 років.

"Кожен, хто отримав друге щеплення шість місяців тому або давніше, повинен мати можливість отримати бустерну дозу", - заявив міністр охорони здоров'я землі Баварія Клаус Голечек. Тим часом в.о. міністра охорони здоров'я ФРН Єнс Шпан також закликав всіх без винятку до бустерної вакцинації. Ще одне щеплення через шість місяців після попереднього "має стати правилом, а не винятком". 

Новини за темою: У Канаді дозволили для повнолітніх бустерне щеплення вакциною Pfizer

У Великій Британії з початку вересня уже актуальна додаткова вакцинація для осіб віком від 50 років. До того ж у Королівстві скорочують термін ревакцинації через появу агресивного штаму "Омікрон". 27 листопада у Королівстві вже зафіксували два випадки зараження новим штамом.

Фото з відкритих джерел

У зв’язку з цим замість повторного третього COVID-щеплення через півроку, його будут проводити кожні три місяці. Про це заявив міністр охорони здоров’я Великобританії Саджид Джавіда, посилаючись на рекомендації Об’єднаного комітету з вакцинації та імунізації.

"Я попросив комітет термінового переглянути способи розширення програми вакцинації після появи нового штаму "Омікрон"… Я прийняв їхню пораду наполовину зменшити інтервал для ревакцинації з шести до трьох місяців", - зазначив Джавід.

В Україні також думають над запровадженням бустерної вакцинації. Так, на початку листопада у МОЗ заявили, що третя доза вакцини від коронавірусу стане доступною для українців після перетину позначки у 50% вакцинованих громадян. Наразі в Україні від коронавірусу повністю провакциновано 34% населення.

А вже наприкінці листопада міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко заявив, що бустерну дозу вакцини не будуть запроваджувати найближчим часом. За його словами, поки що зарано про це говорити.

Міністр охорони здоров'я України Віктор Ляшко

Фото з відкритих джерел

"У нас розпочались всі щеплення в лютому 2021 року, повторні щеплення були у квітні, тому сьогодні в Україні ще зарано говорити про введення і додаткову доцільність введення бустерної дози. Як мінімум ми повинні досягнути 50% провакцинованого населення принаймні двома дозами антиковідної вакцини, після цього будемо переходити на бустерну дозу", -  сказав міністр, пославшись на рекомендацію ВООЗ зачекати із масовим щепленням населення бустерною дозою.

Новини за темою: Про бустерну вакцинацію проти COVID-19 для всіх охочих поки не йдеться, - Кузін

Що відомо про сезонне вакцинування проти коронавірусу

Глава Бюро ВООЗ в Україні доктор Ярно Хабіхт заявив, що перетікання коронавірусу у сезонну хворобу наразі є лише теорією. Доказів того, що пандемія може стати чимось схожим на грип, вчені ще не мають.

У свою чергу український лікар Олександр Карловський зазначає: якщо від коронавірусу з’являться дієві препарати, вірус може стати сезонним. Медик наголосив, що поки про сезонність не йдеться, бо інфекція у світовому розрізі лише набирає обертів і продовжує мутувати.

"Так, таке буває з багатьма вірусами: спочатку вони агресивні, а потім стають сезонними. Але на прикладі коронавірусу ми бачимо, що це незвичний вірус, бо кожна наступна мутація ще більш серйозніша (...) Якщо дійсно знайдуться ефективні препарати, які дійсно дієві і рятують від ковіду – тоді це захворювання має шанси стати сезонним", - вважає лікар.

Якщо це станеться, то наявні зараз вакцини проти коронавірусу будуть допрацьовані, щоб ефективно боротися з новими варіантами вірусу, як це відбувається з сезонними щеплення від грипу.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.