Призов до лав ЗСУ у 2022 році: Хто може отримати відстрочку та яке покарання передбачено за ухилення від служби

За ухилення від військової служби українським законодавством передбачена кримінальна відповідальність

Топ-новина

Топ-новина

Фото з відкритих джерел

Поки українська влада розглядає можливість скасування обов'язкової строкової служби, президент України Володимир Зеленський підписав указ про терміни призову юнаків до лав ЗСУ.

Строки призову визначені традиційні, також деякі категорії громадян можуть отримати відстрочку від військової служби.

Детальніше про те, хто та коли має поповнити лави Збройних сил України, про умови відстрочки та яке передбачено покарання за ухилення від служби, розповідаємо детальніше далі.

Терміни призову до лав ЗСУ у 2022 році

Наприкінці 2021 року, 30 грудня, президент Володимир Зеленський підписав указ № 687/2021, у якому визначаються терміни проведення щорічних чергових призовів громадян на строкову військову службу у 2022 році.

Згідно з документом, наступні призови українців на строкову військову службу відбудуться з квітня до червня та з жовтня до грудня. Призовні комісії розпочнуть роботу з 1 квітня та 1 жовтня 2022 року, а підготовчі заходи мають розпочати на місяць раніше за ці дати.

Фото з відкритих джерел

Водночас в Офісі президента наголосили, що призваних на строкову військову службу не відправляють у зону проведення Операції об’єднаних сил на Донбасі, їх залучають до комплектування арсеналів, баз, складів, центрів зберігання боєзапасу, а також на посади, пов’язані із забезпеченням життєдіяльності військових частин у пунктах постійної дислокації (крім тих, які дислокуються у Донецькій та Луганській областях).

Новини за темою: Закон про національний спротив: Що передбачає документ про посилення Збройних сил України

Хто може отримати відстрочку від призову

На строкову військову службу призиваються придатні для цього за станом здоров'я громадяни України чоловічої статі, яким до дня відправлення у військові частини виповнилося 18 років, та старші особи, які не досягли 27-річного віку і не мають права на звільнення або відстрочку від призову на строкову військову службу.

Відповідно до указу очільника країни, строковій військовій службі не підлягають громадяни призовного віку, які навчаються:

 • у закладах загальної середньої освіти III ступеня та професійної (професійно-технічної) освіти на денній формі навчання;
 • у закладах фахової передвищої освіти на денній формі навчання, серед іншого — під час здобуття початкового рівня (короткого циклу) та першого (бакалаврського) рівня вищої освіти за програмами ступеневої системи освіти.
 • у закладах фахової передвищої та/або вищої освіти, зокрема під час здобуття наступного ступеня освіти;
 • у закладах середньої або вищої духовної освіти;
 • в інтернатурі, аспірантурі або докторантурі з відривом або без відриву від виробництва.

Також відстрочку від призову можна отримати громадянам України, які проходять військову підготовку за програмою підготовки офіцерів запасу при військових вишах та їхніх навчальних підрозділах, за сімейними обставинами, для продовження професійної діяльності та за станом здоров’я.

Відповідно до Закону України “Про військовий обов'язок та військову службу”, відстрочка від призову на строкову військову службу за сімейними обставинами за їхнім бажанням надається призовникам, які мають:

 • непрацездатних батька і матір чи одинокого непрацездатного батька (одиноку непрацездатну матір) або непрацездатних осіб, які перебувають під опікою, піклуванням чи на утриманні призовника, або осіб, над якими призовник здійснює опіку чи піклування, якщо вони не мають інших працездатних осіб - громадян України, зобов'язаних відповідно до законодавства їх утримувати;
 • неповнолітніх рідних (повнорідних чи неповнорідних) братів і сестер або непрацездатних рідних (повнорідних чи неповнорідних) братів і сестер незалежно від їхнього віку, якщо вони не мають інших працездатних осіб, крім призовника, зобов'язаних відповідно до законодавства їх утримувати;
 • одинокого батька або одиноку матір, у яких на утриманні перебувають двоє чи більше неповнолітніх дітей, до досягнення старшим із них повноліття за умови офіційного працевлаштування призовника;
 • дитину віком до трьох років або дитину старшу трьох років, яка виховується без матері у зв'язку з її смертю або за рішенням суду;
 • двох і більше дітей;
 • дитину з інвалідністю;
 • дружину з інвалідністю;
 • вагітну дружину.

Також відстрочка від призову на строкову військову службу за сімейними обставинами за власним бажанням може надаватися призовнику, який є особою з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Варто зазначити, що питання про призов або надання відстрочки (звільнення) від призову, відповідно до законодавства, розглядають районні чи міські призовні комісії.
Відстрочка від призову може бути надана призовникам згідно з рішеннями призовної комісії Автономної Республіки Крим, обласних та Київської міської призовних комісій за поданням районних (міських) призовних комісій.

Новини за темою: Рада схвалила допуск іноземних збройних сил на територію України для участі у навчаннях

Покарання за ухилення від строкової служби

В Законі “Про військовий обов'язок та військову службу” зазначено, що після набрання чинності указом президента України щодо проведення чергового призову:

 • призовники, яким надійшла повістка відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки на прибуття до призовної дільниці для проходження призовної комісії, зобов'язані прибути в пункт і у строк, зазначені в повістці;
 • у разі, якщо за будь-яких обставин повістка не надійшла, громадяни призовного віку зобов'язані з'явитися до призовної дільниці в 10-денний строк з дня початку відповідного чергового призову, визначеного указом президента;
 • призовники, які змінили місце проживання, зобов'язані в 7-денний строк прибути до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки за новим місцем проживання для взяття на військовий облік;
 • керівники підприємств, установ, організацій і закладів освіти незалежно від підпорядкування та форм власності на вимогу територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки забезпечують своєчасне прибуття громадян призовного віку до призовних дільниць.

Призовний вік встановлено на рівні 18-27 років

Фото з відкритих джерел

У разі неявки призовника без поважних причин за викликом відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки на призовну комісію він несе відповідальність, установлену законом.

Новини за темою: Військовий облік жінок: У ЗСУ пояснили, які документи необхідно подати

Ухилення від призову на строкову військову службу - злочин, що передбачений статтею 335 Кримінального кодексу України, карається обмеженням волі на строк до трьох років. У більшості випадків судами призначається умовне покарання.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.