Репресії проти опозиції та ЗМІ, стагнація економіки та енергокриза: Підсумки 2021 року для України

Skeptic

Skeptic

Українське інформаційне агентство
Віктор Медведчук і Володимир Зеленський 112ua.tv

Оригінал - на сайті Skeptic.

2021 рік в Україні запам'ятається не гучними перемогами і досягненнями, а гучними провалами влади на чолі з президентом Зеленським. У році, що минає, Зеленський багаторазово порушував закони і Конституцію, використовував правоохоронні органи для придушення опозиції, не досяг жодного прогресу по Донбасу, допустив зростання тарифів і цін, провалив кампанію вакцинації населення та закривав очі на лякаючі масштаби корупції, ставши частиною корумпованої системи.

Репресії проти опозиції і закриття неугодних ЗМІ

Схоже, головною метою Зеленського в році, що минає, було посилення особистої влади. Ми побачили рішучі, але провальні спроби Зеленського прибрати з політики Віктора Медведчука - одного з найдосвідченіших і авторитетних політиків України, народного депутата України, голову політради "Опозиційної платформи - За життя", партії, яка єдина пропонує реальну альтернативу нинішньому політичному курсу. У Медведчука друга за величиною фракція в Раді, а після наступних виборів вона, ймовірно, буде першою. На місцевих виборах ОПЗЖ перемогла в шести регіонах, ставши найпопулярнішою всеукраїнською політичною силою. Зеленський рішуче показав, що така конкуренція йому не потрібна.

Відчувши загрозу після того, як ОПЗЖ вийшла на перше місце в партійних рейтингах, без рішення суду і в порушення закону проти Медведчука РНБО і Зеленський ввели незаконні санкції. Пізніше правоохоронні органи за вказівкою Банкової сфабрикували дві кримінальні справи проти політика, в результаті чого Медведчук опинився під домашнім арештом. Як і у випадку зі ЗМІ, будь-яких конкретних доказів проти Медведчука не надали.

Рада нацбезпеки і оборони цього року стала органом з невластивими йому повноваженнями. Крім санкцій проти громадян України, всупереч Конституції під удар потрапили опозиційні Зеленському ЗМІ. РНБО незаконно заборонила мовлення телеканалів "112 Україна", NewsOne і ZIK, а мовлення каналу "Перший Незалежний", створеного журналістами, було припинено за дзвінком з СБУ через годину після виходу в ефір. Незаконні санкції були введені проти видань "Страна.юа" і "Шарій.нет". Адекватних причин для цього не було: тільки порожні звинувачення і ніяких доказів.

З часом стало ясно, що справи проти лідера опозиції в судах розвалюються, оскільки ніяких доказів проти Медведчука немає. Захист політика розбив аргументи звинувачення, суди відмовляються відправляти Медведчука під арешт, чого домагається Зеленський. Більш того, 18 жовтня 2021 року Печерський районний суд міста Києва навіть зобов'язав ДБР зареєструвати кримінальне провадження щодо трьох експертів СБУ, які сфабрикували експертні висновки проти Медведчука.

"Те, що судді тягнуть з прийняттям рішення, - це сигнал президентові про те, що вони його не підтримують. В іншому випадку достатньо було б одного, максимум двох засідань, щоб прийняти потрібне президенту рішення. Офіс президента, Служба безпеки України не надають будь-яких документів, притомних доказів і обґрунтувань для введення санкцій. І суд використовує це для затягування процесу в надії, що все, може, якимось чином саме вирішиться, відбудеться чергова зміна влади і тоді суд зможе спокійно приймати законні рішення", - коментує адвокат Ростислав Кравець.

Утім, Медведчук за цей рік став тільки сильнішим. По-перше, рейтинг партії і його особисто неухильно зростає. По-друге, зразу три українські видання в кінці року поставили лідера ОПЗЖ в першу десятку найвпливовіших політиків країни. "Вести" і "Телеграф" - на п'яте місце, "Кореспондент" - на сьоме. Ніхто з лідерів українських партій не зміг досягти такого результату. Петро Порошенко і Юлія Тимошенко опинилися в другій десятці, а керівництво СН – ще нижче.

з відкритих джерел

По-третє, переслідування Медведчука набуло розголосу серед усієї світової спільноти. Коли про незаконні діяння Зеленського у світових ЗМІ було понад 120 тис. публікацій, навіть за межами України всім стало ясно: будь-хто в нашій країні тепер може потрапити під санкції, під арешти майна, рахунків, і ніяких конкретних підстав для цього не потрібно. Влада Зеленського розкрилася не найкращим чином.

Тепер Медведчук хоче виграти справу проти влади в ЄСПЛ і надати свою невинуватість.

