Фейковий стартап для аналізу крові: Як Елізабет Холмс обдурила інвесторів на 9 мільярдів доларів

Топ-новина

Топ-новина

фото з відкритих джерел

Спритна "бізнес-леді", "новаторка" та "винахідниця" Елізабет Холмс може провести частину свого життя за ґратами

Каліфорнійський суд 3 січня визнав 37-річну Елізабет Холмс винною у шахрайстві в особливо великих розмірах. За американськими законами, їй загрожує тюремний строк до 20 років позбавлення волі. Судді визнали її винною в обмані інвесторів стартапу з конструювання портативного апарату для аналізу крові під назвою Theranos.

Елізабет Холмс придумала апарат і ініціювала збір коштів на його масове виробництво. Проте не сказала нікому, що ця ідея нездійсненна в принципі і не може бути реалізована взагалі. Справа не у грошах, а у науковій базі – людство наразі просто не може зібрати подібний гаджет через брак знань та вмінь. Завдяки бізнесовій хватці та вмінню переконувати Елізабет Холмс збагатіла на кілька мільярдів доларів коштом обдурених інвесторів, а апарат Theranos не зробила.

Далі розповідаємо про історію шахрайки з Кремнієвої долини, а також про фільми та серіали про її життя та фінансові хитрощі.

Що відомо про Елізабет Холмс та стартап Theranos

Без сумніву, головна мета і жага Елізабет Холмс полягала у бажанні бути такою, як Стів Джобс – відкривачкою інноваційних речей, революціонеркою наукового світу, реформаторкою суспільства, трендсеттеркою та лідеркою думок, відомою, знаною, шанованою, культовою персоною. Та вона вирішила не використовувати для цього реальні винаходи, корисні відкриття та справжню наукову роботу, а зійти на Олімп з допомогою кмітливості. Вона створила стартап, який фахівці оцінювали у $9 мільярдів.

Історія Елізабет тягнеться вже багато років. За цей час правоохоронці встигли помістити її за ґрати, а платформа НВО – зняти документальний фільм…

Юна Елізабет Холмс гарно вчилася у школі та у Стенфордському університеті. Перед другим курсом вона провела літо в інтернатурі сінгапурського "Інституту геному". Тоді, у 2004 році, після епідемії пневмонії в Азії, Холмс кілька місяців тестувала зразки крові, взяті у пацієнтів з вени.

фото з відкритих джерел

19-річна Елізабет зрозуміла, що сучасна медицина має бути оснащена більш модерновими способами робити аналіз крові. Вона за пʼять днів написала патент для мініатюрного "нарукавника". Він мав діагностувати пацієнта і вводити йому потрібний препарат.

фото з відкритих джерел

Елізабет отримала схвалення свого ментора в університеті і, зібравши венчурні шість мільйонів доларів з допомогою родинних звʼязків і знайомств, заснувала стартап. Елізабет ґрунтовно вивчала технічну сторону питання і зʼясувала, що "нарукавник" неможливо реалізувати в принципі. Тоді вона змінила концепцію техно-стартапу. Тепер продукт мав виглядати як стаціонарний портативний аналізатор крові. Пристрій Theranos (від слів "therapy" (лікування) і "diagnosis" (діагноз)) мав робити аналіз крові з пальця, не використовуючи голку та діагностувати рак, діабет, недуги серця та хвороби, що передаються статевим шляхом. 

Елізабет казала, що половина людей, кому потрібно здати аналіз крові, не робить цього через страх перед голками, а технологія Theranos робитиме моментальний аналіз та надаватиме результат протягом кількох годин після забору. 

Новини за темою: Історія однієї аферистки: Що відомо про серіал Netflix за реальними пригодами шахрайки Анни Сорокіної

Розробкою стартапу зайнялися провідні науковці, а до ради директорів увійшли ексчиновники США, зокрема колишні держсекретарі Генрі Кіссінджер, Джордж Шульц, а також бізнесмен та інженер, ексміністр оборони США Вільям Перрі. Компанія Theranos росла і 2014 році оцінювалася у $9 мільярдів, а статки самої Холмс виросли до $4,5 мільярдів.

