Економічне відновлення Донбасу: Що відомо про законопроєкт щодо спецрежиму у Донецькій і Луганській областях

Топ-новина

Топ-новина

Фото з відкритих джерел

Влада взялася за далекоглядну стратегію економічного розвитку Донбасу

7 грудня група з кількох десятків народних депутатів зареєструвала у Верховній Раді України законопроект щодо створення спеціального режиму для бізнесу на Донбасі. Документ передбачає зростання капітальних інвестицій, укріплення соціально-економічних зв’язків, скорочення рівня безробіття у Донецькій і Луганській областях в рамках Стратегії економічного розвитку Донбасу.

Далі розповідаємо про деталі нового законопроєкту, а також про кроки, запропоновані нардепами стосовно відновлення економіки і добробуту сходу України.

Що передбачає "спецрежим на Донбасі"

Законопроєкт № 6403 "Про запровадження спеціального режиму господарської діяльності на території пріоритетного розвитку у Донецькій та Луганській областях" був зареєстрований у парламенті й одразу ж переданий на розгляд керівництва Верховної Ради

Головна ініціатива, що пропонується документом, – створення спеціального режиму господарської діяльності на території пріоритетного розвитку у Донецькій і Луганській областях. 

Метою прийняття законопроєкту є запровадження спеціального правового режиму господарської діяльності та створення сприятливого інвестиційного клімату на території пріоритетного розвитку у Донецькій і Луганській областях. 

Донбас Фото з відкритих джерел

Окрім цього, автори законопроєкту пропонують подолати несприятливі соціально-економічні умови на території Донбасу, що склалися внаслідок складної ситуації на сході країни. На думку ініціаторів документу, це може бути досягнуто завдяки реалізації інноваційної моделі розвитку та формуванню сучасної економіки регіону. Для цього знадобиться широке залучення вітчизняних та іноземних інвестицій. Ідеться про фінансування з державного бюджету України та місцевих бюджетів по регіонах, а також про кошти міжнародних партнерів і банківського сектору.

У тексті законопроекту йдеться про те, що територією пріоритетного розвитку є частина території України в межах Донецької та Луганської областей, на якій склалися несприятливі соціально-економічні умови і на якій запроваджується спеціальний режим господарської діяльності.

Новини за темою: У ТКГ підготували новий документ щодо Донбасу: Коли його розглянуть

У пояснювальній записці до документа вказано, що для інтеграції Донбасу до європейської та світової економічної системи пропонується реалізація таких кроків:

 • стимулювання господарської діяльності;
 • створення сучасної ринкової виробничої та транспортної інфраструктури;
 • зміцнення міжрегіональних соціально-економічних зв'язків та кооперації;
 • створення сприятливого інвестиційного клімату у регіоні та  умов для розвитку інновацій;
 • сприяння залученню українських та іноземних інвестиційних ресурсів;
 • створення нових робочих місць.

До видів господарської діяльності, на які поширюється дія спеціального режиму, віднесено всі види господарської діяльності, крім:

 • виробництва і оптової торгівлі спирту етилового, коньячного і плодового та зернового дистиляту, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, електронних сигарет та рідин, що використовуються в електронних сигаретах;
 • діяльності на ринку азартних ігор, що провадиться відповідно до ЗУ "Про державне регулювання діяльності щодо організації та проведення азартних ігор".

Донбас Фото з відкритих джерел

Відповідно до законопроекту, на території пріоритетного розвитку передбачаються такі заходи стимулювання:

 1. звільнення від оподаткування податком на прибуток за умови, що інвестиційний проект передбачає інвестицію не менше суми, еквівалентної 1 мільйону євро, збереження або створення 20 робочих місць. При цьому сума пільги не повинна перевищувати 30% розміру інвестиції.
 2. фінансування проектів з розбудови об’єктів інфраструктури із коштів Фонду консорціумного фінансування.
 3. часткова компенсація вартості підключення малих та середніх підприємств до мереж (електроенергія, газ, водопостачання).
 4. компенсація мікро-, малим та середнім підприємствам вартості електроенергії у розмірі перевищення тарифу на території пріоритетного розвитку над середнім по Україні тарифом.
 5. запровадження спрощеного режиму видачі дозвільних документів, ліцензій та відведення земельних ділянок для розміщення виробництв.
 6. зменшення на 50% плати за землю, відповідно до Податкового кодексу України.
 7. звільнення від оподаткування податком на додану вартість операцій з ввезення на митну територію України устаткування, обладнання та комплектуючих до них.
 8. звільнення від сплати мита при ввезенні на митну територію України устаткування, обладнання та комплектуючих до них.
 9. стимулювання видобування та переробки корисних копалин, поклади яких розташовані на території пріоритетного розвитку.
 10. зменшення енергетичної залежності резидентів та енергоємності виробництв.
 11. розвиток високотехнологічних та наукоємних виробництв, створення замкнених ланцюгів виробництва.
 12. стимулювання створення нових, модернізації та розвитку існуючих виробництв у пріоритетних галузях на території пріоритетного розвитку.

