Старий Новий рік настає: Історія і традиції Щедрого вечора, Маланки і Дня Святого Василя

Топ-новина

Топ-новина

Фото з відкритих джерел

Старий Новий рік поєднує у собі кілька свят і тому є дуже багатим на цікаві старовинні традиції   

Надходить екватор зимових гулянь – цікаве і незвичайне для більшості країн світу свято Старий Новий рік. Нічого старого у ньому, звісно, немає, а є лише бажання відзначити гучне свято ще раз. Насправді Старий Новий рік існує лише у країнах пострадянського простору. Окрім новорічного гуляння, цього дня кожного року відзначають ще одне свято – релігійне – день Святого Василя. 

Далі розповідаємо про традиції святкування Старого Нового року, а також про свята, які щороку незмінно збігаються з ним – День святого Василя, День Маланки та Щедрий вечір.   

Звідки походить Старий Новий рік

Щороку українці святкують Старий Новий рік (або Православний Новий рік) у ніч з 13 на 14 січня. Це – стара дата відзначення приходу нового року, яка була актуальна до зміни календаря і до зсуву його на два тижні.

Це свято виникло на початку ХХ сторіччя – тоді світ перейшов з григоріанського (старого) на юліанський (новий) календар. Сталося це у 1918 році – році великих звершень, новацій, фундаментальних змін і початку технічного прогресу. Новий календар відрізнявся від старого на 13 днів – тож Новий рік за новим стилем стали відзначати на 13 днів раніше – 1 січня.

Фото з відкритих джерел

Проте Православна церква відмовилася від "непотрібних" нововведень і вирішила нічого не змінювати – святкування усіх свят продовжилося за старим стилем.

Новий рік є світським святом і не прив’язане до релігійних канонів і правил, тому у народі відзначається за новим стилем, тобто 1 січня. Але пам'ять про святкування приходу нового року рівно в зимовий екватор – 14 січня – досі не зникло з народної пам’яті. Власне, саме тому люди і почали відзначати Новий рік вдруге і назвали його Старим Новим роком.  

Новини за темою: До -24 градусів морозу: В Україні прогнозується найхолодніша ніч на Старий Новий рік

Традиції і обряди Старого Нового року

Дата святкування Старого Нового року збігається з трьома релігійними святами, тому всі народні традиції його відзначення перейшли від давніх християнських обрядів.

13 січня церква шанує преподобну Маланку Римлянку. Ввечері цього ж дня настає Щедрий вечір, який ще називають Маланки, Василевим вечором, Овсенем, Щедрецем, Щедрою кутею. А 14 січня відзначається День Василя Кесарійського. І усі ці свята об’єднані ореолом Старого Нового року!  

Фото з відкритих джерел

13 січня надвечір заведено готувати ситні, "багаті" частування: ковбасу, запечене м'ясо, вареники, холодець, млинці. А головною на святковому столі має бути щедра кутя з додаванням молока, вершків або масла. 

Фото з відкритих джерел

За стіл має сісти вся родина у новому одязі. Усі радіють, пригощаються, співають пісень та просять одне в одного пробачення. Здавна цієї ночі заведено не спати.

Фото з відкритих джерел

Після вечері дівчата ворожать на долю і наречених, а діти і молодь ходять по сусідах, по знайомих і незнайомих домах, засівають зерном домівки і співають щедрівки за гроші або частування. Ця традиція Щедрого вечора перейшла у святкування Старого Нового року. 

Новини за темою: Святковий кіномарафон: Топ-10 найцікавіших фільмів про Новий рік і Різдво

Важливе про Щедрий вечір

Вечір 13 січня названий Щедрим через те, що люди вірили – якщо щедрішим буде святкування і частування, то краще родина житиме у новому році.

З цим днем пов’язана давньослов’янська легенда часів язичництва. Нібито у бога Ладо була донька Меланка, яку викрав змій і зачинив у темниці. У той час наречений дівчини – Місяць – був на полювання, тому її врятував богатир Васильчик. Цікаво, що ще у далекі дохристиянські часи вважалося, що ворожіння у ніч на 14 січня найправдивіші.

Фото з відкритих джерел

На Маланки, а відтак і у Щедрий вечір, популярною народною розвагою здавна було  переодягання у козу і розігрування жартівливих сценок під час щедрування

Цікаве про День Святого Василя

Після півночі 14 січня настає Васильєв день. Зранку хлопчики і чоловіки ходять по домівках до сусідів і посівають зерном, бажаючи достатку, добра, здоров’я і гарної вдачі. До речі, дівчата не посівають взагалі.

Фото з відкритих джерел

Окрім цього, вважається, що у день Старого Нового року, тобто на Василя у дім першим має зайти чоловік. Натомість незаміжнім дівчатам можна ворожити протягом цілого дня.  

Фото з відкритих джерел

Наші предки вважали святого Василя покровителем свиней, тому 14 січня на стіл заведено ставити запечене порося.

Новини за темою: Ялинка, табуретки, поцілунки і виноград. 10 способів, як загадати бажання на Новий Рік

Заборони на Щедрий вечір і на Василя

Як і на кожне релігійне свято, на Щедрий вечір і на День Василя припадає низка народних заборон, деякі з яких можуть здатися дивними. Однак це – також традиції та обряди, які сформувалися ще у давні часи завдяки спостережливості народу за природою і людським життям.  

Тож 13 і 14 січня не дозволяється таке:

  • Вимовляти вголос слово "тринадцять";
  • Перераховувати дрібні монети – це до бідності та сліз у новому році;
  • Сваритися, ображатися, сердитися, лихословити;
  • Сідати до столу у старому, брудному або темному одязі;
  • Готувати страви з риби або птиці – вважалося, що це може відвести удачу від дому;
  • Брати у борг або позичати комусь гроші – це, щоб не бути боржником весь рік;
  • Виносити з дому сміття;
  • Займатися рукоділлям.

Прикмети на Старий Новий рік

Якщо ніч перед Новим роком тиха і ясна, рік буде щасливий.

Якщо сонце зійде високо, весь рік буде щасливим, а особливо гарним буде врожай садовини.

Якщо іній рясно вкриває дерева, буде врожай на зернові, а також багатий медозбір.

Якщо падає м'який сніг, рік буде врожайним, а якщо цього дня тепло – літо буде дощовим.

Який перший день у Новому році, таким і весь рік буде.

Якщо на Маланки відлига, буде тепле літо.

Завірюха перед Василем – до великого врожаю горіхів. 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.