Штраф за указання віку та статі: Що варто знати про нові умови публікації вакансій в Україні

Сума штрафу залежить від розміру мінімальної заробітної плати у період, коли виявлено порушення законодавства

Перший Незалежний

Перший Незалежний

Фото з відкритих джерел

В Україні з 8 січня 2022 року почнуть діяти зміни до законодавства про рекламу. Це не перший крок у боротьбі з дискримінацією жінок і чоловіків у рекламі. У січні роботодавців штрафуватимуть, якщо у вакансії вони вказуватимуть стать працівника, якого шукають.

Розповідаємо детальніше про нові вимоги, кого та як штрафуватимуть.

Про що йдеться в законі

Норма про заборону вказувати у вакансії стать та розмір штрафу за порушення вимоги прописана в ст. 24.1 в законі “Про рекламу”.

Там зазначено, що забороняється в рекламі про вакансії (прийом на роботу):

 • зазначати вік кандидатів,
 • пропонувати роботу лише жінкам або лише чоловікам, за винятком специфічної роботи, яка може виконуватися виключно особами певної статі,
 • висувати вимоги, що надають перевагу жіночій або чоловічій статі, представникам певної раси, кольору шкіри (крім випадків, визначених законодавством, та випадків специфічної роботи, яка може виконуватися виключно особами певної статі), щодо політичних, релігійних та інших переконань, членства у професійних спілках або інших об'єднаннях громадян, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

“Текст реклами про діяльність суб'єкта господарювання, що надає послуги з посередництва у працевлаштуванні в Україні, повинен містити примітку, що отримувати від громадян, яким надано послуги з пошуку роботи та сприяння в працевлаштуванні, інші пов'язані з цим послуги, гонорари, комісійні або інші винагороди забороняється”, - йдеться в статті закону.

А у разі порушення вимог цієї статті рекламодавець сплачує до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття штраф у 10-кратному розмірі мінімальної заробітної плати (65 тис. грн), встановленої законом на момент виявлення порушення.

Новини за темою: Уряд збільшив у 10 разів штрафи за порушення природоохоронного законодавства

Як це працюватиме

Санкції за порушення законодавства працюватимуть таким чином:

1. Держпраці складає розпорядчий документ про штраф на підставі акта перевірки – за результатами розгляду справи, дослідження матеріалів та виявлення підстав для штрафу.

2. Роботодавець сплачує штраф до державного бюджету за місцем державної реєстрації юрособи чи ФОП.

3. Сплатити штраф необхідно протягом 15 днів із отримання розпорядчого документа Держпраці.

4. Якщо не сплатити штраф і не заперечити розпорядчого документа, штраф буде стягнуто через суд.

Новини за темою: Названо суми штрафів для жінок за відмову ставати на військовий облік

Кого можуть оштрафувати

В компанії Work.ua пояснили, що за українським законодавством під вказане правило підпадає будь-яке оголошення про вакансію.

У законі про зайнятість населення” ст. 11 п. 3 вказано: “Забороняється в оголошеннях (рекламі) про вакансії зазначати обмеження щодо віку кандидатів, пропонувати роботу лише жінкам або лише чоловікам, за винятком специфічної роботи, яка може виконуватися виключно особами певної статі, висувати вимоги, що надають перевагу одній із статей, а також вимагати від осіб, які працевлаштовуються, надання відомостей про особисте життя. Обмеження щодо змісту оголошень (реклами) про вакансії (прийом та роботу) та відповідальність за порушення встановленого порядку їх розповсюдження встановлюються Законом України “Про рекламу”.

Фото з відкритих джерел

Закон же про рекламу трактує рекламу так: “реклама — інформація про особу чи товар, розповсюджена в будь-якій формі та в будь-який спосіб і призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес щодо таких осіб чи товару”.

“Таким чином виходить, наче вакансія — це і є реклама вакансії. І в описі вакансії не має бути інформації та вимог про стать, вік тощо. І от якщо роботодавці, що трактуються законом як рекламодавці, вказуватимуть у вакансіях бажану стать, вони можуть потрапити від санкції — тобто під штраф у розмірі десяти мінімальних зарплат”, - розповіли в компанії.

Новини за темою: Держпродспоживслужба перевірятиме пакети в продуктових магазинах і штрафуватиме бізнес за порушення

Зменшення гендерного розриву в оплаті праці

У вересні Мінекономіки оприлюднило розроблені ним проєкти Національної стратегії щодо зменшення гендерного розриву в оплаті праці на період до 2023 року та план заходів щодо її реалізації, а також відповідного розпорядження Кабінету міністрів України.

Гендерна рівність Ілюстративне фото

Зокрема, для досягнення головної мети - рівної оплати праці жінок і чоловіків за працю рівної цінності - Мінекономіки запропонувало реалізацію наступних заходів у співпраці з соціальними партнерами (об’єднаннями профспілок та роботодавців), профільними міжнародними, громадськими та науковими організаціями:

 • вдосконалення законів з питань прозорості інформації щодо оплати праці (публікація звітів про гендерне співвідношення зарплат);
 • розробка проєкту Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо рівного винагородження за працю рівної цінності", а також методики гендерно нейтральної оцінки робіт на основі відповідних рекомендацій Міжнародної організації праці;
 • інтеграція у вітчизняне законодавство Рекомендацій Ради Організації економічного співробітництва та розвитку 2013 року щодо гендерної рівності в освіті, зайнятості та підприємництві, а також 2015 року - щодо гендерної рівності у громадському житті;
 • систематичні консультації з роботодавцями та профспілками щодо забезпечення рівного винагородження жінок і чоловіків за працю рівної цінності;
 • розробка і впровадження методики оцінювання та публікація рейтингу компаній, які забезпечують рівну оплату праці жінок і чоловіків за працю рівної цінності;
 • регулярне навчання інспекторів праці, керівників підприємств/кадрових підрозділів з використання гендерно-нейтральної оцінки праці;
 • популяризація серед дівчат та жінок освіти та професій зі STEM-спеціальностей (science, technology, engineering, mathematics), у яких спостерігається найвищий рівень заробітних плат;
 • запуск інтернет-сайтів щодо висвітлення проблем гендерної рівності, окремих питань рівної оплати праці жінок і чоловіків, а також інструментів її забезпечення з використанням хмарних технологій тощо.

Новини за темою: Власників готелів на гірськолижних курортах будуть штрафувати за туристів без COVID-документів

Варто зазначити, що Україна у 2020 році приєдналася до двох провідних міжнародних ініціатив, статутною метою яких є скорочення гендерного розриву в оплаті праці – "Партнерства Біарріц" з утвердження гендерної рівності та Міжнародної коаліції за рівну оплату праці (Equal Pay International Coalition, EPIC).

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.