Підвищення тарифів на газ, ймовірність військового вторгнення та скорочення виробництва: Які загрози перед Україною можуть виникнути у 2022 році

У 2022 році очікується значне підвищення вартості житлово-комунальних послуг

Перший Незалежний

Перший Незалежний

Фото з відкритих джерел

Цього року в Україні виникло чимало проблем, які залишаться або, навіть, загостряться у наступному. Серед головних викликів є як зовнішні, так і внутрішні - зростання тарифів на газ, напружені відносини з Росією.

Що чекає країну в наступному році та до яких загроз готуються українці розповідаємо детальніше далі.

Міжнародні виклики

Україна закінчує нинішній рік та розпочне наступний із загрозою повномасштабного вторгнення Росії. І хоча секретар Ради національної безпеки і оборони Олексій Данілов заявив, що великого скупчення російських військ на кордоні України не спостерігається. Однак він зазначив, що загроза російського вторгнення існує.

А за словами політолога Олександра Радчука, українці дедалі частіше відчувають реальність такого сценарію навіть попри те, що агресія з боку РФ триває вже понад майже 8 років.

Фото з відкритих джерел

"Чи може ця загроза раптово зникнути? На жаль, ні. Є кілька варіантів розвитку подій, завдяки яким Росія таки не здійснить напад, проте все-таки досягне свого геополітичного панування над Україною. Передусім – в НАТО і США підуть на поступки агресору та виконають його ультимативні вимоги: дадуть юридичні та міжнародні гарантії того, що Україна ніколи не стане членом Північноатлантичного альянсу. Поки що і США, і керівництво НАТО на такий крок не пішли, проте ситуація може змінитися насамперед через внутрішньополітичну дестабілізацію всередині України, а також посилення недовіри західних держав до керівних еліт", - зазначив політолог.

Інші спеціалісти припустили, що й надалі Росія дотримуватиметься політики залякування. Керівник Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко зазначив, що Росія й надалі шантажуватиме Україну та Європу можливими ескалаціями та вигаданими проблемами, адже в нинішньому стані РФ не може функціонувати інакше.

"Тенденція підведення-відведення військ залишиться. Відбуватиметься постійний пресинг – війська передислоковуються, заплановано багато військових навчань, маневрів тощо… Загроза більше в тому сенсі, що Росія може створювати гарячі точки поряд з Донбасом… Слід зберігати пильність, щоб РФ не могла скористатися певною внутрішньою політичною нестабільністю або іншими приводами та поглибити кризові явища. Але не думаю, що йтиметься про повномасштабне вторгнення", – розповів Мусієнко.

Європейські та американські спецслужби не відкидають ймовірність військового вторгнення Росії в Україну, але розглядають й інші можливі сценарії російської агресії. Голова дипломатії ЄС Жозеп Боррель заявив, що йдеться про три варіанти:

  • можливу дестабілізацію українського уряду Росією за допомогою гібридних тактик,
  • подальшу ескалацію на Донбасі між українською армією та бойовиками,
  • газовий тиск на Європу.

Тож, сценарії подальших україно-російських відносин не надто оптимістичний.

Новини за темою: Британія обіцяє жорсткі санкції за нове вторгнення Росії в Україну

Тарифи на газ

Наступний виклик, який доведеться вирішувати Україні, - аномально висока ціна на блакитне паливо. І цього тижня в Європі вона стрибнула до позначки 2 тис. доларів за тисячу кубів. Нині українські побутові споживачі не відчувають коливань вартості у своїх платіжках, однак наприкінці весни 2022 року це може змінитися.

Україна, згідно зі своїми зобов'язаннями перед Міжнародним валютним фондом, повинна з травня 2022 року підняти ринкові ціни на газ для населення. Однак поки невідомо, чи буде виконуватися це зобов'язання.

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль в ефірі однієї з політичних програм не дав чіткої відповіді на питання ведучого - якою буде ціна на газ для населення з травня 2022 року і чи не буде повторення ситуації з Європою, де паливо коштує близько 50 тисяч гривень за тисячу кубометрів. Прем'єр тільки нагадав, що зараз населення платить за газ по 8 грн за кубометр.

Фото з відкритих джерел

Експерти переконані, що українська влада не відмовиться від співпраці з МВФ, тож, на їхню думку, варто готуватися до народних протестів.

"Якщо уважно прочитати останній Меморандум із МВФ, який підписав Зеленський, то можна побачити, що українська влада взяла на себе зобов'язання перед Міжнародним валютним фондом, з травня 2022 року пустити у "ринкове" плавання тарифи на житлово-комунальні послуги. А це означає їхнє підвищення у 2-4 рази стосовно нинішнього рівня. Йдеться про ціни на газ для населення, тарифи на електроенергію та тарифи на тепло. І це на тому тлі, що у бюджеті на 2022 рік передбачено субсидій на 9 млрд грн менше, ніж було у 2021-му – 47 млрд грн у 2021 та 38 на 2022-й. Тому ризикну припустити, що такі акції протесту відбуватимуться і в 2022 році і будуть ще масовішими", - зазначив економічний експерт Віктор Скаршевський.

