Новини » Світ Читать эту новость на русском

Президента Бразилії судитимуть через заяви про COVID-вакцину і СНІД: Чому Жаір Болсонару не визнає коронавірус і до чого це призвело

Топ-новина

Топ-новина

Жаїр Болсонару Фото з відкритих джерел

Провадження проти глави держави всерйоз розглядається у суді

Президент Бразилії Жаір Болсонару, відомий своїми висловлюваннями стосовно коронавірусу, продовжує робити двозначні заяви, повні протиріч. Він скептично налаштований і щодо імунізації, і щодо масштабів і небезпеки вірусу, попри багатомісячну конфронтацію з прибічниками COVID-вакцинації та масові протести населення проти його рішень.

Так, нещодавно бразильський лідер заявив про небезпеку вакцини від COVID-19, бо вона нібито може збільшити ймовірність захворіти на СНІД. У зв’язку з цим Верховний суд Бразилії відкрив провадження щодо Жаіра Болсонару через його неоднозначні заяви, непідкріплені реальними фактами.

Далі розповідаємо, що відомо про слова бразильського президента щодо "небезпеки вакцин проти коронавірусу" та шлях Бразилії у боротьбі з COVID-19.

Що і чому сказав президент Бразилії про COVID-вакцини

24 жовтня Жаір Болсонару скликав брифінг і зробив заяву, яка була розцінена як неправдива і недоведена жодним аргументом. Бразильський президент заявив про певне "припущення, що у повністю вакцинованих проти COVID-19 людей СНІД розвивається набагато швидше, ніж очікувалося".

Відразу після резонансної заяви Болсонару вчені і медичні експерти відкинули його твердження. Проте президент не став спростовувати свої слова, вибачатися за них або якось їх корегувати. Натомість він відмовився вакцинуватися від COVID-19 і продовжував стверджувати, що процитував статтю з журналу. Щоправда, назву видання він не зазначив.

Президент Бразилії Жаїр Болсонару Фото з відкритих джерел

Заява на брифінгу стала приводом до відкриття Верховним судом Бразилії провадження щодо президента Жаіра Болсонару. Відомо, що 4 грудня суддя Верховного суду Александре де Мораєс ухвалив постанову, відповідно до якої президент Болсонару "використав методи масового поширення інформації у соціальних мережах", що потребує подальшого розслідування. Мораєс доручив головному прокурору Бразилії Аугусто Арасу встановити, чи пов’язані заяви президента з групою його прихильників, стосовно яких уже триває розслідування щодо масштабного генерування неправдивих новин про коронавірус. 

Новини за темою: У Бразилії відбулися масові протести з вимогою імпічменту президента

Попередні заяви президента Бразилії, пов’язані з COVID-19

Бразилія – найбільша держава Латинської Америки – від початку пандемії коронавірусу була серед тих країн, влада яких не поділяла загальної тривоги через небезпеку вірусу. Зокрема, ще у 2020 році президент Бразилії Жаір Болсонару називав світову тривожність довкола коронавірусу істерикою, а карантин – невиправданим і шкідливим.

Перший випадок інфікування коронавірусом у Бразилії зафіксували 25 лютого 2020 року, а за два тижні статистика виросла до 200 хворих. У цей час президент почав порушувати рекомендації Міністерства охорони здоров’я країни та загальні правила від ВООЗ.

Попри те, що за розпорядженням президента Бразилія все ж закрила кордони для іноземців, Болносару все ж називав занепокоєння щодо поширення коронавірусу "істерикою".

Президент Бразилії Жаїр Болсонару на мітингу проти карантину REUTERS

Він не втомлювався критикувати рішення деяких голів штатів Бразилії, які ввели карантин і зачинили підприємства. Місцева влада та Міністерство охорони здоров’я Бразилії переобладнали на шпиталі для COVID-хворих, а Жаір Болсонару казав, що коронавірус "більшість перенесе як застуду", а карантин принесе лише економічні втрати і стагнацію.

З початку 2020 року і донині президент Бразилії зазначав, що коронавірус не несе загрози і змушував губернаторів під загрозою скорочення бюджетного фінансування послаблювати карантинні заходи.

Суспільство не могло не помітити таку поведінку лідера, тому масові громадські обурення не забарилися. У Бразилії спалахнуло кілька масштабних мітингів проти політики президента, але його риторика не змінилася. Після появи вакцин від коронавірусу і початку імунізації у світі бразильський лідер часто публічно ставив під сумнів ефективність COVID-вакцин. Зрештою, у жовтні було розпочате розслідування його підходу до боротьби з пандемією

Новини за темою: Із вересня у Бразилії робитимуть бустерні щеплення проти COVID-19

20 жовтня Слідчий комітет Сенату Бразилії схвалив доповідь із закликом висунути звинувачення президенту Жаіру Болсонару у злочинах, пов'язаних із боротьбою з пандемією коронавірусу. За кількістю померлих Бразилія поступається лише США, тому президента рекомендували звинуватити у злочинах проти людяності через 600 тисяч смертей від коронавірусу в країні.

АА

Саме така статистика спричинила серед громадян хвилю невдоволення політикою президента. Конгрес підготував звіт за результатами розслідування дій глави держави, де його рішення і вчинки названі "нерозсудливим підходом до пандемії". Згідно з документом, Болсонару та ще 69 високопосадовців звинуватили у тому, що вони дозволили коронавірусу поширитися серед населення, бо сподівалися на досягнення колективного імунітету. На думку авторів доповіді, у 600 тисячах смертей від COVID-19 винна адміністрацію Болсонару. Фахівці зазначали, що країна могла зупинитися на 400 тисячах смертей, якби заходи реагування були ефективними.

Також у звіті йдеться про звинувачення президента у дев'яти окремих злочинах, включаючи шарлатанство, підбурювання до вчинення злочинів, поширення патогенних мікробів і злочини проти людяності, зокрема, проти корінних народів, у допущенні неконтрольованого розповсюдження коронавірусу, зриві вакцинації і затримці ведення переговорів з постачальником вакцини Pfizer. Наприкінці жовтня звинувачення Болсонару у злочинах проти людяності передали у міжнародний суд у Гаазі.

З жовтня до грудня президент не відчув на собі наслідків вказаних звинувачень і продовжував виконувати свої обов’язки на посаді глави держави. 

Новини за темою: У Бразилії дозволили робити щеплення COVID-вакциною Pfizer підліткам від 12 років

Коронавірус у Бразилії: статистика

Станом на 6 грудня у Бразилії з населенням 214 мільйонів осіб захворіло 22 мільйони (майже 10%), а померло понад 615 тисяч осіб (2,8%). При цьому одна з найбільших "коронавірусних" проблем Бразилії – смертність від COVID-19 серед немовлят. 

Фото з відкритих джерел

Відповідно до інформації Міністерства охорони здоров'я Бразилії, з початку пандемії у країні від коронавірусу померло майже 4000 дітей і підлітків віком до 19 років. Із загальної кількості померлих майже чотири сотні дітей були немовлятами віком до одного року. Такої статистики дитячої смертності, як у Бразилії, немає більше ніде у світі. Разом з тим, офіційна кількість дитячих смертей у Бразилії занижена, бо через недостатню кількість тестів на коронавірус у країні багато випадків інфікування взагалі не можуть бути зафіксовані. 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.