Пільгові тарифи на газ та продуктові картки: Як влада планує захищати українців від подорожчання продуктів

Максимальна надбавка до ціни природного газу власного видобутку для деяких підприємств становитиме до 30 квітня 24%

Топ-новина

Топ-новина

Фото з відкритих джерел

У грудні 2021 року декілька компаній, які виробляють харчові продукти, заявили про готовність припинити діяльність через високі ціни на енергоресурси. Влада почала шукати шляхи розв'язання проблеми. Серед іншого говорили про дотації для виробників.

Нині у короткостроковій перспективі питання вдалося вирішити, однак тарифи на газ вплинуть на цінову політику і постраждають, у першу чергу, малозабезпечені сім'ї.

Про ситуацію на ринку харчових продуктів в Україні та можливі шляхи підтримки виробників та споживачів розповідаємо детальніше далі.

Газ за пільговим тарифом

Наприкінці 2021 року Кабінет міністрів запровадив граничний рівень надбавки до ціни природного газу власного видобутку, який постачається виробникам соціальних продуктів. Про це йдеться у постанові уряду від 30 грудня 2021 р. № 1435.

Максимальна надбавка до 30 квітня становитиме 24%.

Норма постанови розповсюджується на підприємства, основним видом діяльності яких є виробництво наступних товарів:

  • Борошно пшеничне вищого сорту;
  • Молоко пастеризоване жирністю 2,5 відсотка (у плівці);
  • Хліб житньо-пшеничний;
  • Яйця курячі категорії С1;
  • Птиця (тушка куряча);
  • Олія.

Згідно з документом, торговельна надбавка за постачання природного газу власного видобутку для задоволення потреб виробників соціальних продуктів встановлюється на рівні не вище 1%.

Продуктові магазини

Фото з відкритих джерел

Згодом урядовці затвердили список із 6803 підприємств, які отримали доступ до дешевого вітчизняного газу. Відповідно до наказу від 05.01.2022 року № 3 "Про затвердження переліку суб’єктів господарювання, основним видом діяльності яких є, зокрема, виробництво продовольчих товарів, що мають істотну соціальну значимість", ці підприємства отримали змогу купувати для своїх виробничих потреб природний газ українського видобутку.

Новини за темою: За останні чотири роки в Україні максимально прискорилася інфляція: Які продукти подорожчали

Продуктові картки

І експерти, і чиновники не виключають подорожчання продуктів харчування через збільшення вартості газу. Постраждають, у першу чергу, сім'ї з невеликим доходом.

Економічний радник президента Олег Устенко припустив, що більш прийнятним варіантом для захисту населення від подорожчання продуктів першої необхідності могла б бути цільова фінансова підтримка - за аналогією із програмою "єПідтримка". Олег Устенко навіть не виключив запровадження чогось на кшталт "продуктових карток", які діють у США для незаможних громадян.

"В Офісі президента позиція більше ніж чітка: передусім мають отримати підтримку найбільш вразливі та незахищені верстви населення. Як? Варіанти розглядатимуться. Це можуть бути і додаткові виплати для компенсації зростання цін, і запровадження food stamps у системі "Дія" - так званих "продуктових чеків", як це практикується в США", - заявив Олег Устенко, наголосивши, що "це антикризові заходи, які можуть упроваджуватися в разі необхідності".

В Україні можуть здорожчати продукти харчування

Фото з відкритих джерел

Такого кроку не виключає і колишній в. о. міністра економіки, експерт київської школи економіки Павло Кухта. Він нагадав, що продуктові картки чи талони - "спеціальні чеки на певну суму грошей, які можна витрачати винятково на їжу" - запровадили у США ще за часів Великої депресії 1930-х. Проте вони існують і досі.

За словами економіста, українські фахівці говорять про аналогічну систему вже давно, а 2022 - "ідеальний час, щоб перейти нарешті від розмов до справ".

У Центрі економічної стратегії також закликають владу використовувати можливості бюджету - "через механізм субсидій, зменшення ставок ПДВ на певний період для окремих товарів та енергоносіїв, а також соціальні виплати".

Однак Олег Устенко зазначив, що в українських умовах зниження чи скасування ПДВ, навіть тимчасове, потягне додаткові витрати на адміністрування податків та зашкодить конкуренції. За його словами, “у наших умовах це додатковий ризик для економіки".

Новини за темою: Влада може регулювати ціни на продукти, але питання в тому, чи є ці товари в країні, - Землянська

Що з цінами на продукти в Україні

Експерти прогнозують підвищення вартості продуктів харчування впродовж 2022 року приблизно на 15%.

Економічний експерт Віктор Скаршевський зазначив, що залежно від сезону деякі продукти можуть подешевшати, потім подорожчати, деякі залишаться на тому ж рівні. "У будь-якому разі ціни на харчові продукти будуть збільшуватися, тому що різко зросли ціни на енергоносії. Промислова інфляція вперше склала понад 60% за рік, а енергоносії, якщо брати в цілому, подорожчали у 2,5 раза. Всі ці подорожчання за собівартістю, за витратами, на жаль, це об'єктивний процес, перейдуть на кінцевий продукт, тому харчові продукти в цьому році подорожчають. Це буде явно понад 10%, може навіть і до 15% за рік", – повідомив експерт.

Новини за темою: ЄС планує створити "цифровий паспорт продукту" для стимулювання економіки замкнутого циклу

А ось на початку року експерти припустили, що ціни дещо знизяться після новорічних свят. Детальніше про прогнози вартості харчових продуктів в Україні читайте в нашому матеріалі.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.