Своєю чергою політолог Світлана Кушнір переконана, що влада недооцінює рішучість українців відстоювати свої права.

Новини за темою: "Нафтогаз" може відключити споживачів від газопостачання: Кого це стосується

Здорожчання товарів чи скорочення виробництва

Ціни на газ уже загрожують українцям або нестачею товарів, або значним збільшенням їхньої вартості. Економіст Олег Пендзін розповів, що низькі ціни на газ та опалення для населення будуть дотуватися з державного бюджету. А ось дотувати газ для промислових підприємств ніхто не буде.

"Промисловість отримує газ по 37 грн за куб, плюс транспортування. У підсумку ціна газу ляже в ціну товару, вона вже лягає - ми це бачимо…. Є залізне правило економіки - за все платить кінцевий споживач. Ми заплатимо за зростання ціни газу для промисловості, за дотації, які будуть затримуватися з бюджету, щоб підтримувати низьку ціну на газ", - зазначив експерт.

Ключові українські виробники молока звернулися до президента Володимира Зеленського із проханням встановити тариф на природний газ у розмірі 32 тис. грн за 1 тис. куб. м, оскільки його подорожчання за 2021 рік із 4,9 тис. грн/1 тис. куб. м до 59-62 тис. грн/1 тис. куб. м зробило виробництво молока збитковим та загрожує зупиненням підприємств галузі.

За даними об'єднання "Спілка молочних підприємств України", енергетична криза призведе до скорочення виробництва продукції, водночас низка молокозаводів уже скоротила закупівлю сировини в агрофірм.

Про згортання виробництва заявили виробники овочів у теплицях, про насування катастрофи говорять виробники яєць та м'яса птиці, які традиційно мають потужні позиції в Україні.

"Стрімке подорожчання газу поставило на межу виживання харчову та переробну галузі. У пекарів є загроза зупинки виробництва", - заявив на спеціальному брифінгу в агенції "Українські новини" президент асоціації пекарів Юрій Дученко.

За його словами, газ для них за рік підвищився у ціні у десять разів. І якщо рік тому газ у собівартості хлібини "Українського" складав 50 копійок, то сьогодні - 5 гривень.
"Мова іде про можливе 30% подорожчання хліба масових сортів", - анонсував Дученко.

Виробники хліба звернулись до уряду із закликом не допустити стрімкого зростання цін через механізми адресних дотацій чи компенсації за енергоносії.

Фото з відкритих джерел

Про можливу зупинку виробництва заявили кондитери. "Компанії галузі розглядають можливість зупинки, а деякі вже зупинили виробництво щонайменше на січень в очікуванні кращої ціни на газ", - розповів керівник асоціації кондитерів Олександр Балденюк.

За його словами, кондитери матимуть у січні ціну у щонайменше 45 гривень за кубометр газу.

"Ця ціна повністю не дає можливості працювати. Нинішня ціна виводить нас нижче межі збитковості. Майже вся галузь останні кілька місяців працює у збиток, особливо це стосується борошняних і карамельних солодощів", - додав Балденюк.

Раніше питома вага газу в собівартості продукції була 2-4%, а зараз підскакує до 18%.

Він каже, що підвищувати ціни кондитери не можуть, бо повністю програють конкуренцію компаніям з Європи.

Кабінет міністрів України розробляє механізми підтримки хлібопекарів, а також виробників соціальних харчових продуктів через значне підвищення цін на газ. А якими будуть ціни на інші продукти у 2022 році - невідомо.

Новини за темою: Зниження цін на окремі продукти і стабільність долара. Що чекає українців на початку 2022 року

Які загрози очікують пересічні українці у 2022-му

Найбільш ймовірним у 2022 році українці вважають зростання тарифів на газ і тепло (72%) та загострення економічної кризи (67%). Майже половина опитаних очікують загострення захворюваності на коронавірус (кожен п’ятий вважає це малоймовірним).

Про це свідчать результати опитування, проведеного Соціологічною групою "Рейтинг" на початку грудня.

Загострення війни на сході вважають ймовірним 46% (23% - малоймовірне), масові протести і заворушення допускають 44% (для 30% - малоймовірні).

Найменш ймовірним українці оцінили втягування країни в міграційну кризу на польсько-білоруському кордоні (35%) та масове відключення електроенергії для населення (32%). За останні півтора року дещо зросло очікування масових заворушень і протестів, а також загострення війни.

Основними причинами, через які може відбутись економічна криза українці називають некомпетентність влади (31%) та корупцію у владі (22%). Війну на Донбасі як причину кризи назвали 16% опитуваних, коронавірус – 13%, лише 8% - світовий вплив та 5% - енергетичну кризу.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.