Дає довічний імунітет без ревакцинації. Що відомо про японську COVID-вакцину на основі вірусу віспи

Топ-новина

Топ-новина

Японські вчені створили вакцину на основі вірусу віспи Фото з відкритих джерел

Прототип вакцини вже випробували на мишах та макаках-крабоїдах

Наявні вакцини проти коронавірусу хоч і показують високу ефективність, але не забезпечують довгостроковий захист. Тому держави вимушені проводити регулярну ревакцинацію, що, крім фінансових втрат, спричиняє супротив серед населення. Останнє неабияк заважає у подоланні пандемії, яка триває вже третій рік. Японські вчені вирішили створити вакцину на основі вірусу віспи, яка формуватиме довготривалий імунітет від COVID-19. Вони не виключають, що саме ця вакцина може стати зброєю для подолання коронавірусу. Детальніше про новий препарат розповідаємо далі. 

Що відомо про “вісповакцину” від COVID

Учені Токійського інституту медичних наук розробляють вакцину проти коронавірусу на основі препарату проти віспи, який свого часу допоміг викорінити цю смертельну хворобу. Зокрема, його у 1796 році розробив британський лікар Едвард Дженнер. В основі ліків був вірус коров’ячої віспи. Після того як Всесвітня організація охорони здоров’я скоординувала глобальну кампанію з вакцинації, віспу успішно побороли. Востаннє на неї хворів пацієнт у Сомалі в 1977 році.

Вірус віспи Фото з відкритих джерел

Ця тема неабияк зацікавила почесного дослідника Токійського інституту медичних наук Мічінорі Кохара. Він працював над нею понад 30 років. Головним його інтересом із 2020 року було, чи можна на основі випробуваного препарату проти віспи розробити ефективну вакцину проти коронавірусу. 

Новини за темою: ВООЗ хоче вакцинувати 70% населення Землі до липня 2022 року

Так, у квітні 2020 року дослідник разом з іншими вченими почав розробку рекомбінантного вірусу “вісповакцини”. За задумом вчених, він повинен бути впроваджений у спайковий білок вірусу SARS-CoV-2, що викликає коронавірус.

Для цієї COVID-вакцини науковці обрали епатогенний штам варіанта вірусу коров’ячої віспи DIs. Він працює як надзвичайно ефективний і безпечний вірусний вектор для доставлення гена SARS-CoV-2.

Які результати випробувань на тваринах

Розробник вакцини Мічінорі Кохара запевнив, що препарат зможе виробляти потужні нейтралізуючі антитіла протягом тижня після щеплення. Як наслідок, у вакцинованих має формуватися потужний клітинний імунітет.  

Під час експериментів на мишах науковці створили і застосували вакцину на основі рекомбінантного вірусу “вісповакцини” та ген високопатогенного пташиного грипу. Усі вакциновані тварини вижили, а через 20 місяців у них виявили високий рівень антитіл. Тоді як всі нещеплені миші загинули. У статті підкреслили, що 20 місяців - це приблизна середня тривалість життя мишей.  

"Характеристики цієї вакцини показали, що вона може сприяти виробленню антитіл та давати довічний імунітет. Одна доза вакцини зберігає ефект протягом більш ніж 20 місяців, жодна інша вакцина не має схожого ефекту", - повідомив Мічінорі Кохара в інтерв'ю The Japan Times.

Вчені провели випробування на мишах Фото з відкритих джерел

Прототип вакцини проти COVID, випробуваний на макаках-крабоїдах, показав ефективність у захисті від розвитку пневмонії. При цьому рівень вірусу в легенях приматів був нижчим від того, що можна виявити стандартними методами через 7 днів після зараження.

У 2023 році компанія Nobelpharma Co планує провести першу та другу фази клінічних випробувань “вісповакцини” за участю 150-200 волонтерів. Серед учасників експерименту мають бути також люди з антитілами від СOVID-19. Тобто ті, хто вакцинувалися іншими препаратами, і ті хто, перехворіли на коронавірус.

Якщо ефективність і безпека вакцини будуть підтверджені, науковці одразу розпочнуть останнє клінічне випробування. У разі позитивних результатів розповсюдження вакцини може розпочатися у 2024 році. 

Новини за темою: Розробка довічної вакцини вселяє надію на те, що незабаром пандемія COVID-19 закінчиться, - експерт

Однак Кохара попередив, що для проведення третьої фази випробувань науковцям потрібні потужні фінансові інвестиції з боку держави чи фармацевтичних гігантів як усередині країни, так і за кордоном.

У чому особливість вакцини

Наявні вакцини проти коронавірусу (Pfizer Inc./BioNTech SE, Moderna Inc та інші) хоч і показують високу ефективність у запобіганні тяжким захворюванням і смерті, але не забезпечують довгостроковий захист. У середньому рівень антитіл в організмі людини знижується протягом шести місяців з моменту вакцинації. Тому виникає необхідність у повторній вакцинації цими препаратами. 

Новини за темою: В Україні розглянуть можливість введення бустерної дози COVID-вакцини для всіх охочих, - Кузін

Японська вакцина на основі вірусу віспи має виробляти найсильніші нейтралізуючі антитіла порівняно з іншими препаратами. Науковці переконані, що нова вакцина формуватиме у людей довічний імунітет проти коронавірусу, і відпаде необхідність у ревакцинації. 

Вакцина здатна формувати довготривалий імунітет Фото з відкритих джерел

"Нинішня ситуація така, що ми змушені вакцинуватися чи не кожні три-шість місяців, і нам необхідно розробляти нові вакцини щоразу, коли виникає новий варіант вірусу. Тому, якщо ефективність нашої вакцини збережеться навіть упродовж року-двох-трьох, це заощадить трильйони ієн, витрачених на соціальну інфраструктуру", - додав Кохара.

Ще однією перевагою вакцини є умови її зберігання. Препарат може тривалий час перебувати у сухому вигляді при кімнатній температурі.

Окрім величезної фінансової економії у всьому світі, створення вакцини може стати кроком до подолання коронавірусу. 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.