Досвідчений фінансист і експомічник Назарбаєва. Що відомо про нового прем'єр-міністра Казахстану та його уряд

Топ-новина

Топ-новина

Аліхан Смаїлов Фото з відкритих джерел

Президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв підписав указ про новий склад уряду і призначив Аліхана Смаїлова на посаду прем'єр-міністра

Через тиждень після відставки уряду президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв призначив новим прем'єр-міністром країни Аліхана Смаїлова і затвердив новий Міністерський склад. Після кадрової перестановки частина членів попереднього Кабміну зберегла свої пости, а деякі і зовсім пішли на підвищення. Главою уряду став міністр з багаторічним досвідом і експомічник Нурсултана Назарбаєва Аліхан Смаїлов. Детальніше про нього розповідаємо далі.

Чому уряд пішов у відставку

Все почалося 2 січня, коли в місті Жанаозен на заході Казахстану спалахнули протести через зростання цін на автомобільний газ-з 50-70 до 120 тенге за літр. 

Протестна хвиля стрімко почала поширюватися на інші регіони, залучаючи все більшу кількість людей. Через два дні демонстрації охопили Алмати, Уральськ, Актобе, Тараз, Шимкент, Кокшетау та інші.

Новини за темою: Відставка уряду, вибухи, пожежі і сотні поранених. Чим обернулися для Казахстану протести через зростання цін на газ

5 січня президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв відправив у відставку уряд, а сам розпорядився ввести регулювання відпускних цін на паливо, але хвилювання продовжилися. Токаєв переконаний, що особлива провина за допущення протестної ситуації в Республіці лежить на уряді, а саме - на міністерстві енергетики.

Новини за темою: "Старий пішов". Чому протести в Казахстані переросли в бунт проти Назарбаєва і як на це відреагував світ

5 січня тодішній прем'єр-міністр Аскар Мамін подав прохання про відставку, яку прийняв глава держави. Згідно з Конституцією Казахстану, відставка прем'єр-міністра означає припинення повноважень всього уряду.

Аскар Мамін Фото з відкритих джерел

Тимчасово виконуючим обов'язки голови органу виконавчої влади був призначений перший віцепрем'єр Аліхан Смаїлов. Решта членів уряду продовжили виконання своїх обов'язків, але тільки до затвердження нового складу Кабінету Міністрів. 

Хто увійшов до нового уряду

11 січня президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв підписав указ про новий склад уряду. У підсумку частина членів попереднього кабінету міністрів зберегла свої пости, а деякі навпаки пішли на підвищення.

Так, ексзаступник прем'єр-міністра Роман Скляр отримав посаду першого заступника глави уряду. Колишній заступник голови Міністерства інформації та суспільного розвитку Аскар Умаров обійняв посаду міністра в цьому ж відомстві. Ексголова судової колегії в адміністративних справах Верховного суду Канат Мусін став міністром юстиції. А МОЗ тепер керує колишня заступниця міністра Ажар Гініят.

Новини за темою: Інтереси США у Казахстані, або Як Москва тримає Вашингтон за "Шеврон"

Новим міністром індустрії та інфраструктурного розвитку став колишній перший заступник голови відомства Каїрбек Ускенбаєв. Міністерство культури і спорту очолив колишній перший заступник голови Адміністрації президента Даурен Абаєв. А Міністерство національної економіки - Алібек Куантиров, який до цього обіймав посаду заступника. 

На колишніх місцях залишилися віцепрем'єр Єрали Тугжанов, міністр торгівлі та інтеграції Бахит Султанов, глава Мінфіну Ерулан Жамаубаєв, міністр цифрового розвитку, інновацій та аерокосмічної промисловості Багдат Мусін, міністр екології, геології та природних ресурсів Серіккалі Брекешев, міністр освіти і науки Асхат Аймагамбетов, міністр праці та соціального захисту населення Серік Шамкенов і глава МНС Юрій Ільїн.

Вже повноцінним главою уряду став Аліхан Смаїлов.

Аліхан Смаїлов Фото з відкритих джерел

Що відомо про прем'єр-міністра Смаїлова

Аліхан Смаїлов народився 18 грудня 1972 року в Алмати. У 1994 році закінчив Казахський університет імені Аль-Фарабі (факультет прикладної математики). Але вже через два роки отримав диплом магістра державного управління казахстанського інституту менеджменту, економіки та прогнозування при Президентові РК. 

До посади прем'єр-міністра Смаїлов йшов поступово. 

Не чекаючи закінчення вишу, в 1993 році, Аліхан пішов працювати головним фахівцем в інвестиційно-приватизаційному фонді "а-Інвест". Там він пробув до 1999 року, встигнувши побути заступником начальника управління, начальником управління Національного статистичного агентства; заступником Голови Комітету зі статистики та аналізу Агентства зі статистичного планування і реформ; головним експертом, завідувачем економічного сектора відділу і державним інспектором Адміністрації президента.

Місця роботи:

  • 2003 рік - віцеміністр закордонних справ Казахстану. 
  • 2003-2006 - голова правління АТ "державна страхова компанія зі страхування експортних кредитів та інвестицій"
  • 2006-2009 - віцеміністр фінансів Казахстану, президент АТ "Національний холдинг "Казагро".
  • 2009-2014 - глава Агентства Республіки Казахстан зі статистики.
  • 2014-2015 - голова Комітету зі статистики міністерства національної економіки Казахстану.

У 2015 році Смаїлов став помічником тодішнього президента Казахстану Нурсултана Назарбаєва. І саме при ньому Смаїлов вперше отримав міністерський портфель - в 2018 році він став главою Міністерства фінансів.

Через кілька місяців в уряді сталася подія, яка пролила світло на відносини між Смаїловим і тодішнім президентом. Під час розширеного засідання Кабінету Міністрів у 2019 році Нурсултан Назарбаєв розкритикував уряд Бакитжана Сагінтаєва і запропонував йому подати у відставку. На цьому ж засіданні Єлбаси публічно пересадив Смаїлова ближче до себе. 

Розширене засідання Уряду під головуванням Глави Казахстану Нурсултана Наразбаєва, 30 Січня 2019 рік Фото з відкритих джерел

"Міністр фінансів не повинен в кінці столу сидіти. Після віцепрем'єра його місце. Відсуньтеся, починаючи від Кожамжарова (Генеральний прокурор, - ред.) все на одне місце. Тому у нас фінанси кульгають, тому що ми так ставимося", - заявив тоді Назарбаєв. 

Новини за темою: Президент Казахстану Токаєв активно виконує усі вказівки Назарбаєва, - Єхануров

Зі зміною президента в 2019 Аліхана Смаїлова чекали нові кар'єрні злети. У червні Касим-Жомарт Токаєв поставив його на посаду заступника прем'єр-міністра. Цю посаду Смаїлов майже рік поєднував з обов'язками міністра фінансів.

Про особисте життя Аліхан Смаїлова інформації не багато. Відомо, що він одружений і виховує двох дітей.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.