Нове дихання пандемії. Чому ситуація з COVID-19 погіршується і чого чекати далі

Топ-новина

Топ-новина

Фото з відкритих джерел

У ВООЗ попередили про ризик появи подвійної пандемії

Штам коронавірусу "Омікрон" може сильно вплинути на хід пандемії, заявили у Всесвітній організації охорони здоров'я (ВООЗ). Небезпека полягає не тільки у великій кількості мутацій вірусу, але і в його більш високій заразності. При цьому безліч країн світу досі не вакцинували потрібну кількість населення через відсутність доступу до вакцин. У ВООЗ припустили, що ситуація з COVID буде посилюватися. Не виключена можливість подвійної пандемії. Детальніше про це розповідаємо далі. 

Що викликало занепокоєння ВООЗ

Всесвітня організація охорони здоров'я стривожена появою коронавірусу "Омікрон". Небезпека пов'язана з тим, що у новому штамі зафіксовано величезну кількість мутацій. На сьогодні неясно, чи будуть існуючі зараз вакцини ефективні проти "Омікрона". За попередньою оцінкою ВООЗ, цей штам є заразніше всіх попередніх. 

"Якщо відбудеться ще один великий сплеск COVID-19, викликаний штамом "Омікрон", наслідки можуть бути важкими. Збільшення числа хворих може призвести до високого навантаження на системи охорони здоров'я і викликати збільшення показників захворюваності та смертності", - йдеться в доповіді ВООЗ.

На сьогодні дослідники продовжують вивчати, як коронавірус "Омікрон" передається між людьми, і чи небезпечний він для тих, хто перехворів іншими штамами COVID-19. 

Поки ж аналітики ВООЗ рекомендують враховувати всі ознаки можливих спалахів "Омікрона". Йдеться про різкі сплески захворюваності і серед вакцинованого населення.

Причини затяжної пандемії

Головною світовою проблемою в боротьбі з коронавірусом є відсутність належної солідарності між країнами, заявив генеральний директор ВООЗ Тедрос Аданом Гебреісус. Розвинені країни мають більше доступу до вакцин від коронавірусу на відміну від держав з низьким економічним рівнем, де кількість хворих стрімко зростає.  

Фото з відкритих джерел

"Ми розуміємо і підтримуємо обов'язок кожного уряду захищати свій народ. Це природно. Але рівність у доступі країн до вакцин це не благодійність, це в інтересах кожної країни. Жодна країна не може закінчити пандемію за допомогою вакцинації тільки власних громадян. Чим довше нерівність у доступі до вакцин зберігається, тим більше можливостей є у цього вірусу поширитися і еволюціонувати", - заявив Гебреисус.

Глава ВООЗ закликав розвинені країни більше ділитися вакцинами від COVID-19 з країнами з низьким рівнем доходу. 

Чи є загроза подвійної пандемії 

У Всесвітній організації охорони здоров'я попередили, що якщо світу не вдасться усунути дисбаланс у вакцинації від COVID-19, ситуація тільки погіршитися.

Один з сценаріїв, описаних ВООЗ, передбачає, що пандемія корронавірусу вийде з-під контролю на тлі постійного потоку нових, більш небезпечних варіантів, навіть коли окремий переносимий комарами вірус, схожий на вірус Зіка, викличе паралельну пандемію.

Дезінформація та міграційні кризи, спричинені людьми, які залишають комарі, що піддаються впливу, підірвуть довіру до влади та науки. Через це, за прогнозом експертів, системи охорони здоров'я впадуть і підуть політичні заворушення. 

Директор ВООЗ з надзвичайних ситуацій Майкл Райан попередив, що це один з декількох "ймовірних" сценаріїв. 

"Подвійна пандемія викликає особливе занепокоєння, тому що у нас є один вірус, що викликає пандемію, і багато інших вже вишикувалися в чергу", - підкреслив він. 

Це не останній небезпечний патогенний вірус, з яким зіткнеться людство, заявив Футурист в області технологій і охорони Здоров'я Джеймі Метцл. У зв'язку з цим ВООЗ закликала країни підписати договір про пандемію, щоб допомогти підготуватися до майбутніх криз і запобігти їх. 

Стратегія ВООЗ для виходу з кризи

Стратегія Всесвітньої організації охорони здоров'я щодо вакцинації населення полягає в тому, щоб 40% населення в світі були вакциновані до кінця року і 70% - до середини 2022 року.

"Незважаючи на розробку ефективних вакцин в рекордний час, в 2021 році померло більше людей, ніж у минулому році. Єдиним шляхом вийти з глобальної пандемії, з цієї аморальної і несправедливої ситуації, є глобальний план вакцинації", - заявив генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш. 

Генсек ООН закликав всі країни підтримати цю стратегію. За його словами, нерівність в області вакцин і брак солідарності посилюють нерівність в інших сферах між країнами і регіонами. 

Фото з відкритих джерел

Зараз розвинені країни інвестують 28% свого ВВП у відновлення економіки, тоді як країни із середнім доходом інвестують 6,5%, а найменш розвинені - лише 1,8%". Гутерріш закликав забезпечити ліквідність економік країн, що розвиваються, щоб вони змогли інвестувати в стійке відновлення.

За його словами, світу необхідна фінансова система, яка б дійсно працювала для всіх країн.
 

"Пандемічна угода"

Одним з головних питань, включених до порядку денного друга надзвичайна сесія ВООЗ, є так звана "Пандемічна угода" з усіма країнами світу. Йдеться про прийняття спеціальної Конвенції щодо відповіді на пандемії

Зокрема, ВООЗ має намір отримати одноосібне право оголошувати "пандемію". У такому випадку передбачається радикальне обмеження прав профспілок, а також скасування верховенства прав людини.

Некомерційні організації і якісь невизначені структури пропонується наділити правом брати участь у встановленні міжнародних законів. Держави, які підпишуть "Пандемічну угоду", будуть зобов'язані запитувати допомогу ззовні, якщо самі не можуть впоратися з пандемією.

***

Гендиректор ВООЗ Тедрос Аданом Гебрейесус заявив, що завершення пандемії коронавірусу буде залежати від вакцинації населення в світі.

За його словами, вдаватися до введення локдаунів є крайнім заходом у надзвичайних ситуаціях, який не схвалюють у ВООЗ. Для боротьби із загрозою необхідний комплексний пакет заходів, щоб досягти балансу між свободою, доступом до засобів існування та сприяння безпеці і здоров'ю найбільш вразливих груп населення. 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.