Ще один опозиціонер - Петро Порошенко - після звістки про відкриття проти нього кримінальної справи втік з України до Європи.

Недосяжний мир на Донбасі

За останній рік Зеленський проявив повну некомпетентність і небажання вирішити питання миру на Донбасі. Він не звільнив жодного українця, і більше того - перешкоджав звільненню тих, кого в ОРДЛО хотіли передати Україні. Наталія Стаценко, Світлана Довгаль, Наталія Савченко та Катерина Котенко могли бути вдома ще в січні, але продовжують гнити у в'язницях на непідконтрольній території, оскільки Зеленський не захотів у переговорному процесі бачити Медведчука, якому влада ОРДЛО мала намір передати жінок в односторонньому порядку. Пізніше з "ЛДНР" могли повернутися ще три жінки, але і їх Зеленський залишив там. Тільки через те, що президент України не хоче співпрацювати з лідером опозиції, життя українок залишаються під загрозою.

Зеленський публічно заявив про необхідність прямих переговорів з Росією, навіть визнав, що без цього зупинити війну буде неможливо. Але Росія після початку переслідування Медведчука вустами Путіна, Медведєва та інших політиків заявила, що розмовляти з цією українською владою не буде.

"Замість того, щоб відповідати на запит людей про мир... президент Зеленський... підпав, як і колишні керівники, під вплив радикальних елементів, як в Україні кажуть, "нациків"... ми ж хочемо вибудувати добросусідські відносини з Україною. Ми йдемо практично на все, але як можна вибудувати відносини з сьогоднішнім керівництвом? З урахуванням того, що вони роблять, практично неможливо, але ми готові працювати з тими силами, які хотіли б вибудувати хороші відносини з Росією. Що відбувається з цими силами? Позасудові розправи, санкції проти своїх громадян, що суперечить законам, Конституції України, або просто вбивство на вулиці", - сказав Путін.

Під "цими силами" Путін має на увазі Медведчука, який виступає за відновлення економічного співробітництва України і Росії – в інтересах громадян нашої країни і це записано в програмі партії "Опозиційна платформа – За життя". За підсумками цього непростого року Медведчук залишився головним каналом для переговорів з РФ. Без нього діалогу між Києвом і Москвою не буде. Путін прямо вимагає від Зеленського звільнити Медведчука.

Замість того, щоб налагоджувати дипломатію, Зеленський анонсував будівництво загороджень на кордоні України з Польщею і Білоруссю. Мільярди гривень можуть піти в утиль, тому що наша країна офіційно не має права на такі дії. Процедури демаркації і делімітації нашого кордону все ще не завершені.

На жаль, все, що ми побачили в 2021 році щодо Донбасу, – це гучні патріотичні гасла замість реальних смислів.

Забуття на світовій арені

Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба нещодавно заявив, що головним досягненням відомства в 2021 році стало створення цілісної стратегії зовнішньополітичної діяльності - першої за 30 років незалежності.

"Завдяки їй Україна зустрічає 2022 рік з найсильнішими позиціями за роки незалежності", - сказав Кулеба.

Сказати, що це перебільшення - не сказати нічого. Весь рік Зеленський лякав українців тим, що "Путін нападе". Але Путін не напав і не збирається, замість цього він обрав шлях економічного удушення України, щоб змусити українську владу піти на поступки.

Зеленський хвалився досягненням взаєморозуміння з американським президентом, але і тут нічого доброго не сталося. США за спиною України домовилися з Німеччиною і Росією про запуск "Північного потоку-2", що позбавить Україну 3 млрд дол. доходів від транзиту газу. Байден довго уникав зустрічі з Зеленським, а вже на самому заході був максимально стриманий. Військова підтримка США Україні виглядала просто як позбавлення Америки від непотрібного озброєння.

З урахуванням того, що Зеленський так і не домовився з Росією про достатні обсяги прокачування газу через свою ГТС, вже скоро у нас з'явиться головний біль щодо того, де взяти газ хоча б для власних потреб. Але ж якби президент не поховав ідею консорціуму, на необхідності якої наполягав Медведчук, все могло бути зовсім по-іншому.

Політолог Руслан Бортнік звертає увагу на примирливі меседжі з боку Байдена і європейських лідерів щодо РФ. Зокрема, американський президент заявив, що обговорить з партнерами НАТО російські побоювання щодо розширення Альянсу. Захід втомився від протистояння з Росією, а значить, повістка українських "яструбів" незабаром виявиться незатребуваною на світовій арені. Всередині країни вона теж стрімко втрачає популярність.

