Підсумки засідання Ради Росія – НАТО і заява Столтенберга: Що вирішили про гарантії безпеки і розширення Альянсу

Топ-новина

Топ-новина

gazeta.ru

Підсумки зустрічі делегацій Росії та НАТО виявилися передбачуваними

У середу, 12 січня, у Брюсселі відбулося засідання Ради Росія – НАТО – перше за понад два роки. Це – один із раундів ключових перемовин між Росією і військово-політичним блоком.

У переговорах брали участь російська делегація на чолі із заступником глави МЗС РФ Олександром Грушком і заступником міністра оборони РФ Олександром Фоміним, а також представники 30 країн-членів Альянсу і генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг. Це була запланована зустріч, на якій Росія анонсувала висловлення Заходу своїх вимог та пропозицій щодо "безпекових гарантій".

Олександр Грушко, Олександр Фомін, Єнс Столтенберг Фото з відкритих джерел

Далі розповідаємо, як проходила зустріч російської та натовської делегацій у Брюсселі, які домовленості вона принесла сторонам, та що говорив Генсек НАТО Єнс Столтенберг на підсумковій пресконференції.

 Як пройшло засідання Росія – НАТО

Напередодні офіційної зустрічі заступниця держсекретаря США Венді Шерман підкреслила, що Захід підтримує Україну.

"Єнс Столтенберг і я зустрілися, щоб обговорити Раду Росія – НАТО і що необхідно зробити Росії для деескалації напруги. Ми затвердили єдиний з НАТО підхід до Росії, що поєднує стримування і діалог, і підкреслили нашу непохитну підтримку України", – написала Шерман у Twitter.

Перший заступник держсекретаря США Венді Шерман

CGTN

Серед головних питань, які обговорювалися на зустрічі, за словами головуючого на перемовинах генерального секретаря НАТО Єнса Столтенберга, були такі:

 • заходи, пов’язані з європейською безпекою;
 • ситуація в Україні і навколо неї, зокрема ризики вторгнення Росії;
 • "військова активність, взаємна прозорість і зниження ризиків".

Перед початком переговорів Столтенберг підкреслив, що для НАТО недопустимі вимоги Росії щодо гарантій нерозширення Альянсу на схід і невключення до його складу нових країн, зокрема України (про це російська сторона заявила напередодні у Женеві). 

Заяву, з якою Росія йшла на перемовини, можна окреслити так: "НАТО і США мають надати гарантії неприйняття до Альянсу Україні та Грузії". А заява з боку НАТО було категоричною незгодою з вимогою російської сторони. 

Новини за темою: Україні та Грузії потрібен "певний час", щоб вступити до НАТО, – Шерман

Головні тези засідання Ради Росія – НАТО:

 • Росія вимагає у НАТО відмовитися від розширення на схід;
 • Країни НАТО не погодилися з неможливістю подальшого розширення блоку і поверненням до  кордонів Альянсу станом на 1997 рік.
 • Країни НАТО закликали Росію вивести війська з Грузії, України і Молдови.
 • США вимагають у РФ пояснити причину або припинити військові навчання біля кордонів України. Спікер Держдепартаменту Нед Прайс заявив, що "для деескалації російські військові мають повернутися до казарм, а важке озброєння – у місця зберігання".
 • Країни НАТО вірять, що існує можливість прогресу у співпраці з Росією, Альянс не відмовиться від політики "відкритих дверей" і вважає вимоги РФ неприйнятними.
 • Зусилля НАТО зосереджені на захисті союзників, включаючи східні країни блоку, за принципом "один за всіх і всі за одного".
 • Альянс готовий знову відкрити своє представництво у Москві – це може стати інфраструктурою для плідного діалогу.
 • Американська делегація сподівається, що позиція НАТО буде доведена до президента Росії Володимира Путіна. Очільниця делегації США Венді Шерман зазначила, що Росія стоїть перед неминучим вибором – деескалація і дипломатія, або конфронтація і її наслідки.
 • НАТО і союзники заявили, що нарощування військ навколо України неприйнятне, а новий напад стане стратегічною помилкою Москви. 

Фото з відкритих джерел

Заступниця держсекретаря США Венді Шерман відкинула вимоги Росії, зазначивши, що кожна країна має право обирати власний шлях.  

"На сьогоднішньому засіданні Ради Росія – НАТО я підтвердила основоположні принципи міжнародної системи та європейської безпеки: кожна країна має суверенне право обирати свій власний шлях", – наголосила Шерман.

Новини за темою: Країни Балтії домовляються про збільшення військ НАТО на своїх територіях

Заяви Генсека НАТО щодо перемовин з РФ

Одразу після завершення переговорів відбулася пресконференція головуючого на Раді Росія – НАТО Генерального секретаря блоку Єнса Столтенберга.