Елізабет Холмс фото з відкритих джерел

Так Елізабет Холмс стала творцем, генеральною директоркою та обличчям проривної наукової технології, у яку вірила вся Америка. Проте Theranos працювала доволі специфічно – так, приміром, обмін інформацією усередині компанії та дискусії з керівництвом були заборонені, за співробітниками стежили, а тих, хто суперечив Холмс, негайно звільняли. Так сталося з фінансовим директором, який засумнівався в легальності дій підприємниці.

фото з відкритих джерел

Елізабет вдалося захопити і схилити на свій бік досвідчених і вольових людей: тодішнього главу Центрального командування збройних сил США Джеймса Меттіса та венчурного інвестора Дональда Лукаса. У 2015 році журнал Forbes назвав 31-річну Елізабет Холмс наймолодшою жінкою-мільярдером в історії США, яка сама створила себе.

фото з відкритих джерел

Новини за темою: Від паперової камери до розумних кросівок: Наукові відкриття, винаходи, а також Нобелівські лауреати 2021 року

Викриття і суд над міс Холмс

У жовтні у виданні The Wall Street Journal вийшов великий матеріал авторства Джона Керріру, що викривав махінації стартапу. З цього почалися перевірки і розслідування, що призвели до кримінальних звинувачень на адресу Елізабет Холмс. Вона намагалася спинити хвилю викриттів і навіть зустрічалася з Рупертом Мердоком, власником контрольного пакета акцій материнської компанії The Wall Street Journal. Він, хоч і був інвестором Theranos (вклав $125 мільйонів), але не втрутився у редакційну політику видання.

фото з відкритих джерел

Після публікації матеріалу виявилося, що пристрій для забору аналізів не може надати точних даних про хвороби, а частина тестів небезпечні тим, що можуть спричинити внутрішню кровотечу або інсульт у пацієнтів зі схильністю до утворення тромбів.

У 2018 році компанію Theranos ліквідували, а Елізабет Холмс звинуватили в обмані інвесторів та змові. Її оштрафували на $500 000, заборонили протягом десяти років обіймати керівні посади та зобов’язали повернути 18,9 мільйона акцій, які вона отримала незаконним шляхом.

Суд над Холмс, який було відкладено через пандемію, поновився у вересні 2021 року. Сама Холмс відкидала шахрайство і перекладала провину за помилки на інших співробітників компанії та навіть на самих інвесторів – мовляв, вони неправильно розуміли її слова про роботу Theranos.

фото з відкритих джерел

Звинувачення стверджувало, що Елізабет Холмс знала про існування проблем з технологією компанії і приховувала їх від інвесторів. Свідками виступили пацієнтки Theranos – перша отримала неправильний результат тесту на ВІЛ, а друга – помилковий діагноз викидня.

фото з відкритих джерел

Адвокати Холмс вказували на її молодість, наївність та недосвідченість. Мовляв, вона щось неправильно розрахувала і "помилилася". Зрештою, 3 січня з 11 звинувачень Елізабет Холмс визнали винною за чотирма. Перше – змова з метою обману інвесторів і три обвинувачення у шахрайстві з використанням електронних пристроїв. 

Новини за темою: Науковці навчили штучний інтелект передбачати ще одну хворобу у людей

Фільми і серіали про Елізабет Холмс і її "повітряні замки"

У 2018 році Джон Керріру, автор викривального матеріалу про стартап Холмс, випустив бестселлер "Погана кров". За мотивами книги американський документаліст Алекс Гібні зняв документальний фільм. Зрештою 18 березня 2019 року на каналі НВО вийшла документалка "Винахідник: жага крові у Кремнієвій долині". Двогодинний фільм було вперше показано в рамках кінофестивалю "Санденс" у січні 2019 року.

Елізабет Холмс і Аманда Сейфрід фото з відкритих джерел

У квітні того ж року Hulu анонсував зйомки серіалу "Вибула" з Амандою Сейфрід у головній ролі.

Дженніфер Лоуренс і Елізабет Холмс фото з відкритих джерел

А у грудні 2021 року Apple Studios розпочала роботу над повнометражною екранізацією книги Джона Керріру з Дженіфер Лоуренс у головній ролі. 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.