Підсумки безпекових переговорів Росії і США у Женеві: Що вирішили сторони про НАТО, Україну і ядерну війну

Топ-новина

Топ-новина

Фото з відкритих джерел

Переговори не принесли переламних рішень та домовленостей, крапку ще не поставлено

У понеділок, 10 січня, у Женеві пройшов основний раунд "безпекових" переговорів представників США і Росії. Ця зустріч відкрила тиждень міжнародних перемовин Штатів і Москви стосовно питань про нерозширення блоку НАТО, безпеку України та стратегічну стабільність, про яку заявляли у Кремлі на тлі розмов про концентрацію російських військ біля кордонів України. Переговори тривали близько восьми годин і станом на вечір 10 січня завершилися.

Далі розповідаємо про результати перемовин та ключові заяви учасників зустрічі.

Що було до переговорів США і Росії у Женеві

Ще 7 і 30 грудня 2021 року президент США Джо Байден і президент Росії Володимир Путін провели два раунди особистих перемовин, в рамках яких домовилися делегувати подальше обговорення "домовленостей з гарантій безпеки" своїм представникам.

9 січня делегації провели ще одну попередню зустріч у Женеві. В рамках цієї дискусії представник Росії Сергій Рябков заявив, що НАТО має "відправитися на свої межі часів 1997 року", а США доведеться "звикати до нової ситуації, адаптуватися і давати задній хід […], інакше постраждає їхня власна безпека". Також Рябков виключив можливість компромісів з боку Росії, бо "до компромісів має готуватися американська сторона"

Заступник голови МЗС РФ Сергій Рябков

Інтерфакс

Напередодні зустрічі у Женеві державний секретар США Ентоні Блінкен також зробив заяву від імені своєї країни. 

Ентоні Блінкен

"Є два шляхи у вирішенні питання щодо України: шлях діалогу та дипломатії, щоб врегулювати наші розбіжності та уникнути конфронтації, і шлях конфронтації та серйозних наслідків для Росії, якщо вона відновить свою агресію", - написав держсекретар США у Twitter.

Разом з тим він підкреслив, що США виключають поступки у питанні щодо територіальної цілісності України на переговорах з Росією. "Йдеться про те, щоб подивитися, чи є у рамках діалогу і дипломатії речі, які обидві сторони можуть зробити для зниження напруги. Ми робили це у минулому", - зазначив Блінкен. 

Новини за темою: Експорт й ключові інститути: США погрожують РФ санкціями у разі вторгнення в Україну

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг напередодні зустрічі заявив, що "будь-яка подальша агресія РФ по відношенню до України матиме високу політичну і економічну ціну".

Йенс Столтенберг Фото з відкритих джерел

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба також зробив заяву – він назвав вимогу президента Росії Володимира Путіна про так звані гарантії безпеки нелегітимною.

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба

Фото з відкритих джерел

"Давайте називати речі своїми іменами. Путін вимагає, щоб США, НАТО і ЄС визнали сферу впливу Росії над суверенними сусідніми державами", - написав український міністр у Twitter.

Власне, з такими заявами та настроями сторони пішли на безпекові переговори.

Новини за темою: У США заявили, що не дозволять іншим країнам зачинити двері в НАТО

Ключові тези перемовин у Женеві

Перед переговорами Росія заявила, що вимагатиме гарантій нерозширення НАТО на схід Європи, скорочення кількості військових навчань, відмову від прийняття України до НАТО і нерозміщення ракет на її території. У свою чергу американська сторона заявила, що "не піде на компроміс щодо ключових принципів, на яких будується європейська безпека". 

Безпекові переговори російської і американської делегацій на території постійного представництва США при ООН у Женеві тривали майже вісім годин і завершилися тим, що сторони домовилися продовжити консультації.

Головним спікером від США була заступниця держсекретаря Венді Шерман, а від Росії – заступник міністра закордонних справ Сергій Рябков. Президенти Росії та Штатів Володимир Путін і Джо Байден не брали участі у саміті.

Перший заступник держсекретаря США Венді Шерман

CGTN

Штати заявили, що готові продовжувати обговорювати з Росією певні безпекові питання, зокрема ті, що стосуються американських військових навчань у Європі, а також контролю над озброєнням, особливо розміщенням ракет.

Більшість інших пропозицій, зокрема щодо нерозширення НАТО, були відкинуті. За словами Венді Шерман, США не дозволять Росії "зачинити" двері для вступу в Альянс.

Також під час перемовин сторони обговорили питання скупчення російських військ на українсько-російському кордоні. У Держдепі США підкреслили: якщо Росія вторгнеться до України, то Штати посилять військову підтримку України та запровадять нові санкції стосовно російських фінансових інституцій та експорту товарів до Росії.

"Ми побачимо, чи дійсно Росія розуміє, що найкращий спосіб продовжити дипломатію — це зменшення напруги та деескалація… ми побачимо, наскільки вони серйозно [до цього ставляться]", - сказала Шерман.

Новини за темою: РФ вимагає від США "залізобетонні гарантії", що Україна не вступить у НАТО, - Рябков

Обидві країни погодилися, що ядерну війну у жодному разі не потрібно починати, бо ніхто не зможе перемогти у такому протистоянні.

Венді Шерман та Сергій Рябков

Reuters

Сергій Рябков заявив, що Росія вимагає від НАТО припинити "освоєння" територій держав, які приєдналися до Альянсу після 1997 року.

Російська сторона підкреслила, що не має жодних планів нападу на Україну, а пересування військ відбувається тільки на російській території. При цьому Сергій Рябков зазначив, що Росія прагне отримати гарантії, що Україна та Грузія ніколи не стануть членами НАТО.

Новини за темою: У США заявляють, що сигналом до деескалації буде відведення військ РФ від кордону України

Коментарі та заяви політиків щодо перемовин
США - Росія

Віцепрем’єр-міністр з питань європейської і євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина заявила про "невід’ємне суверенне право України обирати свої механізми забезпечення безпеки, включаючи договори і альянси". За її словами, вимоги Росії до НАТО не можуть бути переговорною позицією.

Фото з відкритих джерел

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг зазначив, що блок ніколи не піде на компроміс щодо права будь-якої держави Європи обирати свій шлях, а продовжить надавати політичну підтримку територіальної цілісності і суверенітету України.

"Щодо членства. Ми підтвердили, що підтримуємо рішення, ухвалене на саміті у Бухаресті у 2008 році. Ми допомагаємо Україні просуватися на шляху до членства в НАТО шляхом проведення реформ, досягнення стандартів НАТО. Ми чітко заявили, що ми ніколи не підемо на компроміс щодо права будь-якої держави у Європі обирати свій шлях. Тому фундаментально, щоб цей принцип жодним чином не був порушений, що означає, що це Україні та тридцяти союзникам НАТО вирішувати, коли Україна готова до членства. Ніхто не має права нічого про це сказати", - зазначив Столтенберг.  

Новини за темою: На переговорах зі США Росія заявила, що не має наміру нападати на Україну

************* 

Наприкінці зустрічі сторони домовилися продовжити роботу в інших форматах перемовин. Зокрема, 12 січня у Брюсселі відбудеться зустріч за участі представників Росії та НАТО, а 13 січня перемовини Росія – ОБСЄ у Відні.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.