Також успішною не можна назвати і "Кримську платформу". Хоча в заході взяли участь представники 46 держав, якщо подивитися на конкретних осіб, які її відвідали, то можна зрозуміти - світові лідери проігнорували захід. Підсумки його суто декларативні - була підписана декларація, що закріплює статус "Кримської платформи" як консультаційно-координаційного формату деокупації півострова.

Обмеження, що не працюють, і примусова вакцинація

Зеленський систематично звітує про ефективну протидію ковіду, про достатні темпи вакцинації, замовчуючи про те, що досягає їх фактично за рахунок впровадження примусової вакцинації, забороняючи працювати на держслужбі невакцинованим. Та навіть з урахуванням такого примусу країна не справляється з початковим планом у вигляді 8 млн доз щомісяця.

Не можна сказати, що вакцинація дійсно стала по-справжньому доступною для всіх українців. Усупереч заявам про доступність щеплень, жителям сіл в області доводиться неабияк постаратися, щоб зробити щеплення. Зеленський відмовився від російської вакцини, про виробництво якої в Харкові домовився Віктор Медведчук, і Україна через це провалила старт кампанії вакцинації. Поки інші країни прищеплювали своїх громадян, багато українців померли через неодержані вакцини.

Через повну безсистемність карантинних обмежень люди перестали сприймати їх всерйоз, навіть попри драконівські штрафи. Навантаження на лікарів меншим не стає, а оскільки виплати їм затримують, багато хто виїжджає на заробітки.

Сформувався справжній дефіцит ліжко-місць у лікарнях. Протягом усього 2021 року їх часто створювали на папері, оскільки багато лікарень просто не отримували коштів від НСЗУ. Через брак кисню українцям доводилося дихати небезпечним для здоров'я технічним О2, зате Зеленський благородно відправив наші кисень на допомогу Індії.

"Карантинної" підтримки обмеженого в правах населення за весь 2021 рік практично не було. Українська держава всіляко демонструвала, що їй абсолютно наплювати на добробут своїх громадян. Рішення Зеленського виплачувати українцям по тисячі гривень за вакцинацію, які не можна витратити ні на комуналку, ні на їжу, не можна назвати ефективним.

Бідне населення

Цього року владі набагато складніше виправдовувати свої провали в економіці пандемією. Так, практично ніякого відновлення після складного 2020 року не спостерігається. За оцінками МВФ, темпи зростання ВВП за підсумками 2021 року складуть всього 3,5%, але і це поки тільки прогнози. Тобто політика Кабміну й Офісу президента не допомогла навіть просто компенсувати падіння 2020 року.

За даними YouControl, станом на 15 грудня в Україні зареєстрували 38 тис. нових компаній - на 4% менше, ніж минулого року. Таким чином, заходи підтримки українського бізнесу не працюють. Програма "Доступні кредити 5-7-9", яка активно піарилася командою Зеленського, масовою не стала через жорсткі критерії, що істотно обмежують коло її одержувачів.

Навіть слабенька спроба повернути заробітчан на батьківщину завдяки кредитам до 150 тис. грн під відкриття бізнесу виявилася настільки неспроможною, що в підсумку програму закрили. Не спрацювали і "міні-джобс" від уряду. Українці не кинулися в будівництво доріг, на пошту, в соціальну роботу за 7 тис. грн на місяць.

При цьому продукти в 2021 році дорожчали на очах. Яйця - більш ніж на 54%, масло - на 35% і цукор - на 34%. У підсумку за І квартал 2021 року власні накопичення українців сумарно скоротилися на 60 млрд грн. За даними опитування соціологічної групи "Рейтинг", протягом 2021 року матеріальне становище 50% українських сімей погіршилося, а покращилося - тільки для 9%. Для інших воно залишилося без змін.

Соцпідтримка населення залишала бажати кращого. Скромного зростання пенсій змогли дочекатися тільки найбільш літні українці, самотні і ті, які досягли 75 років, - і це при середній тривалості життя в Україні в 72 роки. Їм доводиться проходити через бюрократичні кола пекла: писати заяви, збирати довідки про склад сім'ї, проходити лікарсько-консультативну комісію про проблеми зі здоров'ям.

Всі інші громадяни так і не дочекалися якогось значущого зростання якості життя. Зате на чиновниках, всупереч усім обіцянкам Зеленського, не економлять. Витрати на утримання президента, Верховної Ради та Кабміну з року в рік зростають.

Бідність українців не заважала в 2021 році продовжувати закопувати гроші в "Велике будівництво", яке овіяне такою кількістю скандалів, що повноцінно описати їх можна тільки окремою серією матеріалів. Влада витрачає сотні мільйонів на ремонт аеропортів без стратегії, а заради будівництва Київської окружної дороги намагається "віджимати" в українців землі в порядку спрощеного судового провадження.