За словами народної депутатки від фракції "Слуга народу" Юлії Гришиної, законопроєктом  пропонується ввести на Донбасі на 10 років "спеціальний режим господарської діяльності".

Юлія Гришина Facebook / Юлія Гришина

Це означає, що до 2032 року населені пункти Донецької і Луганської областей, підконтрольні Україні, будуть звільнені від плати за оренду землі, а також від сплати податку на прибуток, від ПДВ на ввезення устаткування та обладнання, від рентної плати за використання водних і лісових ресурсів.

Окрім цього, у законопроекті йдеться про стягнення з Росії коштів в рамках покриття матеріальних і нематеріальних збитків, завданих Україні. У лютому 2021 року Центр економічної стратегії порахував, що економіка Донецької та Луганської областей протягом 2014-2018 років утратила понад 51 мільярд доларів, або 1,2 трильйона гривень через ситуацію на Донбасі. Інакше кажучи, це – 10% від ВВП, що Україна в цілому виробила за цей період.

Новини за темою: Київ став поступливішим щодо питання перемир'я на Донбасі на тлі переговорів лідерів Росії і США, - джерело

Як розробляли питання щодо стратегії розвитку Донбасу

Законопроєкт № 6403 – не перша спроба української влади відновити економіку Донбасу. За останні кілька років чиновники час від часу висловлювали пропозиції та припущення щодо впровадження особливої програми розвитку регіону. Йдеться і про введення та подальшу пролонгацію особливого статусу Донбасу, і про обіцянки втілити на сході України своєрідну "кремнієву долину" – такий собі осередок бізнесу.

Історія цього питання доволі тривала. Варто розпочати з документа, який хоч і не стосується економіки Донбасу, та все ж має відношення до порядку і самоврядування у цьому регіоні. Це – закон про особливий статус Донбасу. Його було прийнято у вересні 2014 року спершу на три роки. Закон був створений у рамках Мінських мирних домовленостей і полягає у запровадженні особливого порядку місцевого самоврядування для окремих районів Донецької та Луганської областей. Ідеться про території, які не були під контролем України на момент ухвалення закону.

Донбас Фото з відкритих джерел

У 2017 році парламент ухвалив рішення про продовження дії документу на рік. Далі була ціла низка пролонгацій дії закону: у жовтні 2018 – до 31 грудня 2019 року, у грудні 2019 – до 31 грудня 2020 року, у грудні 2020 – до 31 грудня 2021 року.

2 грудня Верховна Рада вже вкотре продовжила чинність закону про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей ще на рік – до 31 грудня 2022 року.

Наступний документ, що повинен вплинути на становище на Донбасі, – Стратегія економічного розвитку у Донецькій і Луганській областях. Документ було ухвалено 18 серпня 2021 року Кабінетом міністрів до 2030 року. Стратегія передбачає, що Україна страхуватиме бізнес Донбасу від військових ризиків.

Новини за темою: Розширення "нормандського формату": Чи готові США долучитися до вирішення проблем Донбасу та як це оцінюють в РФ

У рамках ініціативи української влади планувалося удосконалити інституційно-фінансові інструменти та регуляторну політику у регіоні та створити території пріоритетного розвитку на Донбасі, де діятимуть особливі умови для інвесторів. Власне, саме Стратегія економічного розвитку тісно переплітається із законопроектом № 6403.

Окрім цього, пропонується таке:

 • розвиток реального сектору економіки;
 • індустріалізація;
 • впровадження інновацій;
 • розвиток інфраструктури;
 • формування регіонального ринку праці;
 • податкові та митні преференції;
 • страхування воєнно-політичних ризиків;
 • розповсюдження юрисдикції міжнародних комерційних арбітражів;
 • спрощення регуляції та інституційна підтримка.

Колишній міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Олексій Резніков свого часу заявляв, що Стратегія передбачає створення "поясу успішності вздовж лінії" зіткнення за рахунок інвестиційного підходу.

фото з відкритих джерел

Йшлося про пільгові умови для інвесторів, які займаються ризиковим капіталом, про спрощення адміністративних процедур для підприємців (малого і середнього бізнесу) та про страхування від військових і політичних ризиків завдяки створенню страхового фонду, який поповнять Україна та західні партнери. За словами Резнікова, розглядається чотири джерела фінансування відновлення територій на Донбасі: власний (з держбюджету України), донорська допомога, зовнішні кредити та інвестиції. 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.