Український космічний апарат запущено на орбіту: Що відомо про супутник з Дніпра

Топ-новина

Топ-новина

Фото з відкритих джерел

Супутник був успішно запущений у запланований час і за запланованим сценарієм

Четвер, 13 січня, для української космічної галузі – свято, прорив і неабияка гордість. Супутник "Січ-2-30", що був сконструйований в рамках національної космічної програми України, відправлено на орбіту ракетою компанії Ілона Маска.

Далі розповідаємо про технічні характеристики українського супутника та його майбутню місію у космосі.

Що відомо про український супутник "Січ-2-30"

Про запуск "Січі" стало відомо рік тому – ще у лютому 2021 року президент України Володимир Зеленський доручив Міністерству стратегічних галузей промисловості до 30-ї річниці незалежності вивести на орбіту український супутник дистанційного зондування Землі. Це мав бути супутник "Січ 2-30 (2-1)", який розроблявся інженерами державного конструкторського бюро "Південне".

Фото з відкритих джерел

Тоді глава Міністерства стратегічних галузей промисловості Олег Уруський зазначав, що запуск супутника до кінця 2021 року є "цілком реальним за умови максимально ефективної роботи". Власне, це вдалося.   

Пізніше, у травні 2021 року, стало відомо про далекоглядні плани компанії Ілона Маска SpaceX щодо використання українських розробок і напрацювань у космосі. Йшлося саме про "Січ-2-30", який зібрали на потужностях ДП "Конструкторське бюро "Південне" ім. М. К. Янгеля" за контрактом з європейським оператором пускових послуг ISILAUNCH. 

Фото з відкритих джерел

Цей супутник був розроблений в рамках національної космічної програми України для отримання цифрових зображень на поверхні Землі з роздільною здатністю до 7,8 метра. Повідомляється, що Держкосмос України витратив на виробництво супутника близько $2 мільйонів. 

"Січ-2-30" загальною масою 210 кілограмів передбачений для отримання цифрових фотознімків поверхні Землі у видимому і ближньому інфрачервоному діапазоні: 0,51-0,59 мкм (зелений), 0,61-0,68 (червоний), 0,80-0,89 (ближній ІЧ) та 0,51-0,90 (панхром). Окрім цього, його використовуватимуть для моніторингу іоносфери.

Супутник містить накопичувач для даних – 10 Гб і розрахований на три роки роботи на висоті 525 кілометри з нахилом 98,1°.

Космічний пристрій є модифікацією супутника "Січ-2", котрий був запущений ще у 2011 році і пропрацював трохи менше ніж півтора року при запланованому терміні служби у 5 років, а далі втратив енергопостачання.

Новини за темою: Космічний телескоп "Джеймс Вебб" повністю розгорнули в космосі

Завдання українського супутника "Січ-2-30" на орбіті полягатиме у проведенні моніторингу використання земель, рослин, лісів та водних ресурсів, а також ліквідації наслідків стихійних лих. Окрім цього, "Січ-2-30" дозволить отримувати якісні дані про створення інженерних споруд, переміщення військової техніки та кораблів. Відомо, що смуга охоплення місцевості дорівнює 46,6 кілометра. 

Фото з відкритих джерел

"Січ-2-30" – перший за одинадцять років власний супутник України на орбіті Землі. Очільник Державного космічного агентства України Володимир Тафтай підкреслив, що супутник був сконструйований і запущений виключно для цивільних задач.

Виведення супутника "Січ-2-30" на орбіту є першим кроком до реалізації Загальнодержавної цільової науково-технічної космічної програми України на 2021-2025 роки. Вона передбачає створення українського космічного угрупування щонайменше з семи супутників.

"Ми вже підготували проєкт космічної програми, яка передбачає створення угруповання з восьми українських супутників на орбіті до 2025 року. Запуск супутника "Січ-2-30" – це крок для повернення України в космос. Ми зробили все для того, аби цей крок був вдалим", – розповів Володимир Тафтай.

6 грудня виготовлений у Дніпрі супутник "Січ-2-30" був відправлений у США. Понад місяць його готували до запуску у космос. 

Новини за темою: Іран несподівано запустив у космос ракету з трьома супутниками

Місія Falcon 9 і "Січі 2-30" у космосі

Запуск ракети Falcon 9 з українським супутником на борту відбувся 13 січня о 17:26 за київським часом з бази космічних сил США на мисі Канаверал у Флориді. О 18:50 супутник відділився від ракети-носія. Ракета пролетіла біля узбережжя Флориди, над центральною Кубою, а після цього на обтічник Falcon 9 чекало приводнення у  50 милях від узбережжя острова, де корабель SpaceX виловить обидві його половини з океану для подальшого повторного використання. До речі, для багаторазової першої ступені ракети це вже 10-й політ.

Ілон Маск Фото з відкритих джерел

Falcon 9 компанії SpaceX Ілона Маска запустили у небо, щоб доставити на орбіту новий український супутник "Січ-2-30" в рамках місії, що є частиною космічної програми на 2021-2024 роки. Двоступенева ракета-носій Falcon 9 була розроблена та зібрана інженерами компанії SpaceX, що належить Ілону Маску, для доставки супутників і космічного корабля Dragon на орбіту.

Мета трирічної космічної місії Transporter 3 зі 105-ма супутниками – отримання цифрових зображень Землі у видимому і ближньому інфрачервоному діапазоні: зелений, червоний, ближній інфрачервоний і панхром, а також моніторинг іоносфери планети. 

Новини за темою: "Мисливець за астероїдами" NASA зробив перші світлини космосу

Місія Transporter 3 є спеціальним сумісним польотом на сонячно-синхронну орбіту з десятками невеликих мікросупутників та наносупутників для комерційних і державних замовників. Окрім цього, місія Transporter-3 є першим по-справжньому полярним запуском SpaceX з Флориди з 30 червня 2021 року, коли Falcon 9 запустила Transporter-2 за майже ідентичною траєкторією. Тоді Transporter-2 доставив на орбіту 88 супутників.

Falcon 9 Twitter SpaceX

Взагалі програма SpaceX з пакетних запусків малих супутників дебютувала 24 січня 2021 року у місії Transporter-1. Тоді ракета доставила на орбіту 143 апарати.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.