Українцям підвищать податки: Скільки і за що тепер доведеться платити

Топ-новина

Топ-новина

Фото з відкритих джерел

За допомогою цього закону уряд планує профінансувати українське кіно, будівництво доріг, стадіонів, аеропортів, льодових арен і залізничних вагонів

30 листопада Верховна Рада прийняла у другому читанні податковий законопроєкт № 5600. Норми цього закону повинні вступити в силу з 2022 року. Прописані в документі положення стосуються різних секторів економіки, серед яких видобувна промисловість і сільське господарство.

Далі розповідаємо, що зміниться з прийняттям податкового закону для українського бізнесу і звичайних громадян.

Рента на руду

У новому законі народні депутати вирішили змінити систему оподаткування видобутку руди рентною платою. Попередня система оподаткування рентою передбачала ставку 11-12%, що нараховується з індексу IODEX 58% FE CFR China. Після прийняття закону № 5600 передбачається стягнення ренти з ринкової вартості руди з більш високим вмістом руди, а саме індексу IODEX 62% FE CFR China, який розраховує інформаційне агентство Platts. При цьому чим вищою буде ця ринкова вартість, тим більшою буде ставка ренти. 

Крім цього, перед другим читанням депутати запропонували виключити з ринкової вартості руди вартість фрахту (близько 10% від ринкової ціни). Якби законопроєкт прийняли в такій редакції, то надходження від ренти були б меншими, ніж до прийняття закону.

Напередодні голосування законопроєкту в другому читанні народні депутати вирішили відмовитися від такого зменшення і прийняти відповідні норми в тій редакції, які були передбачені в першому читанні. Відзначається, що підняття рентних ставок вдарить по власнику найбільших видобувних компаній України Рінату Ахметову.

Операції з нерухомістю

Згідно з текстом законопроєкту, вводиться 18% податку на доходи фізичних осіб від продажу третього і наступних об'єктів нерухомості протягом одного року. Це стосується і продажу земельних ділянок, що має покращити систему оподаткування на ринку землі.

Зараз дохід від продажу одного об'єкта (за винятком землі) на рік не оподатковується, а продаж другого і наступних оподатковується за ставкою 5%. 

З відкритих джерел

Податки для сільського господарства

Після вступу закону в силу в Україні буде впроваджена нова система оподаткування сільгоспвиробників. Тепер в податкову систему буде введено "мінімальне податкове зобов'язання" - це сума податків, яку повинен платити в бюджет кожен власник сільськогосподарської землі. Розмір податку становить близько 5% вартості землі на рік.

Якщо ж сума всіх податків (податку на землю, податку на прибуток, єдиного податку), які оплачує фермер, буде меншою за "мінімальне податкове зобов'язання", він повинен буде доплатити різницю.

Ще одна норма стосується оподаткування овочів, вирощених на земельній ділянці.  Тепер, якщо отриманий від продажу продуктів дохід перевищить 12 мінімальних зарплат, потрібно буде платити податок на доходи фізосіб (18%). У 2021 році це 72 тис. грн, у 2022 році – 78 тис. грн.

Екоподаток

Новим законом підвищується ставка екологічного податку на викиди вуглекислого газу – до 30 грн/тонну. При цьому ця цифра залишається найнижчою ставкою податку на викиди вуглецю в Європі. Крім цього, екологічний податок був збільшений на викиди у воду -  збільшили ставку в 10 разів.

У той же час екоподаток на відходи гірничої промисловості збільшили на 10% – до 0,54 грн/тонну. Не менше ніж 70% від цього податку необхідно буде направити на заходи щодо скорочення СО2. Депутати також не стали скасовувати пільгу на "зелену" електроенергію зі сплати акцизного податку.

Хімзавод "Стирол" в Горлівці Фото з відкритих джерел

Акциз на алкоголь і рента на зв'язок

В Україні також може подорожчати спиртне (завдяки іншій нормі закону 5600 про збільшення ставки акцизного податку на алкогольні напої). За інформацією 112ua.tv, це може призвести до скорочення виробництва пива і зростання цін на нього до 5-6 гривень на кожен літр.

Також наголошується, що більше платити простому українцю доведеться і за зв'язок. Збільшення ренти, яку платять оператори інтернету за радіочастотний ресурс, закладуть в ціну кінцевої послуги для українців. Крім того, це негативний сигнал для інвесторів, тому що оператори мобільного зв'язку, підписуючи з урядом меморандум, чекали стабільності на податковому фронті.

Розширення повноважень податківців

Законом № 5600 також передбачено розширення повноважень податківців - тепер вони зможуть направити запит на надання інформації в будь-яке підприємство на підставі "виявлення фактів, що свідчать про потенційне порушення".

При цьому інша норма ініціативи впроваджує заборону на виїзд за кордон директорам малих і середніх підприємств, якщо у їхніх компаній буде податковий борг понад 1 млн грн. Навіть якщо цей борг виявиться фіктивним, директор підприємства буде невиїзним. Правда, сама норма виписана так, що бізнес може невиїзних керівників просто замінювати на нових, формальних.

Порушення законодавства

За інформацією "Економічної правди", прийняття законопроєкту № 5600 наприкінці листопада грубо порушує норми Податкового кодексу України. Зокрема, в Кодексі прописано, що одним з ключових принципів податкового законодавства України є його стабільність.

Стаття 4 Кодексу говорить: "Зміни в будь-які елементи податків і зборів не можуть вноситися пізніше ніж за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила і ставки". Ця норма повинна дозволити платникам податків завчасно вивчити зміни в податковому законодавстві і підготуватися до їх введення. При цьому до нового бюджетного року залишився всього 1 місяць.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.