Добровільне декларування майна: Як в Україні діє податкова амністія та що передбачають непрямі методи оподаткування

Після податкової амністії в Україні, ймовірно, запровадять непрямі методи оподаткування

Топ-новина

Топ-новина

Фото з відкритих джерел

В Україні з 1 вересня 2021 року триває податкова амністія - можливість добровільно задекларувати активи. Чиновники звітують про відповідальність громадян та відносно високі темпи кампанії.

Здавалося б, сплатив податки та можна спати спокійно. Однак ні - після амністії українці можуть отримати неприємний сюрприз: влада планує ухвалити закон про непрямі методи оподаткування.

Про умови податкової амністії, розмір відрахувань та те, кому доведеться сплачувати податки у разі ухвалення анонсованого законопроєкту, розповідаємо детальніше далі.

Умови податкової амністії в Україні

Із 1 вересня 2021 року громадяни України отримали можливість одноразово задекларувати доходи, нерухоме та рухоме майно. Одноразове добровільне декларування триватиме рік – до 1 вересня 2022 року. За цей час українцям пропонується задекларувати грошові активи, майно і майнові права, набуті внаслідок доходів, з яких не було сплачено податки і збори.

Перелік об’єктів, які потрібно декларувати: валютні цінності (тобто банківські метали); національна валюта (гривні); іноземна валюта; права грошової вимоги; нерухоме майно: земельні ділянки, об’єкти житлової/нежитлової нерухомості, об’єкти незавершеного будівництва.

Розмір податку, який потрібно сплатити для узаконення статків, залежить від того, який актив декларується та де він перебуває, і коливається в межах 2,5-9%.
Детальніше про умови податкової амністії та правила сплати нарахувань можна дізнатися за посиланням.

Новини за темою: Зміни до Податкового кодексу: Експерт застеріг, що в Україні зможуть штрафувати навіть пенсіонерів

Скільки коштів задекларували українці

За час свят у межах кампанії податкової амністії громадяни України задекларували активів на суму понад 100 млн гривень.

Голова комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев розповів, що станом на 10.01.2022 загальна сума амністованих активів складає 1,191 млрд грн, а збір до бюджету - 72,2 млн грн.

"Протягом грудня динаміка стрімко зросла, суспільство поступово позбавляється страхів, пов’язаних із добровільним декларуванням", – зазначив політик.

Що далі

У 2022 році українців чекає кілька новацій. Одна торкнеться тих, хто планує легалізувати статки, а інша - усіх громадян.

Так, до 1 березня іноземні активи можна задекларувати за пільговою, зниженою податковою ставкою 7%. Після 1 березня та до кінця кампанії (31 серпня 2022 року) ставка при декларуванні іноземних активів становитиме 9%.

Фото з відкритих джерел

А після завершення дії податкової амністії в Україні будуть запроваджені непрямі методи оподаткування. Міністр фінансів Сергій Марченко повідомив, що законопроєкт іще розробляють. Утім, міністр уже заявив: непрямі методи оподаткування передбачають, що Податкова служба матиме змогу проводити оцінку операцій фізичних осіб щодо придбання об’єктів нерухомості або дорогих речей без задекларованих доходів.

Міністр запевнив, що несплачені податки будуть донараховані не на всю суму покупки, а на різницю між задекларованими доходами та вартістю покупки.

Крім того, очікується, що система перевірки працюватиме в автоматичному режимі, тому додатково українців ніхто не турбуватиме, якщо для цього не буде підстав.

Новини за темою: В Україні пройдуть масштабні податкові перевірки компаній та ФОПів

Економіст Олександр Хмелевський розповів, що непрямі методи податкового контролю передбачають, що податкова оцінюватиме вартість наявного майна громадян, їхні масштабні покупки та порівнювати з їхніми офіційними доходами. Якщо вартість майна та покупок перевищуватиме суму офіційних доходів, то такому громадянину доведеться сплатити додатковий податок.

Економіст не виключає, що з часом продавців товарів можуть зобов’язати повідомляти до податкової про великі покупки, які робила людина. Тому експерт переконаний: постійне відчуття, що за тобою стежать, що в будь-який момент можуть вимагати якихось пояснень, а то й доплат, не сприятиме зростанню ділової активності та створенню нормального інвестиційного клімату.

А економічний експерт Олег Пендзин зазначив, що непрямі методи контролю за витратами, якщо їх впровадять, торкнуться всіх громадян, незалежно від того, брали участь вони в податковій амністії чи ні.

"На сьогодні в законодавстві немає вимог, щоб громадяни (окрім держчиновників) пояснювали походження своїх доходів. Але як тільки буде ухвалено закон про непрямий метод контролю, будь-який українець, який зробив покупку на суму понад 400 тисяч гривень, відразу ж потрапить під контроль податкової на предмет відповідності його витрат раніше отриманим доходам", – зазначив експерт.

За словами Пендзина, моніторити будуть тільки ті дорогі покупки, які будуть відбуватися з моменту набуття чинності закону.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.