"Ні" пластику в Україні: Скільки коштуватимуть одноразові пакети і коли їх планують повністю заборонити

Топ-новина

Топ-новина

Пластикові відходи - одні з найнебезпечніших у світі Фото з відкритих джерел

Найближчим часом в Україні можуть стати платними одноразові поліетиленові пакети, які складаються з пластику

Така ініціатива є одним з етапів екопрограми, котра передбачає зменшення використання пластику по країні. Таким чином урядовці планують вплинути на повсюдну присутність пакетів у всіх сферах громадського життя, змусивши громадян платити за них. Якщо пакети доведеться купувати, нехай за символічні суми, споживачі будуть розважливіше ставитися до користування пакетами, бо думатимуть, як зекономити гроші.

Далі розповідаємо про ініціативу урядовців щодо встановлення цінників на одноразові пакети, а також про програму зменшення використання пластику в Україні.

Коли за одноразові пакети в магазинах будемо платити?

Кабінет міністрів України має намір встановити мінімальні роздрібні ціни на пластикові пакети. Про це йдеться у проєкті постанови уряду – там прописана і запропонована вартість пакетів. Нові правила розроблені відповідно до закону "Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України". У документі прописано, що розповсюдження пластикових пакетів здійснюється виключно на платній основі. Якщо новація буде підтримана і ухвалена, зміни будуть введені 10 грудня поточного року.

фото з відкритих джерел

Урядовий документ встановлює мінімальні роздрібні ціни на пластикові пакети у формі рукава, з дном та відкритою горловиною зі стінками товщиною понад 50 мікрометрів. Вартість (з ПДВ) одного такого пакета становитиме:

  • 2 гривні – без ручок (без бокових складок);
  • 2,50 – без ручок (з боковими складками); з ручками (без бокових складок);
  • 3 гривні – з ручками (з боковими складками).

Вказані роздрібні ціни є мінімально допустимим рівнем цін на пластикові пакети, незалежно від ширини, довжини, глибини бокових складок, нанесеного маркування, який може встановлюватися продавцем.

Новини за темою: У Португалії заборонили одноразовий пластик

Як в Україні планують зменшувати використання пластику

Така новація у контексті зменшення обігу пластику не перша в Україні. Влада уже робила певні кроки на шляху до заборони використання пластику. Приміром, 1 червня поточного року народні депутати ухвалили проєкт закону про обмеження обігу пластикових пакетів, а 10 червня документ набрав чинності. 

Пластикові пакети відійдуть у небуття Фото з відкритих джерел

Відповідно до закону "Про обмеження обігу пластикових пакетів", з 1 січня 2022 року буде заборонено використання: а) надлегких пластикових пакетів; б) легких пластикових пакетів товщиною до 50 мкм; в) оксорозкладних (оксобіорозкладних) пластикових пакетів.

Заборона діятиме в об'єктах роздрібної торгівлі та об'єктах ресторанного господарства: аптеках, кафе, барах, ресторанах, продуктових і непродовольчих магазинах та ринках при здійсненні покупок, а також при замовленні їжі навинос або придбанні ліків.

Разом з тим буде дозволено використовувати і продавати, а значить і купувати біорозкладні пакети, пластикові пакети шириною до 225 мм (без бічних складок), глибиною до 345 мм (з урахуванням бічних складок), довжиною до 450 мм (з урахуванням ручок), що використовуються для м’яса, риби, продуктів з них, а також льоду та сипучих продуктів, для яких пакет є первинною упаковкою. 

Новини за темою: В Іспанії заборонять пластикове пакування для фруктів та овочів

Обмеження будуть вводити з такою етапністю:

І етап. Дев’ять місяців з дня прийняття законопроєкту дається для припинення розповсюдження пластикових пакетів товщиною стінки до 50 мкм (тонких) (березень 2023 року);

ІІ етап. 1 січня 2022 року припиняється розповсюдження оксорозкладних пластикових пакетів;

ІІІ етап. У 2023 році припиняється використання біорозкладних пластикових пакетів і надтонких пакетів, що є первинною упаковкою для риби, м’яса, сипучих продуктів і льоду.

Після завершення перехідного періоду поліетиленові пакети взагалі не можна буде розповсюджувати – вони підлягатимуть утилізації.

фото з відкритих джерел

Другим кроком на шляху зменшення використання пластику в Україні може стати заборона пластикового посуду. Міністерство захисту довкілля і природних ресурсів України запропонувало нову концепцію заборони виробництва і обігу одноразової пластикової продукції. Проєкт закону № 6077 було зареєстровано у парламенті 21 вересня цього року.

У законопроєкті вказано, що необхідна повна заборона виробництва, ввезення та введення в обіг в Україні одноразових пластикових виробів, для яких є альтернатива.

Як сировина для виробництва одноразової продукції можуть бути не пластикові гранули, а гранули з кукурудзяного крохмалю – вони є повністю біорозкладними. З них можна виробляти такі самі вироби, що і з пластику. До того ж замість одноразового пластику можна використовувати не пластикове столове приладдя, а аналоги, виготовлені з відходів лісопереробного виробництва. Окрім цього, планується повна заборона посуду із пінополістиролу, бо цей матеріал ніяк не переробляється і не розкладається. 

Новини за темою: McDonald's відмовиться від пластикових іграшок у Happy Meals до 2025 року

Які штрафи передбачені за порушення "антипластикових" правил

Використання і обіг пластикових пакетів заборонять в усіх сферах обслуговування, натомість їх надаватимуть лише за гроші. Проте за безкоштовне розповсюдження пластикових пакетів власників торгових точок чи мереж каратимуть штрафом у розмірі від 1700 до 3400 гривень. За повторне вчинення такого ж порушення протягом трьох років штраф складатиме 3400 – 8500 гривень.

Штрафні санкції передбачені і у проєкті закону про заборону обігу та виробництва пластикового посуду в Україні. Для ФОПів пропонується штраф за виготовлення і розповсюдження пластикових виробів на суму від 17 до 51 тисячі гривень. При повторному порушенні він збільшується до 85 – 170 тисяч гривень. 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.