В Україні з’явиться онлайн-реєстр зброї: Як МВС буде контролювати купівлю і продаж вогнепалу

Топ-новина

Топ-новина

Фото з відкритих джерел

Перш за все, сервіс контролюватиме обіг зброї по країні

Міністр внутрішніх справ України Денис Монастирський анонсував запуск електронного реєстру вогнепальної зброї. Йдеться про онлайн-сервіс, який має спростити процес реєстрації зброї для українців. Реєстр об'єднуватиме інформацію про серію та номери зброї, якою володіють українці. Також туди вноситимуться відомості щодо нової зброї, яку реєструють громадяни.

Далі розповідаємо про плани Міністерства внутрішніх справ щодо єдиного обліку всієї зброї, наявної на руках українців, а також про тривалу історію впровадження такої ініціативи, адже вона зовсім не нова. 

Що планують в МВС щодо контролю зброї в Україні

2 грудня на Міжнародному форумі з питань клептократії та незаконних фінансових потоків міністр внутрішніх справ України Денис Монастирський заявив, що єдиний реєстр зброї має бути створений до кінця року. А уже з початку 2022 року сервіс повинен запрацювати.

"На початку наступного року ми презентуємо Єдиний реєстр зброї, що також суттєво подолає корупційну складову. Ця сфера викликала багато зауважень. Уже в березні-квітні реєстр запрацює повноцінно", – заявив Монастирський.

За словами міністра, громадяни України зможуть без проблем отримати або продовжити дозвіл на володіння зброєю, не ризикуючи стикнутися з корупцією.

Міністр внутрішніх справ України Денис Монастирський

Фото з відкритих джерел

Однак зараз, як зазначив міністр, щоб придбати зброю, людина має зібрати низку довідок, частину яких часто підробляють, а потім за несправжніми документами купують зброю. Міністр підкреслив, що така ситуація породжує корупційну складову. Разом з тим запланований до запуску реєстр має допомогти уникнути корупційних ризиків.

Реєстр має виконати такі завдання:

  • Синхронізація процесів в онлайн-режимі;
  • Забезпечення і відстеження всього "життєвого циклу" зброї;
  • Спрощення онлайн-процедури продовження дозволів на зброю.

Окрім цього, МВС має намір поступово перейти до видачі дозволів на зброю та користування ними у повністю електронному форматі.

Міністр розповів, що його відомство стрімко розвиває і впроваджує цифрові технології. До того ж головна мотивація, якою керується Міністерство в рамках створення реєстру зброї, – це взяття під контроль хаотичного користування зброєю, яка часто буває незареєстрованою та нелегалізованою.

Новини за темою: "Зброя з України" стала параноїдальною темою для Лукашенка, - ДПСУ

За даними Офісу генерального прокурора, в Україні налічується від 3 до 5 мільйонів одиниць нелегальної зброї, тоді як легальної – "лише" мільйон. Окрім цього, за словами Монастирського, на території України, окрім вогнепальної зброї (купівля і продаж якої нерідко є неконтрольованими), є "досить велика кількість стволів – травматичної та стартової зброї, обіг якої теж не врегульований".

"Ми також бачимо багато випадків з перероблення такої зброї на власне ту, яка може бути бойовою, і ця проблема набуває з року в рік дедалі більшого характеру. Крім того, зараз ми працюємо з виробниками, щоб травматична зброя не могла бути перероблена на бойову", – підкреслив міністр. 

Фото з відкритих джерел

Над впровадженням Єдиного державного реєстру цивільної вогнепальної зброї в Україні думають давно. А нещодавно – у листопаді – МВС називали п'ять основних переваг запровадження такого онлайн-сервісу.

Заступник міністра внутрішніх справ Богдан Драп'ятий заявив під час круглого столу "Проблемні питання законодавчого врегулювання обігу цивільної вогнепальної зброї в Україні", що перевагами будуть впровадження таких новацій:

  • громадяни зможуть подавати єдиний пакет документів, щоб одержати необхідний дозвіл на придбання та одночасно на зберігання зброї;
  • для отримання дозволів на зброю кількість документів, які мають бути подані заявником,  буде мінімальною;
  • магазини з торгівлі зброєю отримають повноваження фронт-офісу з прийому документів від заявників, передачі їх органам поліції та оголошення заявникам прийнятого рішення;
  • форма дозволу буде змінена з паперового на електронний для його відображення у додатку "Дія";
  • буде удосконалено механізм анулювання дозволів на зброю у разі її протиправного використання – це має посилити громадський порядок.

