Стреси, апатія та депресія: Як підготуватися до свят та не втратити рівновагу

Психологи радять не нехтувати звичним розпорядком дня

Перший Незалежний

Перший Незалежний

Pixabay

Перед Новим роком люди діляться на два типи - "давай уже після свят" та "встигнемо в цьому році". І якщо перший тип уповільнюється та насолоджується атмосферою, то другий - потрапляє в стресову ситуацію, намагаючись не тільки завершити усі справи, а й підготуватися до свят.

Розповідаємо детальніше, як уникнути передсвяткової "гарячки", насолодитися моментом та підготуватися до відзначення Нового року та Різдва.

Як організувати життя перед святами

Новорічно-різдвяний період нерідко супроводжується стресом, апатією і навіть депресивними настроями. Це можна пояснити низкою очікувань, подій і планів, якими зазвичай заклопотаний кожен із нас: складання святкового меню, пошук подарунків, організація розваг для родини та багато іншого. Відчутним є і фінансовий тягар. А ще треба встигнути завершити всі справи на роботі.

Щоб пройти цей період із легкістю та приємним очікуванням, психологи радять дотримуватися наступних порад.

Складіть список справ, які плануєте завершити. Завдяки спискам зручно стежити за часом і не навантажувати пам’ять додатковою інформацією. Нагадування, письмові або в мобільному пристрої, допоможуть не тривожитися про те, що ви пропустите якесь завдання або запізнитеся на важливу зустріч. Не тисніть на себе, прагнучи створити ідеальне свято. Натомість зосередьтеся на традиціях, які роблять святкові дні особливими для вас.

Визначте бюджет святкових витрат та дотримуйтесь його. Щоб фінансове питання не додавало стресу, наперед оцініть свої спроможності. Подарунки не обов’язково мають бути коштовними — можна потішити близьких чимось недорогим, власноруч приготовленим, адже саме щирі й саморобні подарунки є особливо пам’ятними. Зателефонуйте або надішліть листівки тим, кого цінуєте, нагадайте, як вони важливі для вас.

Pixabay

Думайте про свої бажання, а не обов'язки. Люди часто відчувають стрес від того, що вони зобов'язані влаштовувати відпустку собі та своїй сім'ї. Це особливо актуально, коли йдеться про святкові традиції. Зверніть увагу на те, як часто ви вимовляєте слово "повинен", а потім слідуйте пораді: "Якщо ви зрозумієте, що кажете "я повинен" занадто часто, зупиніться і запитайте себе: "Чого я хочу?".

Очевидно, що існують деякі традиції, які можуть здатися незаперечними, наприклад, святкові вечері у родинному колі. Але якщо будь-які звичаї перетворюються на безрадісні зобов'язання, немає нічого страшного, щоб відкласти їх або поміняти, щоб вони стали приємнішими.

Три головні святкові справи та події. Виберіть три обов'язкові заняття у святковий день, а не намагайтесь зробити все. Нереалістичні очікування – це один із найбільших святкових стресів. Забудьте про те, щоби встигнути зробити 25 справ.

Психологи рекомендують розставити пріоритети, приділити час трьом вибраним пунктам, а потім розглядати все інше як бонус.

Новини за темою: Без батьків та аніматорів: МОЗ дало рекомендаії щодо проведення новорічних свят у дитсадках та школах

Чим не варто жертвувати

Під час передсвяткової метушні люди відкладають свої звичні справи, які тримали їх у тонусі, надавали відчуття розпланованості та допомагали все тримати під контролем. Психологи радять притримуватися, наскільки це можливо, звичного ритму життя.

Добре харчуйтесь. Вам потрібна енергія, щоб пережити цю напружену пору року, тому віддавайте перевагу здоровому харчуванню та приготуванню корисних продуктів із поживними інгредієнтами. І краще не приходити на вечірки голодним.

Не відмовляйтесь від спорту. Тренування часто є першим, чим ми жертвуємо під час святкової метушні. Але вони дуже важливі, щоб зняти психічну (і фізичну) напругу.

Обережно ставтеся до святкових застіль. Уникайте переїдання і зловживання алкоголем, адже надмірність може зіпсувати свято.

Pixabay

Турбота про себе допоможе впоратися зі стресовими ситуаціями. Адже здоров'я — це не лише відсутність хвороб і фізичних вад, а й стан повного психічного і соціального благополуччя.

Новини за темою: Новорічний стіл - 2022: Олівʼє обійдеться українцям майже у 200 гривень

Як повернути спокій у святкову метушню

Якщо справи йдуть шкереберть, а нервова напруга майже досягла свого піку, психологи радять зупинитися та приділити достатньо часу для заспокоєння та переосмислення подій. Для цього в нагоді стануть:

1. Гарячий душ. Іноді такий спосіб релаксу справді творить чудеса. Не кажучи вже про те, що пара є природним протинабрякним засобом і може допомогти за деяких зимових недуг.

2. Медитація. Через шум і метушню, що супроводжують святковий час, може виникати бажання "очистити" розум. Практика медитації допоможе покращити настрій, боротися зі стресом і навіть приборкати голод. Спробуйте медитацію під час ходьби, щоб упорядкувати думки.

3. Антистресовий святковий плейлист. Якщо нескінченні зустрічі та святкові розмови виснажують ресурси, дайте собі дозвіл на відпочинок, коли він потрібний. Є один чудовий інструмент, який допоможе вам у цьому: плейлист, який підбадьорить або зніме напругу. Просто зупиніть нескінченний потік думок та послухайте улюблені пісні. Цього може бути достатньо, щоб перезарядитись і не виплескувати емоції на оточення.

Новини за темою: Новорічні свята 2021-2022: У Києві працюватимуть 14 святкових локацій

******

Варто пам'ятати, що свята — це передусім можливість відпочити, отримати позитивні емоції від спілкування з друзями і близькими. А один із найкращих подарунків, який можна зробити собі та іншим, — турбуватися про здоров’я.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.