В Україні енергетична криза? Чому через нестачу вугілля не працюють 20 енергоблоків теплоелектростанцій

Топ-новина

Топ-новина

Фото з відкритих джерел

Україна не має власного вугілля і зупиняє ТЕС і ТЕЦ

В "Укренерго" заявили, що через відсутність палива не можуть працювати два десятки блоків ТЕС і ТЕЦ. Станом на зараз двадцять блоків теплових електростанцій і теплоелектроцентралей не працюють взагалі.  

Це далеко не перші погані новини стосовно енергетичної галузі. Протягом останніх кількох місяців Україна стикнулася з особливо гострим дефіцитом вугілля, необхідного для роботи ТЕС і ТЕЦ, тому й отримала реальні проблеми з виробництвом електроенергії. Тож весь цей час український уряд та керівництво "Укренерго" думають, як справлятися з нестачею вугілля і не допустити віялових відключень світла по країні.

Далі розповідаємо про відсутність палива на енергоблоках ТЕС, а також про невтішні перспективи, що виникли перед зимовими холодами.

Яка ситуація на українських ТЕС і ТЕЦ у листопаді

Через відсутність палива станом на 23 листопада в Україні не працювало 20 енергоблоків на ТЕС і ТЕЦ загальною потужністю 7 ГВт.

Енерговиробництво на теплоелектростанціях порівняно з попереднім тижнем зменшилося на 12,1%, сягнувши 713,7 мільйона ​​кВт/год. Така ситуація склалася, незважаючи на зростання споживання електроенергії по країні.

Повідомляється, що по буднях середньодобова генерація ТЕС становила 110 мільйонів кВт/год., а у вихідні – 81,2 мільйона кВт/год. Причиною зниження виробництва електрики в "Укренерго" називають зростання обсягів виробництва інших видів генерацій, як-от атомні електростанції (на 13,8%) та теплоелектроцентралі (на 59%).

Фото з відкритих джерел

В "Укренерго" також повідомили, що станом на 15 листопада жодного блоку ТЕС і ТЕЦ не перебувало у ремонті. А вже станом на 23 листопада у стані аварійного ремонту перебувало два корпуси ТЕС загальною потужністю 0,55 ГВт. Ідеться про блоки Трипільської ТЕС і Слов’янської ТЕС. 

Разом з тим, за заявками виробників, через відсутність палива не можуть працювати 20 блоків ТЕС і ТЕЦ загальною потужністю 7 ГВт. 

Новини за темою: Герус звинуватив "Центренерго" в обмані держави при наданні обсягів імпортованого вугілля

Що із запасами вугілля в Україні?

Енергорегулятор повідомив, що станом на кінець листопада загальні запаси вугілля на складах ТЕС склали 360,5 тисячі тонн. При цьому газового вугілля зберігається 236,2 тисячі тонн, а антрацитового – 124,3 тисячі тонн.

У Міністерстві енергетики повідомили, що фактичні запаси вугілля перевищують необхідний ліміт лише на двох із 12 ТЕС. Так, фактичні запаси твердого палива на Луганській ТЕС перевищують гарантовані на 49% (фактичні запаси сягають 50,7 тисячі тонн при гарантованих 34 тисячах тонн), а на Криворізькій ТЕС – на 41% (фактичні запаси становлять 43,8 тисячі тонн при гарантованій 31 тисячі тонн).

Фото з відкритих джерел

Незважаючи на загрозливу ситуацію з виробництвом електроенергії, президент України Володимир  Зеленський впевнено заявив, що держава не залишить громадян без світла і тепла. За його словами, нестачі енергоресурсів не буде, бо покупне закордонне вугілля задовольнить потреби енергетичної галузі нашої країни "аж" до кінця поточного року.

Справді – ситуація хоч і видається катастрофічною, та все ж такою не є. Річ у тому, що 21 листопада до України прибув перший із семи законтрактованих компанією ДТЕК кораблів з 60 тисячами тонн вугілля.

Відомо, що енергокомпанія "Центренерго" домовилася з міжнародними постачальниками про імпорт морем семи партій з вугіллям. П’ять поставок – це американське вугілля, а дві – колумбійське. Обсяг кожної партії вугілля становить від 40 до 75 тисяч тонн, а загалом Україна отримає майже 470 тисяч тонн. Усі п’ять партій мають прибути в українські порти до кінця січня 2022 року. Наступна поставка запланована на кінець листопада, далі ще чотири – на грудень і одна – на січень.

До того ж українська ДТЕК очікує на поставки вугілля з Польщі: уже підписано дві угоди на закупівлю Україною 340 тисяч тонн енергетичного вугілля. 

Новини за темою: "Центренерго" замовило для своїх ТЕС 1,5 млн тонн вугілля

Яка історія вугільної кризи в Україні?

У грудні 2019 року Україна ухвалила закон, що передбачав заборону на імпорт електроенергії з Росії за двосторонніми угодами. Документ дозволив Національній комісії, що здійснює державне регулювання в сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП), скасовувати аукціони на закупку електрики з Росії і Білорусі.

1 січня 2021 року постанова, яка дозволяла НКРЕКП скасовувати результати таких аукціонів, втратила чинність, тому Україна поновила імпорт електроенергії з Білорусі, а у лютому почала закупку в Росії.

У травні ж Володимир Зеленський підписав закон про імплементацію Третього енергопакету ЄС, що передбачав приєднання України до ENTSO-E та заборону на імпорт електрики з Росії і Білорусі.  Далі НКРЕКП продовжила заборони – до 1 листопада було заборонено імпорт електроенергії з країн, що не є членами Енергетичного Союзу, тобто з Росії і Білорусі.

Фото з відкритих джерел

Але цього року з приходом осені ситуація на українських ТЕС погіршилася. Протягом вересня і жовтня п'ятнадцять теплових електростанцій України працювали у мінімальному складі обладнання – по 1 енергоблоку на кожній електростанції. При цьому запас вугілля на державних ТЕС становив менше 100 тисяч тонн, що "не дотягує" до мінімально гарантованого рівня.

Новини за темою: Можлива нестача енергоресурсів і віялові відключення електрики: Які перспективи опалювального сезону під час холодної зими в Україні

Зрештою наприкінці жовтня 2021 року компанія "Укренерго" заявила, що зупинено майже всі державні ТЕС, а виробництво поновлюваних джерел енергії знижено. Причинами дефіциту потужностей було названо підвищену аварійність на енергоблоках ТЕС у період сезонного зростання споживання. Усе це змусило енергетичного регулятора України визнати, що балансувати енергосистему країни без допомоги ззовні неможливо, і звернутися за аварійною допомогою до Білорусі.

2 листопада Білорусь направила до енергосистеми України електроенергію потужністю 500 МВт. А за кілька днів Київ і Мінськ підписали договір про регулярні поставки електроенергії

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.