Е-голосування: Чи готова Україна до електронних виборів та які ризики має нова технологія

За словами експертів, Україна поки не готова до впровадження е-голосування

Топ-новина

Топ-новина

Е-голосування Фото з відкритих джерел

Кількість послуг, які українці можуть отримувати онлайн, збільшується. Громадяни можуть користуватися електронними паспортами, водійськими посвідченнями, оформлювати субсидії та пенсії. Ще однією новацією може стати електронне голосування.

Детальніше про перспективи впровадження е-голосування, переваги та ризики технології, а також про світовий досвід розробки та реалізації системи розповідаємо далі.

Коли в Україні можуть запровадити електронне голосування

Президент України Володимир Зеленський все частіше почав торкатися питання впровадження в країні електронного голосування на виборах. На пресмарафоні він, відповідаючи на запитання, чи можна буде обирати президента через "Дію" на виборах 2023 року, поділився певними напрацюваннями.

"Ми обіцяли, що буде паралельне онлайн-голосування. Це круто. Це не скасовує голосування... Питання опрацьовується. Це не означає, що люди не зможуть голосувати стандартно", – розповів президент. За його словами, коли це станеться – невідомо. Але цифрову митницю, вибори онлайн та перепис населення опрацьовують із двома компаніями: Microsoft та Apple.

Володимир Зеленський у Верховній Раді Офіс президента України

Згодом, виступаючи перед народними депутатами із щорічним посланням, очільник країни повідомив, що перепис населення, який відбудеться у лютому 2023 року, “згодом призведе до електронного голосування”.

Тож поки терміни впровадження е-виборів в Україні не називають, а в експертів така новація викликає чимало запитань та побоювань.

Новини за темою: Рада прийняла за основу закон про електронне правосуддя в Україні

Чи готова Україна до е-виборів

Ідея впровадження електронного голосування не нова, адже у деяких країнах така система вже працює. Однак успішних історій запровадження електронного голосування у світі мало. Е-вибори ефективні або у країнах з невеликим населенням, або для окремих груп виборців. Частина західних країн запроваджувала електронне голосування, але потім відмовилися від нього через проблеми з кібербезпекою. Багато ризиків може виникнути і в Україні.

Співзасновник компанії Berezha Security Group Костянтин Корсун переконаний, що додатки для смартфонів в електронному голосуванні використовувати не можна – у них дуже багато вразливостей.

Фахівець застеріг від використання "Дії" в українських виборах: "У смартфоні дуже важко реалізувати таємницю голосування та можливість голосування без примусу".

За його словами, також дуже проблематично буде запевнити всіх учасників виборчого процесу в тому, що голоси пораховані правильно і що вони взагалі пораховані.

Фото з відкритих джерел

Експерт припустив, що Україна не буде готова до онлайн-виборів ще 10-15 років – ні юридично, ні технологічно.

Електронне голосування, за словами старшого аналітика громадянської мережі "Опора" Олександра Клюжева, не підвищить явку виборців. Українці готові ходити на виборчі дільниці, якщо їм цікавий вибір.

"Зараз обговорення електронного голосування виглядає як дискусія, яка не може призвести до реального впровадження цих систем. Занадто багато невідомих складових. Я поки що не бачу можливості впровадження електронного голосування як з технічного погляду, так і з боку політичного консенсусу", – зазначив Клюжев.

А директор Інституту світової політики, політолог Євген Магда вказав на загрози Україні, які несе електронне голосування. “Перша – це те, що вразливості в електронних виборах можуть використовувати недружні держави – насамперед Росія. Тим більше, що буде відома дата голосування", – зазначив Магда.

Друга загроза, на думку Магди, – це несхвалення системи електронного голосування з боку Європи. "Наші європейські партнери можуть не схвалити рішення проводити електронне голосування з огляду на можливість фальсифікацій виборів в Україні", – розповів експерт.

Новини за темою: Стефанчук розповів, коли запрацює електронне голосування на референдумах

Переваги та недоліки е-голосування

Електронне голосування - це термін, який охоплює кілька різних видів використання електронних засобів на виборах для безпосередньо голосування та/або підрахунку голосів.

Технологія електронного голосування має на меті:

  • пришвидшити підрахунок виборчих бюлетенів,
  • зменшити кількість персоналу, необхідного для підрахунку голосів вручну,
  • підвищити доступність для виборців.

До того ж при електронному голосуванні результати голосування можна отримати та публікувати швидше. Виборці заощаджують час та кошти завдяки можливості голосувати незалежно від свого місцезнаходження. Групи громадян, які найбільше виграють від проведення онлайн-виборів, це ті, що проживають за кордоном, громадяни, які проживають у сільській місцевості далеко від виборчих дільниць, та люди з обмеженими фізичними можливостями.

фото з відкритих джерел

З мінусів цих систем можна виділити наступні:

  • ризики фальсифікації виборів,
  • порушення таємниці вибору,
  • зниження довіри громадськості до виборчих процедур та результатів голосувань.

Як українці ставляться до впровадження е-голосування

Не готові до електронного голосування і пересічні громадяни, за результати всеукраїнського опитування громадської думки, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС).

Більшість опитаних українців – 65,9% – негативно ставляться до можливого е-голосування. Позитивно оцінюють таку ініціативу 29% опитаних. При цьому, 5,1% респондентів не змогли або взагалі відмовилися відповідати на це питання.

Як показало опитування, найбільше тих, хто проти дистанційного голосування, – серед респондентів, яким понад 60 років (76,8%), а найменше противників такого формату голосування серед респондентів віком 18-29 років (54,5%).

Новини за темою: Зеленський має вибачитись за те, що не зміг виконати свої обіцянки, й оголосити дострокові президентські та парламентські вибори

У яких країнах діє е-голосування

Нині жодна країна не використовує лише онлайн-голосування на виборах чи референдумах. При цьому такі країни, як Естонія, Швейцарія та Канада, дали виборцям можливість віддати свій голос через інтернет. У Монголії голосування за допомогою SMS стало можливим на референдумі в 2015 році.

Найуспішнішим досвід використання е-голосування називають саме в Естонії. Там виборці мають можливість віддати свій голос через інтернет на місцевих та парламентських виборах. Вони або використовують своє національне посвідчення особи, обладнане мікрочіпом, або мобільний телефон із додатком Mobile-ID.

У Швейцарії онлайн-голосування пілотувалось на місцевих референдумах у десяти кантонах. Через проблеми з безпекою пілотування було зупинено в 2019 році.

В Канаді онлайн-голосування застосовується на муніципальному рівні в деяких провінціях, де муніципалітетам дозволено організовувати такі процедури. Не існує національного стандарту онлайн-голосування; муніципалітети розробили власні системи або використали те, що створили інші.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.