Шанс на життя: Пересадку яких органів роблять в Україні та скільки коштують операції

В Україні щороку пересадки органів потребують близько 5 тис. осіб

Перший Незалежний

Перший Незалежний

Трансплантація кінцівок та органів Фото з відкритих джерел

Питання трансплантації в Україні актуальне. Нині пересадка органів лише набирає обертів, а з державного бюджету виділяють кошти, необхідні для проведення операцій. До того ж трансплантація для українців безкоштовна. Проте бракує донорів.

Детальніше про ситуацію з пересадкою органів в країні розповідаємо далі.

Трансплантація в Україні - міф чи реальність

Збільшення кількості операцій з пересадки органів в Україні стало можливим після ухвалення Верховною Радою України закону про трансплантацію. Документ розблокував проведення таких операцій, адже пересадка органів від неспорідненого донора в країні була пов'язана з багатьма законодавчими труднощами.

Так, закон дозволив громадянам України ще за життя давати свою згоду на донорство органів. Також згоду на вилучення органів для пересадки після смерті людини можуть надавати родичі померлого. З моменту ухвалення закону в Україні почала працювати Єдина державна система трансплантацій (ЄДІСТ): у ній збирається інформація про сумісність донора та реципієнта.

До того ж одна з найважливіших причин, чому пересадки органів стали можливі, на думку експертів, полягає в тому, що в Україні пацієнтам почали діагностувати смерть мозку.

Фото з відкритих джерел

Пересаджувати органи від людини можуть лише після встановлення діагнозу - смерть головного мозку. Констатувати його має консиліум лікарів.

Людина при цьому повинна перебувати на штучній вентиляції легень, що дозволить зберегти органи для трансплантації.

Протягом багатьох років по всій території України майже не було діагностик смерті мозку.

"Лікарі просто не діагностували її. Вони говорили, а навіщо нам це робити? Смерть мозку має бути рутинною практикою, як це є у більшості розвинених країн", - зазначив керівник директорату високотехнологічної допомоги МОЗ Василь Стрілка.

За його словами, заклади, де зараз проводять трансплантації, - це ті лікарні, які запустили у себе діагностику смерті мозку. Це великі лікарні, куди привозять людей після ДТП, інсульту, які теоретично можуть стати донорами.

Новини за темою: У США людині трансплантували нирку генно-модифікованої свині

Де проводять операції

Станом на кінець серпня цього року в Україні функціонувало 43 заклади, в яких Міністерство охорони здоров’я гарантує оплату операцій з трансплантації органів.

25 серпня цього року у львівській лікарні швидкої медичної допомоги відкрили Центр трансплантології. Центр має окрему реанімацію, операційні і відділення, у якому виходжуватимуть лише пацієнтів, яким пересадили органи. Центр розташований на сьомому поверсі лікарні. У ньому дві сучасні оперційні з новим обладнанням: в одній можна забирати органи, а в іншій – проводити трансплантацію. Окрема реанімація на сім ліжок і одномісні палати для пацієнтів після трансплантації.

Клінічна лікарня швидкої медичної допомоги міста Львова

Над втіленням цього проєкту в життя працювали півтора року, використали гроші міськради і меценатів, але найбільше вклали коштів, які лікарня сама заробила на трансплантації органів. Лікарня входить в пілотний проєкт МОЗ із трансплантації й отримує державні гроші за проведення пересадок.

Лише у 2021 році в лікарні провели 32 пересадки органів (зокрема і серця), а загалом за півтора року тут проведено 54 трансплантації.

Клінічна лікарня швидкої медичної допомоги міста Львова – у лідерах української трансплантології. Більше трансплантацій органів проводять лише в Національному інституті хірургії і трансплантології ім. О. Шалімова.

Новини за темою: У Національному Інституті хірургії та трансплантології провели операції із трансплантації печінки та серця

Хто оплачує трансплантацію

Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко розповів, що українці мають бути впевнені в тому, що за потреби вчасно отримають медичну допомогу методом трансплантації – у своїй країні і безкоштовно.

Віктор Ляшко також назвав тарифи на трансплантацію органів:

  • трансплантація печінки від живого донора – 1,58 млн грн;
  • трансплантація печінки від померлого донора – 1,43 млн грн;
  • трансплантація нирки від померлого донора – 801 тис. грн;
  • трансплантація нирки від живого донора – 788 тис. грн;
  • трансплантація кісткового мозку (ТКМ) від неродинного донора – 2,48 млн грн;
  • ТКМ від родинного донора – 1,87 млн грн.

