Покровителька сімейного щастя. Як відзначають День святої Катерини і чого не можна робити

Топ-новина

Топ-новина

7 грудня церква вшановує пам'ять Катерини Александрійської Фото з відкритих джерел

Священномучениця Катерина Александрійська вважається покровителькою пологів, материнства, шлюбу і сімейного щастя

7 грудня церква вшановує пам'ять священномучениці Катерини Александрійської, яка вважається покровителькою пологів, материнства, шлюбу і сімейного щастя. Здавна незаміжні дівчата у цей день влаштовували ворожіння, а дітлахи відкривали сезон катання на санях. Про головні традиції і заборони цього дня розповідаємо далі. 

Ким була великомучениця Катерина 

Свята великомучениця Катерина (Катерина Александрійська) була дочкою Конста, управителя Олександрії Єгипетської часів імператора Максиміна. За переказами, дівчина славилася рідкісною красою і надзвичайним розумом. Вона вільно володіла іноземними мовами, знала твори багатьох язичницьких письменників, філософів і відомих лікарів.

Багато заможних і знатних женихів просили руки Катерини. Проте дівчина оголосила батькам, що погодиться вийти заміж лише за того, хто перевершить її в знатності, багатстві, красі і мудрості. Якось святий старець сказав Катерині, що він знає Юнака, Який перевершує її в усьому. Після цих слів він вручив їй ікону Божої Матері з Богонемовлятом Ісусом на руках. Катерина відчула заклик Господній і обрала шлях наслідування Господа. Дівчина молилася всю ніч, після чого удостоїлася побачити Пречисту Діву Марію. Свята просила Свого Сина подивитися на Катерину, але Немовля відвернуло Своє лице. 

Пізніше старець навчив Катерину таємниць християнської віри і здійснив над нею таїнство хрещення. З дівчиною знову трапилося видіння Пресвятої Богородиці з Немовлям. Але тепер Ісус ласкаво дивився на Катерину і дав їй перстень, таким чином заручивши її із Собою.

Якось в Олександрії було пишне язичницьке свято, куди пішла Катерина. Дівчина одразу зачарувала імператора Максиміліана Дазу, і він запропонував Катерині прийняти язичництво і відректися від своєї віри. Але вона відмовилася.

Мучеництво Св. Катерини Лукас Кранах Старший

Максиміліан не змирився з відмовою і наказав катувати дівчину. Катерину мучали за допомогою коліс, які обертаються в різні боки. Під час цього з неба зійшов ангел і зруйнував знаряддя, але і це не зупинило імператора. Після чергової відмови він наказав стратити Катерину Александрійську. За легендами, замість крові з рани святої текло молоко.

Як відзначають  День Катерини

Пам'ять великомучениці Катерини Александрійської щорічно вшановують 7 грудня. День вважається важливим не лише для представниць цього імені, але й для усіх жінок. Незаміжні дівчата, які хотіли зустріти свою любов, 7 грудня вранці йдуть до церкви, щоб помолитися біля ікони святої Катерини.

Вважається, що молитви у цей день віщують жінкам вступити у щасливий шлюб. Крім того, Катерина допомагає при важких пологах.

Здавна у цей день жінки влаштовували посиденьки, накривали стіл пісними стравами, ділилися плітками та секретами. Одними з улюблених занять були ворожіння та вечорниці. 

Ворожіння на Катерини

Традиційно на Катерини дівчата разом варили кашу, якою пригощали хлопців із села. Опівночі спільно приготовлену вечерю замотували новим рушником і прив’язували до воріт, щоб “закликати долю”. Кожна дівчина по черзі вилазила на ворота з “вечерею” в руках і тричі промовляла: "Доле, доле, йди до мене вечеряти!". Якщо у відповідь заспіває півень, значить весілля не за горами. Якщо півень не заспівав, то доля дівочого голосу не почула. 

Ворожіння на Катерини Фото з відкритих джерел

Ворожили на заміжжя і на воді. 7 грудня рано-вранці дівчина повинна була піти до криниці і подивитися на своє відображення. Якщо вода колихалася, то заміж дівчина вийде не скоро. Якщо вона спокійна і чиста - можна готуватися до весілля. 

А ось достаток майбутнього чоловіка дівчата виглядали на крупі. Її потрібно було засипати у миску та накидати туди золотих, срібних і залізних перснів. Вважалося, що яке дівчина витягне, таку долю і вибере. 

Щоб побачити уві сні свого судженого, брали скоринку хліба і клали під подушку..

Ворожили на кохання і хлопці. Вони ставили у воду відламані вишневі гілки і чекали Різдва. Якщо до цього дня гілка розквітне чи пустить корінці, наречена буде скромною. Якщо вишня засхоне, то дружина буде сварливою і ледачою. 

Що не можна робити цього дня

День Катерини Александрійської припадає на період Різдвяного посту, з чим і пов'язані головні заборони дня. У цей день не можна вживати м’ясні, молочні, рибні страви. Традиційною святковою їжею були борщ, каша і житній хліб. Під забороною - гучні гуляння і вживання алкоголю.

Також не рекомендовано займатися фізичною працею та рукоділлям. Вважається, що відмова від важкої праці в цей день полегшить пологи вагітним дівчатам.

Також не можна розводити багаття, палити печі і розпалювати каміни, адже життя може “задимитися”. Однак у свято Катерини потрібно поставити три свічки біля образу святої. У народі вірили, що це допоможе роду не перерватися. 

Прикмети 7 грудня

У народі святу Катерину ще називають Катериною Санницею, адже свято відкриває сезон катання на санчатах. 

Гуляння на Катерини Фото з відкритих джерел

Прикмети 7 грудня пов'язані з погодою:

  • На Катерину небо ясне - зима буде морозною.
  • Круги навколо місяця в ніч на Катерини віщують сильні морози.
  • Якщо стоїть тепла погода - морози вдарять тільки через десять днів на Варвару.
  • Якщо зірки на небі здаються маленькими і їх майже не видно - чекайте снігопаду.


Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.