Новини » Суспільство Читать эту новость на русском

Коронавірус "Омікрон". Чим небезпечна нова мутація COVID і чи готові до неї в Україні

Топ-новина

Топ-новина

Фото з відкритих джерел

Зараження коронавірусом можна виявити за допомогою ПЛР-тестів, однак для підтвердження цього штаму необхідне геномне секвенування

24 листопада британські вчені повідомили про появу нового штаму коронавірусу, який може бути небезпечнішим за попередні варіанти COVID-19. Вірус має більше 30 мутацій у шиповидному білку, а отже може бути стійким до наявних вакцин і антитіл. Про те, чим небезпечний коронавірус “Омікрон” і яких країн він дістався - розповідаємо далі. 

Що відомо про нову мутацію

Мутацію було виявлено на півдні Африки. Перші випадки інфікування цим штамом були зафіксовані в молодих людей (студентів університетів), які, зазвичай, мають легший перебіг хвороби. Вчені Національного інституту інфекційних захворювань (NICD) ПАР заявили, що нова мутація має 32 зміни у шиповидному білку у порівнянні з вже відомими варіантами COVID-19. Це може зробити вірус більш стійким до антитіл та вакцин.

Новини за темою: Новий штам COVID-19 "Омікрон": Симптоми більш небезпечного варіанту коронавірусу

Директор з геноміки COVID-19 в Інституті Сенгера (Велика Британія) Джеффрі Барретт, охарактеризував штам коронавірусу "Омікрон" як вибірку з чотирьох попередніх найбільш небезпечних мутацій - Альфа, Бета, Гамма і Дельта. Науковець повідомив і про інші генетичні зміни, які не спостерігалися у попередніх варіантах вірусу. Поки ж їх значення з’ясовують. 

Занепокоєння викликає і швидке розповсюдження вірусу. У Південній Африці щоденні випадки захворювання на коронавірус з 23 листопада виросли більш ніж утричі. Лікар ПАР Анжеліка Кутзі повідомила, що пацієнти, інфіковані цим штамом, скаржилися на сильну втому, прискорений пульс і високу температуру. Втрата нюху або смаку у них не спостерігалися.

Зараження коронавірусом можна виявити за допомогою ПЛР-тестів, однак для підтвердження цього штаму необхідне геномне секвенування. 

Оцінка ВОЗ

Всесвітня організація охорони здоров'я позначила нову мутацію коронавірусу грецькою літерою "Омікрон”, пропустивши дві букви грецького алфавіту. Попередній штам коронавірусу має назву “мю”. Після цього - “ню” і “ксі”, однак ці літери у ВОЗ вирішили не використовувати. 

Справа у тому, що “ню” у перекладі з англійської означає “новий” (new), а “ксі” (Xi) - розповсюджене прізвище у Китаї. Щоб уникнути плутанини та конфліктів, в організації вирішили не використовувати ці літери. В організації підкреслили, що назви хвороб не повинні нікого ображати. 

Фото з відкритих джерел

На екстреному засіданні ВООЗ оцінила новий варіант коронавірусу, як такий, що викликає занепокоєння. Експерти підкреслили, що мутації "Омікрона" можуть бути небезпечними через можливий ризик повторного інфікування, підвищену трансмісивність та можливе зниження ефективності вакцинного захисту. Однак точної інформації про те, як "Омікрон" впливає на перебіг хвороби, наразі немає. Відповідні дослідження можуть бути готові за кілька тижнів.

У ВООЗ наголосили, що носіння масок, соціальна дистанція, провітрювання приміщень і миття рук залишаються основними методами запобігання поширенню усіх штамів коронавірусу. 

Ефективність вакцин 

Наразі невідомо, наскільки штам коронавірусу "Омікрон" стійкий до вакцин. Однак, науковці припустили, що велика кількість мутацій у вірусі може зробити наявні вакцини менш ефективними проти нього. 

Президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що компанії Pfizer та BionTech повинні адаптувати свою вакцину до нового штаму коронавірусу "Омікрон" протягом 100 днів, якщо вірус буде стійким до існуючих вакцин. Цей пункт прописаний у контракті BionTech/Pfizer і Єврокомісії на постачання до 1,8 млрд доз вакцин. 

Фото з відкритих джерел

Інший виробник вакцин Moderna заявил про початок досліджень у клінічних умовах двох полівалентних бустера-кандидатів. Вони були розроблені з врахуванням мутацій, схожими та ті, які виникли у штамі "Омікрон". Перший кандидат (мРНК-1273.211) має декілька мутацій штаму "Бета", другий кандидат (мРНК-1273.213) включає мутації штамів "Бета" і "Дельта". Усі ці зміни присутні і в новому вірусі “Омікрон”. Moderna може оприлюднити результати досліджень протягом найближчих тижнів. 

Реакція світу

Після появи інформації про нову мутацію коронавірусу десятки країн призупинили авіасполучення з Південною Африкою і посилили епідеміологічний контроль на кордонах. 

Велика Британія тимчасово заборонила приймати рейси із Південної Африки, Намібії, Ботсвани, Зімбабве, Лесото та Есватіні. Британцям, які повертаються з цих країн, доведеться відбути карантин. Ізраїль також перестав приймати туристів з Південної Африки та закрив кордони щонайменше на два тижні.

З 29 листопада Індонезія заборонила в'їзд з ПАР, Ботсвани, Намібії, Зімбабве, Лесото, Мозамбіку, Есватіні та Нігерії. Обмеження на в’їзд до них країн ввела Фінляндія. Воно діятиме до 19 грудня. 

“Це рішення означає, що мандрівник, який перебував у цих країнах, не може потрапити до Фінляндії, пред'явивши сертифікат про вакцинацію. Людина може приїхати до Фінляндії тільки в разі, якщо у нього є на це вагома причина, включаючи невідкладні сімейні обставини та інші питання особистого характеру", — йдеться в повідомленні міністерки внутрішніх справ країни Крісти Мікконен.

Такі ж обмеження запровадили у Марокко, Йорданії, на Сейшелах, в Анголі та інші.

У США закликали американців уникати поїздок у ПАР, Ботсвану, Зімбабве, Намібію, Лесото, Есватіні, Мозамбіки і Малаві. У Національному інституті охорони здоров'я США побоюються, що “Омікрон” є заразнішим, ніж інші штами коронавірусу. 

Згодом стало відомо, що штам “Омікрон” дістався Європи. Випадки зараження зафіксували у  Німеччині, Чехії, Нідерландах та Італії.

“Омікрон” і Україна

Станом ранок на 29 листопада в Україні не зареєстровано випадків захворювання на штам коронавірусу “Омікрон”, заявив міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко. Чиновник підкреслив, що в Україні вивчатимуть нові штами коронавірусу. Для цього у держава має потужності для повногеномного секвенування. Воно дозволяє повністю розшифрувати геном будь-якого патогену. У середньому за тиждень секвенується близько 80-100 зразків, уточнив Ляшко. 

Фото з відкритих джерел

Водночас українці, які були у Південно-Африканській Республіці, Ботсвані, Зімбабве, Намібії, Королівстві Лесото, Королівстві Есватіні, Республіці Мозамбік більш як 7 днів протягом останніх 14 днів, повинні пройти 14-денну самоізоляцію.

Також громадян закликали утриматися від поїздок до країн, де було виявлено новий штам.  Надалі перелік держав, після яких потрібно відбути карантин,  може бути розширений. 

При цьому у МОЗ наголосили, що поки не відомо, чи викликає штам тяжчий перебіг хвороби. Для розуміння особливостей перебігу хвороби після інфікування “Омікроном” потрібен час – від кількох днів до кількох тижнів.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.