Чиновник також зазначив, що відповідно до баз даних Національної поліції України загальна кількість зброї, пристроїв, газових пістолетів і револьверів по країні становить 1 225 353 одиниці. А це вказує на важливість визначення правового режиму власності на зброю, закріплення основних прав та обов'язків фізичних і юридичних осіб щодо виробництва, набуття, володіння, розпорядження і використання зброї та боєприпасів. 

Новини за темою: Лукашенко звинуватив Україну в переправленні зброї біженцям на польському кордоні

Історія питання щодо реєстру зброї в Україні

Ініціативі Міністерства внутрішніх справ України майже шість років, і вона має під собою тривалу історію і великий багаж роботи, розпочатий кілька років тому.

Ще у 2015 році Кабінет міністрів України випустив постанову "Про створення та ведення Єдиного державного реєстру номерної зброї", який мав би виконувати ті самі функції, про які розповідав нещодавно Денис Монастирський.

У постанові йшлося про те, що розпорядником та адміністратором Єдиного державного реєстру номерної зброї має бути МВС України. У документі також було вказано, що "реєстр має обліковувати відомості про номерні: вогнепальну зброю, спецзасоби, пневматичну зброю, спеціальну, сигнальну, стартову, під патрон Флобера, нейтралізовану, несучасну, охолощену, саморобну зброю, основні складові частини й компоненти зброї та холодну зброю, а також про їх власників чи балансоутримувачів...".

Фото з відкритих джерел

Під "обігом зброї" малося на увазі виробництво, ремонт, торгівлю, придбання, користування, носіння, застосування, зберігання, охорону, облік, вилучення, знайдення, добровільну здачу, розшук, знищення, колекціонування, експонування, заохочення, передачу, спадкування, дарування, перевезення, експорт, імпорт, ввезення, транзитне перевезення та вивезення з території України номерної зброї, її основних частин та боєприпасів, а також сертифікація зброї.

З того часу і донині ця постанова так і не набула чинності, але досі існує в архіві урядових документів. Після цього парламент різних скликань неодноразово розглядав законопроєкти щодо законодавчого врегулювання обігу цивільної вогнепальної зброї, але жоден із них не був підтриманий.

Облік зброї в Україні тісно переплітається з питанням легалізації вогнепальної зброї.

Цікаво, що цим питанням були занепокоєні й далекі попередники чинного нині президента Володимира Зеленського. Так. У 2014 році до парламенту надійшов законопроєкт № 1135-1 "Про цивільну зброю і боєприпаси" від 10 грудня 2014 року. Він мав врегулювати питання володіння зброєю, але не передбачав її легалізації. Та документ пролежав у Верховній Раді п'ять років, і у серпні 2019 року він був відкликаний.

Врегулювання питань щодо вогнепальної зброї отримало продовження. Річ у тому, що легалізація зброї та її прозора реєстрація та облік були одними з перших обіцянок президента Володимира Зеленського. У липні 2019 року тодішній радник президентської команди з політичних питань Микита Потураєв заявив, що у президента планують ініціювати ухвалення відповідного закону.

Новини за темою: США мають намір виділити додаткове фінансування на озброєння України

Володимира Зеленського настільки хвилювало це питання, що він включив його у "опитувальник президента" на розсуд українцям. Одним із п'яти запитань анкетування восени 2020 року (під час місцевих виборів) було схвалення ініціативи з надання громадянам України законодавчого права на приватне володіння вогнепальною зброєю. За результатами опитування виявилося, що таку пропозицію підтримують 23% громадян, що проголосували, а не підтримують – 75%. Найбільше підтримки ініціатива отримала на півдні країни та центрі. 

Бланк "опитувальника" від президента Українська правда

Відомо, що 20 січня 2021 року Комітет Верховної Ради з питань діяльності правоохоронних органів все ж рекомендував парламенту ухвалити закон про володіння зброєю. Тоді ж у фракції "Слуга народу" заявляли, що готові проголосувати за документ у першому читанні з можливістю відправки на доопрацювання. Йдеться про законопроєкт № 5708 "Про право на цивільну вогнепальну зброю" від 25 червня 2021 року та проєкт закону №5708-1 "Про право на самозахист та володіння цивільною вогнепальною зброєю" від 13 липня 2021 року. Найближчим часом ці документи мають бути розглянуті на засіданні профільного Комітету та внесені на розгляд Верховної Ради України. 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.