Хвороби серця, печінки і рак. Що стало причиною смертей українців у 2021 році і як уберегтися

Топ-новина

Топ-новина

Фото з відкритих джерел

За 9 місяців 2021 року пішли з життя 487 855 українців

Серцево-судинні захворювання, онкологія, коронавірус та хвороби травної системи стали головними причинами смертності українців у 2021 році. На статистику вплинув як спосіб життя громадян, так і їхній соціально-економічний стан. "Перший Незалежний" з'ясував, що є причинами цих захворювань і як знизити ризик зараження. Детальніше про це розповідаємо далі. 

Від чого українці вмирали в 2021 році

Згідно зі статистикою, за 9 місяців 2021 року пішли з життя 487 855 українців. Надмірна смертність за той же період налічує 52 571 людину.

Найчастіше причиною смерті ставали серцево-судинні захворювання (306 127 смертей), онкологічні хвороби (55 828) і коронавірус (40 014 померлих).

Новини за темою: COVID-смертність удвічі вища за офіційні показники, - НАН

Найпоширеніші причини смерті українців у січні-вересні 2021 року:

 1. Серцево-судинні захворювання - 306 127
 2. Онкологія - 55 828
 3. COVID-19 — 40 014
 4. Нещасні випадки - 20 816
 5. Хвороби органів травлення - 18 093
 6. Симптоми, ознаки та відхилення від норми, виявлені при клінічних та лабораторних дослідженнях, не класифіковані в інших рубриках - 16 886
 7. Хвороби органів дихання - 15 364
 8. Інші - 7 354
 9. Хвороби нервової системи - 3 284
 10. Туберкульоз - 2 090
 11. Хвороби сечостатевої системи - 1 999

OpenDataBotОсновні причини захворювань

Серцево-судинні захворювання протягом довгих років залишаються в лідерах серед причин смертності людей не тільки в Україні, а й в інших країнах. Лікар-кардіолог Олена Прокопович зазначила, що однією з головних причин негативної статистики є ігнорування пацієнтами профілактичних оглядів. 

"Пацієнти не контролюють артеріальний тиск, рівень холестерину. Часто можна почути відмовки, що, мовляв, у мене немає ніяких симптомів, тому причин обстежитися немає. Нерідко люди можуть не відчувати тиск. В результаті пацієнти приходять до лікаря, коли вже занадто пізно або коли є ускладнення", - пояснила Олена Прокопович в коментарі pnk.tv.

За словами кардіолога, найчастіше смерть настає в результаті гіпертонічної хвороби або ішемічної хвороби серця. З початком пандемії коронавірусу збільшилася кількість хворих з міокардитом. Ця хвороба також поширена серед молоді.

“У молодих людей до 20 років нерідко спостерігається гіпертонія через вживання енергетиків, малорухливого способу життя і неправильного харчування. У старших людей частіше діагностують ішемічну хворобу серця та аритмічну хворобу", - додала лікар. 

Причинами серцево-судинних захворювань найчастіше стає неправильне харчування Фото з відкритих джерел

Кардіолог підкреслила, що причинами серцево-судинних захворювань найчастіше стає неправильне харчування (вживання жирної їжі, фаст-фуд), недолік омега-3 насичених кислот, малорухливий спосіб життя і шкідливі звички. 

"На смертність впливає і соціально-економічний стан українців, адже люди не завжди мають фінансову можливість забезпечити собі лікування", - додала Олена Прокопович.

На другому місці в списку причин смертності українців опинилися онкологічні захворювання. За словами онколога Андрія Гардашнікова, на таку статистику впливає як пізня діагностика хвороби, так і загальний рівень життя громадян.  

"Так, багато що залежить від того, коли був встановлений діагноз, чи вийшло зловити хворобу на ранній стадії. Для цього у людини повинні бути такі умови роботи, які дозволять йому вибрати час і прийти на перевірку. Крім того, умови роботи сімейного лікаря повинні бути такими, щоб він мав час і сили якісно спланувати профілактичне обстеження пацієнта, який звернувся до нього без скарг. Буває і так, що хвороба приховано поводиться, тому діагностувати її дуже складно", - розповів лікар-онколог Андрій Гардашніков в коментарі pnk.tv

Лікар підкреслив, що злоякісні пухлини, хоч і залишаються дуже важким захворюванням, але не є вироком. У медичній практиці є чимало випадків, коли пацієнти після діагностування у них злоякісної пухлини довго живуть. 

За словами Андрія Гардашнікова, на захворюваність онкологією впливає велика кількість факторів, серед яких - екологія, сон, спосіб праці та відпочинку, а також харчування. 

Ще один лідерів у списку причин смертності українців стали захворювання травної системи. До них належать гепатит, цироз печінки, панкреатит і виразкові кровотечі.

За даними МОЗ, в Україні близько мільйона людей не знають, що мають гепатит С. Більш того, через пандемію COVID-19 спостерігається істотне зниження рівня тестування. 

Основними факторами ризику, що сприяють передчасній смерті від хвороб органів травлення в Україні, стало вживання алкоголю, наркотиків, куріння, а також надмірна вага.

Як знизити ризик захворювань

Найчастіше мінімізувати ризики ускладнень хвороб допомагає рання діагностика. Плановий огляд організму медики рекомендують проводити один раз на рік у разі відсутності скарг. Для цього необхідно звернутися до сімейного лікаря, який правильно розпланує плановий огляд пацієнта. 

"Є програма мінімум: клінічні, біохімічні аналізи і огляд лікаря. Більш детальна діагностика включає УЗД щитовидної залози, молочної залози, для жінки старше 40 років мамографія і так далі. Необхідно звернутися до свого лікаря, який призначить діагностику відповідно до віку та статевої приналежності пацієнта", - зазначив онколог Андрій Гардашніков.

Ще одним методом профілактики є вакцинація. Наприклад, вакцина проти вірусу папіломи людини (ВПЛ) знижує ризик захворювання на рак шийки матки.

Не менш важливе здорове і збалансоване харчування. За словами онколога, якщо більшу частину раціону людини становить м'ясо, то у нього вищий ризик захворіти на рак прямої кишки. Безладне статеве життя підвищує ризик захворіти на рак шийки матки.

Помірні спортивні навантаження і здоровий раціон знижують ризик виникнення серцево-судинних захворювань.  Вплинути на зменшення тяжкості хвороб органів травлення можна за допомогою зменшення основних факторів ризику, серед яких - алкоголь, куріння і переїдання.

Крім того, необхідно проходити тестування на вірусні гепатити. У МОЗ зазначили, що пройти швидкий тест можна безкоштовно у свого сімейного лікаря. Скористатися опцією швидкого тестування можна на базі громадських організацій. Карта пунктів тестування на гепатит доступна за посиланням

Щорічний профілактичний огляд, збалансоване харчування, рухливий спосіб життя, повноцінний сон не тільки знижують ризик вищезгаданих захворювань, але і благотворно впливають на загальний стан організму. 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.