Свято Маланки: Історія, традиції та основні заборони на 13 січня

Топ-новина

Топ-новина

Фото з відкритих джерел

У цей день потрібно накрити щедрий стіл, не рекомендується сваритися і брати в борг

Щорічно 13 січня в Україні традиційно святкують Маланки або Щедрий вечір. Це свято на пострадянському просторі також відоме під назвою Старий Новий рік або Новий рік за старим стилем. Адже саме з 13 на 14 січня або з 31 грудня на 1 січня за юліанським календарем наші предки відзначали прихід Нового року. 

Про історію, традиції і заборони в цей день - розповідаємо далі.

Історія свята

13 січня, в Україні традиційно відзначають Щедрий вечір, або як його ще називають у народі - свято Маланки. Щедрим воно називається завдяки головній страві новорічного столу - щедрій куті. Наші предки вважали, що щедрий новорічний стіл забезпечить їм достаток і благополуччя на весь рік.

Вважається, що друга назва Щедрого вечора - свято Маланки - походить від імені преподобної Меланії, чий день за церковним календарем припадає саме на 13 січня. Відзначається, що свята Маланка, або Меланка, вважається покровителькою всіх молодих дівчат, оскільки за життя будувала жіночі та чоловічі монастирі, була покірна волі Божій, впроваджувала християнську віру серед народів. Однак, на думку українських етнографів, свято Маланки своїм корінням сягає ще в дохристиянські часи, про що свідчить і давньослов'янський фольклор.

Згідно з давньою легендою, у богині любові Лади і бога всеїдної гармонії Ладо була дочка Міланка (вона ж Маланка, Меланка, Меланія). Одного разу її викрав злий змій і уклав в підземне царство. З полону чарівну Міланку звільнив богатир Василь-Безпальчик, за якого вона і вийшла заміж. Так і повелося у наших предків - напередодні Нового року вшановувати Маланку як символ місяця, а в сам Новий рік святкувати день Василя – символ Сонця.

І хоча ці свята сьогодні сприймаються більше як світські, а не релігійні, ввечері 13 січня в церквах традиційно проходять урочисті богослужіння в кінці Старого року, щоб подякувати Богові за вже отримані минулого року блага і попросити про нові на майбутній рік.

В українських традиціях Щедрий вечір - одне з найбільших свят зимового циклу поряд з Різдвом і Хрещенням. Тому в різних регіонах України його відзначали дійсно щедро: з веселими гуляннями, танцями і переодяганнями, обрядами на вдалий рік і смачними частуваннями.

Свято Маланки символізувало для наших предків поклоніння місяці - астральний культ, також — культ вогню і води і хліба, адже в цей день відбувалися магічні дії біля водойм або колодязів. 

Новини за темою: Обрядові новорічно-різдвяні пісні: Як колядують, щедрують та засівають в Україні

Фото з відкритих джерел

Традиції на Маланку

На свято Маланки заведено щедрувати і ходити з вертепом. Вертеп - це святкове карнавальне дійство з перевдяганням у тварин і різних фольклорних персонажів.

Також є традиція "водити Меланку" - холостий хлопець переодягається в жіночу сукню і сам стає Маланкою, а незаміжня дівчина в чоловічий одяг і стає Василем. Обов'язковими персонажами цього дійства є дід, баба, циган, циганка, коза і чорт.

Таким складом щедрувальники ходять від хати до хати, співають і танцюють, розважаючи перехожих.

Увечері на Маланку дівчата ворожать, найчастіше на судженого. Наприклад, лягаючи спати, кладуть гребінець під подушку, примовляючи "Суджений-ряджений, розчеши мені голову", і хто присниться в ту ніч, за того дівчина і вийде заміж. Ще один спосіб ворожіння - вийти після заходу сонця на вулицю: яка тварина зустрінеться першим, таким і буде чоловік і майбутня подружнє життя.

Водночас за старим звичаєм, поки дівчина ворожить, хлопці крадуть у неї ворота або двері. Для того, щоб їх повернути, батько дівчини повинен виставити так званий могорич.

Фото з відкритих джерел

Прикмета

Крім ворожінь, раніше люди намагалися в цей день шукати прикмети і передбачити урожай і погоду на рік. Ось деякі з них: якщо іній рясно покриває всі дерева, буде урожай на зернові і хороший медозбір; якщо падає м'який сніг, — на урожай, а якщо тепло, то літо буде дощовим; якщо на Меланії відлига, то чекали теплого літа.

Наші предки орієнтувалися на вітер: вітер з півдня - на щедрий урожай зернових, зі сходу – до врожаю фруктів і ягід, із заходу вітер обіцяє добротні надої і успішну риболовлю.

Також говорили, якщо ніч зоряна і тиха, рік буде щасливим.

Що поставити на святковий стіл

У Щедрий вечір заведено готувати другу кутю. У деяких селах готують традиційну святкову страву - кров'янку, яку так і називають, Маланка. Крім того, на святковому столі обов'язково повинні бути пироги, вареники, страви зі свинини, Млинці та ковбаси. І взагалі стіл повинен бути накрити щедро. Вважається, що це забезпечить господареві достаток на весь рік. За стіл сідають всією сім'єю.

Заборони на Маланку

Наші предки вважали, що риба на святковому столі може принести нещастя в до, тому краще готувати побільше м'ясних страв, бажано зі свинини.

На Маланку не можна давати гроші в борг, інакше протягом усього року будуть проблеми з власними боргами. У цей день не можна сваритися і лаятися, в сім'ї повинні панувати мир і гармонія.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.