"Нас 65 мільйонів": Коли та як можуть дозволити в Україні подвійне громадянство

Майже половина українців проти впровадження в Україні подвійного громадянства

Перший Незалежний

Перший Незалежний

Фото з відкритих джерел

Питання подвійного громадянства в Україні виникає постійно. Президент України Володимир Зеленський сам є прихильником подвійного громадянства та ініціює його офіційний дозвіл та закріплення на законодавчому рівні. Однак дозволити подвійне громадянство в Україні чинній владі поки не вдалося.

Детальніше про законопроєкти, які мають на меті офіційно закріпити подвійне громадянство, переваги та недоліки отримання декількох паспортів розповідаємо далі.

Володимир Зеленський за подвійне громадянство

Президент України Володимир Зеленський 1 грудня, пообіцяв внести до Верховної Ради законопроєкт про подвійне громадянство. Про це він заявив під час виступу у Верховній Раді України.

Очільник держави заявив, що для українців, які проживають у США, Канаді, ЄС важливе питання множинного громадянства.

"Сьогодні я вношу відповідний законопроєкт на розгляд. Нас 65 мільйонів! Вперше українці з усього світу почуватимуться не діаспорою, не людьми українського походження, а громадянами України", - висловився Зеленський.

Однак станом на 19:00 1 грудня відповідний запис про реєстрацію законопроєкту на сайті парламенту не з'явився. Тож, як саме Володимир Зеленський пропонує врегулювати питання подвійного громадянства в Україні поки невідомо.

Це не перший проєкт закону про подвійне громадянство авторства президента Володимира Зеленського, який реєструється в парламенті. Нині на розгляді у народних депутатів знаходиться декілька схожих документів проєктів законів.

Новини за темою: Зеленський розповів, чому Україна не може ввести подвійне громадянство

Законопроєкти про подвійне громадянство

Питання подвійного громадянства в Україні виникало неодноразово. Президент України заговорив про перспективи подвійного громадянства на самому початку свого президентства – в інавгураційній промові. А через пів року після інавгурації, він подав до парламенту законопроєкт №2590 "Про внесення змін до деяких законів України щодо питань громадянства". Проте вже у січні 2020-го проти виступило головне науково-експертне управління парламенту. Експертів в тому числі засмутила спроба президента регулювати юридичну норму, що закріплена в Конституції, без зміни Основного закону України. У травні 2021 року документ зняли з розгляду Верховної Ради.

В січні 2021 року до Верховної Ради подали одразу три пов’язаних між собою законопроєкти щодо подвійного громадянства – 4640, 4641 і 4642. Автори документів – народні депутати від президентської партії "Слуга Народу" Олег Дунда, Олександр Аліксійчук і Дмитро Микиша.

Автори документів запропонували дозволити українцям легалізувати іноземне громадянство, отримувати українцям громадянство інших країн без втрати українського, а іноземцям – українське без відмови від попереднього. За порушення вимог щодо декларування другого чи множинного громадянства депутати пропонують запровадити кримінальну відповідальність.

Згідно із законопроєктом, повідомляти про друге громадянство потрібно для обрання на виборні посади, для роботи на державній службі або в органах місцевого самоврядування та правоохоронних структурах. Працювати на цих посадах із громадянством держави-агресора (з 2018 року такою країною визнано Росію) буде неможливо, а недекларування громадянства держави-агресора пропонують зробити кримінальним злочином.

Ці законопроєкти також були розкритиковані головним експертним управлінням парламенту, в першу чергу з тих же причин, що і раніше президентський законопроєкт.

Новини за темою: Подвійне громадянство в Україні має бути, це ознака цивілізованих країн, - Шмигаль

Коли та як можуть запровадити подвійне громадянство в Україні

Питання подвійного громадянства виникало неодноразово, однак вирішити його українським чиновникам складно. Секретар Ради національної безпеки і оборони України Олексій Данілов розповів, коли запровадять механізм подвійного громадянства в Україні. За його словами, є конституційна норма з цього питання.
"Зараз у парламенті є кілька законопроєктів, які стосуються цих процесів, тому тут більше залежить від законодавця", - заявив Данілов.