Українці насилу можуть потягнути зростаючі комунальні платежі, і в 2022 році ця проблема посилиться в рази. За 2021 рік влада примудрилася привести енергетику в просто катастрофічний стан. До кінця опалювального сезону нашій країні може не вистачити 3,6 млрд кубометрів газу. Зеленський планує зробити платіжки ще більш непосильними для громадян, оскільки продовжує іти на всі вимоги кредиторів. Згідно з опублікованим текстом Меморандуму з МВФ, Україна повинна відпустити ціни на газ у вільне плавання, щоб отримати кредити від держави. Більш того, в меморандум входять навіть зобов'язання нашої країни про виконання "норм" щодо вакцинації.

Якщо в 2020 році посушлива зима і холодна весна стали причиною падіння врожайності, то в 2021-му з погодою нам пощастило. Фермери встигли своєчасно і в повному обсязі провести посівну завдяки тому, що заздалегідь укладали форвардні контракти. Однак влада встигла перекрити кисень і фермерам: під вивіскою наступу на олігархів прийнятий закон 5600, який значно підвищує податки фермерам й іншому середньому і великому бізнесу, добиваючи їх в пандемію.

Ринок сільгоспземлі, який команда Зеленського прийняла всупереч Конституції, не працює. Через непідготовленість до запуску, про який опозиція трубила кілька років, є тільки окремі елементи її купівлі-продажу. Природно, наповнити податками скарбницю за рахунок реформи не вдалося.

Зе-команда слабшає і розвалюється

У 2022 рік команда Зеленського входить неабияк ослабленою. Політики, котрі його оточують, потрапляють в новинні зведення не у зв'язку з реальними результатами роботи, а лише у зв'язку з гучними скандалами. Якихось значних результатів роботи міністрів немає. Багаторазові ротації ефекту не дають, а лише відволікають українців від провалів у найрізноманітніших сферах.

За рік змінилися міністри внутрішніх справ і оборони – вони не виправдали очікувань президента. Зате посади так і не позбувся друга дитинства президента, глава СБУ Іван Баканов. СБУ при Баканові замість того, щоб займатися захистом нацбезпеки, на практиці фабрикує справи проти опонентів Зеленського. Публічним став конфлікт між СБУ та Національним антикорупційним бюро. Не заважає Баканову займати свій пост і те, що він "зашкварився" через зареєстровану на його ім'я офшорну компанію, схему, яку викрили автори розслідування Pandora Papers.

Генеральний прокурор Ірина Венедіктова повністю провалила покладений на неї "план посадок". На практиці "весна" так і не прийшла, корупціонери все ще не покарані, а за час роботи Венедіктової українці спостерігають тільки бездоказові нападки на опозицію.

Секретар Ради національної безпеки і оборони Олексій Данілов не є самостійною фігурою, а лише виконує доручення Банкової з приводу санкцій проти опозиції і бізнесу. Данілов такими темпами може цілком заробити на тюремний термін. Тим більше що нещодавно було опубліковано розслідування про те, що він покриває незаконну торгівлю шинами з "ЛНР" "слуги народу" Руслана Горбенка.

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль, як і передбачалося, - повністю ручний прем'єр-міністр, жодного разу не проявив свою особистість окремо від Зе-команди. Результати роботи його уряду - в платіжках за тарифи і на цінниках в магазинах.

Що стосується Андрія Єрмака, то він перебрав на себе усі можливі повноваження, набираючи людей на ключові пости в державі і навіть координуючи внутрішню та зовнішню політику країни. Деякі ЗМІ навіть визнають його більш впливовим політиком, аніж президента.

"Ситуація, коли людина без законних владних повноважень де-факто є другою особою в державі, сильно віддаляє політичну реальність від моделі управління державою, передбаченої Конституцією", - переконаний Анатолій Октисюк, експерт Дому демократії.

Треба сказати, що попри зростання впливу, глава Офісу президента в 2021 році не зміг на практиці довести успішність його призначення, адже при ньому Офіс президента, який нападає на опозицію, змушений відбиватися від цілого сонму супротивників, а мирні переговори, які стали вотчиною Єрмака, провалені абсолютно.

Монобільшість у парламенті втрачає свої "багнети". Захитані позиції президента і його неспівмірні з законом амбіції змушують депутатів залишати потопаючий корабель. Зокрема, так вчинив ексспікер Дмитро Разумков, який заявив про незгоду з убивчим курсом влади і пішов в опозицію.

Таким чином, Зеленський не зміг довести до кінця жодну свою мету. 2021 рік, що минає, для нього просто витрачений даремно. А обіцянка піти з посади, якщо не буде миру на Донбасі, стала ще однією невиконаною в довгому списку провалених надій.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.