Він підкреслив, що НАТО серйозно замислиться про збільшення своєї присутності у Східній Європі у випадку нового наступу РФ, а тривала ескалація може спровокувати впровадження нових заходів із захисту союзників.

Єнс Столтенберг Фото з відкритих джерел

Серед іншого, Столтенберг заявив, що "Росії дорого коштуватиме будь-яке застосування сили проти України", а "ескалація агресії проти України є стратегічною помилкою РФ". 

За словами глави НАТО, "ситуація у Криму і дестабілізація обстановки на Донбасі у 2014 році уже призвели до посилення східного флангу НАТО".

Окрім цього, Столтенберг зазначив, що НАТО не піде на компроміс з принципами стосовно територіальної цілісності і суверенітету європейських країн, а рішення про готовність України до вступу у блок можуть приймати лише сама Україна і 30 союзників по Альянсу.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ

"Росія не може накладати вето на рішення про те, коли Україна може вступити до НАТО. Союзники готові надавати підтримку Україні на її шляху до НАТО, модернізації її Збройних сил, виконанні стандартів НАТО і, зрештою, саме союзники та Україна прийматимуть рішення про її членство", – наголосив Столтенберг.

Новини за темою: У НАТО заявили про ризик збройного конфлікту в Європі

Що було після переговорів у Брюсселі

Після завершення перемовин між США та Росією з огляду на відсутність домовленостей та поступок з чийогось боку, Сенат США опублікував проєкт санкцій на випадок, якщо Росія вторгнеться в Україну. 

Особисті санкції стосуватимуться особисто Володимира Путіна та всього вищого керівництва РФ. Президенту Росії, прем'єр-міністру, главі МЗС та міністру оборони заборонять в'їжджати до США та заморозять їхні активи. Те саме розповсюджуватиметься і на військових командирів, яких США визнають причетними до агресії в Україні.

Крім цього, санкції торкнуться банківської системи Росії та російських компаній, обмеження роботи яких означатимуть відключення РФ від міжнародної платіжної системи SWIFT.

До того ж обмеження включатимуть заходи, які мали б укріпити безпеку України. Йдеться про скасування запуску "Північного потоку-2" як "інструменту зловмисного впливу Росії". 

Новини за темою: НАТО підтвердило Росії незмінність політики відкритих дверей щодо членства в Альянсі, – Столтенберг

Коментарі  і заяви політиків щодо перемовин Росія – НАТО

Прессекретар президента Росії Дмитро Пєсков, коментуючи перемовини РФ і Заходу, зазначив, що "американські офіційні особи сиплять погрозами, ультиматумами", але Росія не хотіла б цьому уподібнюватися, тому веде переговори культурно і відкрита до діалогу.

Прессекретар президента РФ Дмитро Пєсков Фото з відкритих джерел

Тим часом Верховний представник ЄС з іноземних справ і політики безпеки Жозеп Боррель зазначив, що Росія поставила під сумнів три базових принципи міжнародних відносин і домовленостей у сфері безпеки: право кожної держави вільно обирати членство і участь у міжнародних організаціях; невикористання сили; повага територіальної цілісності всіх країн.

Високий представник Європейського Союзу із закордонних справ та політики безпеки Жозеп Боррель

Фото з відкритих джерел

Заступниця держсекретаря США Вікторія Нуланд підкреслила, що у випадку можливого вторгнення РФ в Україну Сполучені Штати, Європа і союзники можуть застосувати різні пакети санкцій проти Кремля.

Вікторія Нуланд Liga.net

Посол США в НАТО Джуліанна Сміт зазначила у коментарі CNN, що "не бачить особливого компромісу" у питанні щодо розширення НАТО.

Колишній міністр закордонних справ України Павло Клімкін заявив, що значення перемовин занадто переоцінено, тому очікувати від них істотних результатів не варто.

Павло Клімкін Фото з відкритих джерел

На його думку, це видно за тим, як "російська делегація використовує переговори не для дипломатії, а для неприхованої пропаганди".

Посольство США в Україні опублікувало такий допис у Twitter:

"Тільки факти. НАТО не насаджує антиросійські настрої і не нарощує конфронтацію. Росію хвилює безпека, країни НАТО – теж. НАТО перекинуло сили до країн Балтії та Польщі лише після того, як Росія вторглася до Криму у 2014 році. РФ зараз тримає окупаційні сили в Україні, Грузії та Молдові".

Тим часом Республіканська партія у Конгресі США запропонувала надати Україні статус країни "НАТО-плюс", що має розширити сферу оборонної співпраці США з Україною та забезпечити доступність для Києва деяких видів літальної зброї.

Новини за темою: Зустріч НАТО-РФ: Штати заявили про право держав самостійно обирати свій шлях

*************

Це не остання зустріч російської делегації із західними політиками. На 13 січня запланований ще один етап переговорів – цього разу це будуть перемовини Росії та представників ОБСЄ. У них візьме участь і українська делегація. 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.