Фото з відкритих джерел

Секретар РНБО вважає, що в Канаді, США, Казахстані, у великій кількості країн є патріотично налаштовані українські громадяни і вони повинні мати таку можливість.

Раніше Данілов заявляв, що важливо захистити інтереси державної безпеки. Тому мають діяти певні обмеження. Українцям із подвійним (біпатриди) або множинним громадянством не дозволять претендувати на керівні державні посади, мати доступ до державної таємниці, брати участь у виборах або бути членами політичних партій. Відповідні заборони РНБО у лютому цього року доручила розробити уряду.

"Це все потрібно прописати, щоб потім не було різночитань при використанні цього громадянства", - заявив Данілов.

Новини за темою: В Україні викрили полковника ЗСУ, який має громадянство РФ і збирав таємні документи

Переваги та недоліки подвійного громадянства

Біпатризм надає свободу переміщення, підприємництва та інвестицій, альтернативне оподаткування. На правах громадянина можна в одній країні взяти кредит на вигідних умовах, а освоїти його в економіці іншої держави на тих же цивільних правах.

У сфері оподаткування реально претендувати на застосування лояльних законів тієї країни, де переважно проживає біпатрид.

Ризики пов’язані з дипломатичним захистом, військовою та державною службою, оподаткуванням. Згідно з Конвенцією Ліги Націй 1930 року, яка регулює колізії законів про громадянство, держава не може надавати дипломатичний статус кому-небудь зі своїх громадян від іншої держави, громадянином яких він також є.

Знаходячись у третій країні біпатрида розглядають як такого, що має одне громадянство. Яке саме – часто такі питання вирішує суд.

Державна служба, зазвичай, виключає можливість подвійного громадянства, що автоматично ставить під удар можливу кар’єру чиновника-біпатрида.

Новини за темою: Громадянство Росії за два роки отримали майже 530 тисяч жителів ОРДЛО, - МВС РФ

Що говорить чинний закон про громадянство

Наразі Україна подвійного громадянства законодавчо не визнає, хоча і покарання за це не існує.

Стаття 4 Конституції України передбачає існування в Україні єдиного громадянства. Хоча у законі про громадянство зазначено, що навіть після набуття громадянином України підданства іншої держави він у правових відносинах визнається лише громадянином України. Якщо ж іноземець набув українського громадянства, то він так само визнається лише громадянином України.

Конституція України Фото з відкритих джерел

Юрист Віктор Шендибило пояснив: "Прямої заборони подвійного громадянства немає, а наша держава у правовідносинах визнає лише громадянство України".

Водночас законодавство України передбачає втрату українського громадянства, якщо особа добровільно набула громадянства іншої держави. А іноземці, отримавши українське громадянство, мають протягом двох років відмовитись від громадянства іншої країни, інакше втратять українське.

"Широкий розгляд норм законодавства вказує на те, що подвійне громадянство в Україні не схвалюється, а такі громадяни повинні зробити вибір. Відстежувати наявність подвійного громадянства повинна Державна міграційна служба України. Однак перелік підстав, як бачимо, досить вузький, і широкої практики втрати громадянства теж не помітно", - зазначив експерт.

Відмови від українського громадянства справа не швидка, адже припинити його може тільки президент, підписавши відповідний указ. Так, процедура оформлення всіх документів займає щонайменше пів року.

*****

За результати дослідження LibertyReport.ai, проведеного у лютому-березні 2021 року, майже половина українців (46%) були проти того, аби громадянам України дозволили мати подвійне громадянство. Лише 17% опитаних українців відповіли, що підтримують ідею того, аби подвійне громадянство дозволили усім українцям без винятку. Водночас 29% опитаних респондентів висловилися проти надання подвійного громадянства держслужбовцям.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.