В тарифи включені зарплата медпрацівників, оновлення обладнання, можливість лабораторного супроводу.

На початку листопада уряд утричі підвищив тарифи, за якими Міністерство охорони здоров'я оплачує закладам охорони здоров'я операції з трансплантації серця та легень. МОЗ сплачуватиме закладам, які виконують такі операції:

  • 2 001 059 гривень – за кожну трансплантацію серця;
  • 2 678 507 гривень – за кожну трансплантацію легень.

"Завдяки прийнятим змінам українські медичні заклади отримають можливість покривати усі фактичні витрати на здійснення відповідних операцій, а також збільшити їхню кількість та підвищити якість", – повідомили в МОЗ.

Перспективи розвитку трансплантології в Україні

Раніше українці для пересадки органів зверталися до лікарів у Білорусі, Індії та Туреччині. Нині частину вкрай необхідних операцій виконують в Україні.

"У таких надважливих операціях ми не маємо залежати від інших країн. Наша мета - досягнення трансплантаційної незалежності, щоб всі пересадки органів відбувалися в Україні", - зазначив керівник директорату високотехнологічної допомоги МОЗ Василько Стрілка.

Так, у 2021 році пацієнти отримали 151 трансплантацію нирки, 32 трансплантації печінки, 17 трансплантацій серця. Крім того, вперше в Україні проведено трансплантацію нирки дитині від померлого донора.

Також з початку 2021 року вже виконано 202 трансплантації гемопоетичних стовбурових клітин, із них 13 алогенних ТГСК від неродинного донора.

Вперше з 2008 року, після перерви в 13 років, в Україні проведено алогенну трансплантацію кісткового мозку від родинного донора пацієнту дорослого віку та від неродинного донора пацієнту дорослого віку.

Цього року українців майже не відправляли на трансплантації за кордон. Лікарі проводили операції у Ковелі, Черкасах, Львові, Києві та Полтаві.

Однак цього недостатньо, адже в Україні щорічно пересадки органів потребує близько 5 тисяч людей. За словами експертів, тільки трансплантацій серця мають проводити щорічно від 200 до 445.

Найбільшою є потреба у пересадці нирок. Сотні людей роками перебувають на діалізі, чекаючи на органи.

Щодо перспектив, то у проекті Державного бюджету на наступний рік закладено 789,5 млн гривень на трансплантацію органів. "І дитяча, і доросла трансплантація стає доступною в Україні за кошти Державного бюджету. У проєкті бюджету на 2022 рік цього разу закладено 789,5 млн гривень на трансплантацію", - повідомив Віктор Ляшко.

Новини за темою: В Україні вперше провели операцію з трансплантації легенів

Що стримує темпи трансплантації в Україні

Нині, за словами лікарів, однією з найбільших проблем є брак донорів. "Трансплантація не залежить від одного лікаря чи від якоїсь певної лікарні. Це суспільне усвідомлення, це інформованість, що трансплантація рятує життя, що вона має всі перспективи розвиватися в Україні і не треба буде їхати за кордон", - каже дитячий кардіохірург із Львівського центру трансплантації Віталій Петров.

Одним з основних бар'єрів на шляху до розвитку трансплантації лікар називає брак згод на пересадку: "Буває так, що пацієнт може бути донором, але родичі відмовляються. Не так багато родин дають згоду".

Трансплантація органів Фото з відкритих джерел

В Україні нині існує презумпція незгоди. Це означає, що лише при житті людина може написати згоду стати донором або після смерті рідні можуть погодитися пожертвувати органи.

Надати згоду на посмертне донорство прижиттєво можна двома способами. Перший — повідомити про намір трансплант-координатору, який має доступ до ЄДІСТ. Такі координатори мають бути у приймальних відділеннях опорних лікарень.

Другий спосіб (тестується) — самостійно через додаток “Дія”. З квітня 2021 року у застосунку почав функціонувати Кабінет громадянина. Незабаром там можна буде залишити свою заяву на посмертне донорство, засвідчивши її кваліфікованим електронним підписом.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.