Від 10 до 20 тис. доларів на повноліття: Скільки коштів обіцяють дітям та як впровадити економічний паспорт українця

Передбачається, що українці зможуть витратити кошти після повноліття

Перший Незалежний

Перший Незалежний

Долари США. Фото: Getty Images/Global Images Ukraine

Діти українських громадян, народжені з 2019 року, ймовірно, отримають економічний паспорт українця. І до повноліття дітей на їхніх рахунках буде акумульовано від 10 до 20 тис. доларів в еквіваленті. З такою ініціативою виступив президент України Володимир Зеленський.

Детальніше про механізми реалізації ідеї та як працюють подібні програми в інших країнах, розповідаємо далі.

Що передбачає економічний паспорт українця

Президент України Володимир Зеленський анонсував створення нового інструменту підтримки громадян – економічного паспорту українця. У середу, 1 грудня, виступаючи перед народними депутатами із щорічним посланням, він зазначив, що зареєструє відповідний законопроєкт в Раді до 10 грудня.

Розповідаючи детальніше про ініціативу, очільник країни наголосив, що плата, отримана за використання природних ресурсів, накопичуватиметься на персональних рахунках дітей українських громадян. При цьому він подякував нардепам за ухвалення закону, відповідно до якого плата за використання надр збільшиться.

Володимир Зеленський розповів, що після досягнення повноліття діти зможуть використати ці накопичення для здобуття освіти в Україні чи купівлі власного житла. Раніше очільник країни говорив, що вища освіта за ці кошти має бути здобута саме в Україні.

"Завдяки цим двом законам нарешті наші олігархи стануть справжніми інвесторами в майбутнє наших дітей. Я їх вітаю. І це також буде вперше за роки незалежності нашої держави", – наголосив він.

Новини за темою: Зеленський вніс до Ради законопроєкт про подвійне громадянство

Скільки коштів можуть отримати діти

Про головні аспекти реалізації анонсованої ініціативи розповів голова Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.

За його словами, ймовірно, економічний паспорт отримають діти, які народилися з 2019 року.

За словами Гетманцева, програма передбачає створення спеціальних рахунків у Фонді майбутніх поколінь, які будуть поповнюватися щомісяця.

На момент досягнення повноліття на рахунку повинно акумулюватися по 10 тисяч доларів в еквіваленті (у гривні з урахуванням інфляції).

фото з відкритих джерел

"У нас народжується близько 300 тисяч дітей на рік. Є певні відрахування від ренти. Я не виключаю, що відрахування будуть не тільки від ренти, а й від інших платежів. Наприклад, від приватизації, імпортного ПДВ.

Поки що ми говоримо тільки про ренту. Рента розподіляється між тими дітьми, які народилися і мають економічний паспорт українця. Якщо ця сума є меншою за встановлену законопроєктом, то різниця дотується коштом держави", – пояснив Гетманцев.

А глава фракції "Слуга народу" Давид Арахамія заявив, що за сприятливої ситуації України зможуть отримати на економічні паспорти до 20 тисяч доларів. Витратити їх можна буде на три напрямки:

  • оплату своєї освіти в Україні;
  • покупку житла;
  • перерахувати ці кошти на свій персональний пенсійний рахунок.

Економічний паспорт українця за та проти

Експерти проаналізували ініціативу президента України та переважно розкритикували. По-перше, наразі невідомі деталі механізму реалізації проєкту. По-друге, на думку спеціалістів, дохід від ренти не дуже високий.

Завідувачка відділу досліджень рівня життя Інституту демографії та соціальних досліджень імені М. В. Птухи НАН України Людмила Черенько зазначила, що обіцянки про накопичення до 10 000 доларів США на економічному паспорті українця є більше політичною рекламою. Вона пояснила скептичне ставлення до ініціативи тим, що в Україні немає досвіду управління такими коштами, такими віртуальними фондами.

Вона розповіла, що практика таких паспортів притаманна країнам Перського басейну. Що обґрунтовано швидким зростанням рівня життя за короткий історичний період.

"Але це відбувається цілковито не в той спосіб, як нам про це розповідають. Лише в одній країні розробленими є індивідуальні віртуальні рахунки, – у Катарі та Омані. Ці кошти неможливо взяти та використати на власний розсуд. Коли дитина народжується, на її віртуальний індивідуальний рахунок надходить 3000 доларів США, але, за умови правильного використання цих коштів управителями, до досягнення повноліття дитини, вони можуть зрости до 100 000 доларів США", – розповіла експертка.

За її словами, коли йдеться про країни, в яких дійсно є можливість забезпечити для молоді індивідуальні рахунки, то вони все одно іменують це "фондами суспільного споживання". "Тобто це кошти, передбачені передусім на освіту та охорону здоров'я, а не на особисті неозначені витрати. У такий спосіб країна гарантує безоплатну освіту та медичні послуги дітям, якщо ж, медична система такої країни не може забезпечити надання необхідної медичної послуги всередині країни, то лікування буде оплачено за кордоном", – зазначила вона.

Вона переконана, що це дуже добрі наміри й добре, що така ініціатива запущена. Але натомість Україна, сьогодні не може гарантувати надання необхідних медичних послуг уже народженим дітям.

Новини за темою: Перепис населення України відбудеться у лютому 2023 року, - Зеленський

Політичний аналітик Валерій Клочок також зазначив, що у світовій економіці існують прецеденти подібних програм, вони реалізовані у країнах, що видобувають і експортують великі обсяги корисних копалин.

Втім, за його словами, Україна від ренти за використання надр отримує не такий вже великий прибуток, відтак для реалізації ідеї потрібні механізми, що примножуватимуть ці кошти або, принаймні, захистять накопичення від інфляції, зазначає аналітик.

"Ідея реалістична. Вона слушна і може бути реалізована. Такі ідеї реалізовані, і не тільки щодо дітей, а щодо усіх громадян, наприклад, у Норвегії. На спеціальний рахунок перераховуються гроші від надр, а потім вони інвестуються у різні проєкти.

Якщо президент має намір ініціювати відповідний законопроєкт, він однозначно буде схвалений парламентом. Але є нюанси – треба розуміти механізм реалізації. Бо, наскільки я зрозумів, першочергово будуть спрямовуватися у цей фонд, чи на ці рахунки, гроші з надр виключно. Тобто рента за користування надрами. Але у структурі бюджету це не такі великі гроші", – наголосив він.

Розкритикувала ініціативу президента і наукова співробітниця Інституту економічних досліджень та політичних консультацій Олександра Бетлій. За її словами, ідея не на часі.

"Україна тоді втрачає у бюджеті десь 40 мільярдів гривень за рік. Ці гроші треба компенсувати. За великим рахунком, додатково отримати в якихось інших податках навряд чи вийде. Відтак треба чітко розуміти, що ми не будемо фінансувати на цю суму. Тоді можна оцінити переваги та недоліки. Хотілося б, щоб у пояснювальні записці до відповідного законопроєкту не було написано, що не впливає на бюджет, або впливає обмежено, хотілося б побачити економічні розрахунки", – зазначила вона.

При цьому Бюджетна декларація на 2022–2024 роки, схвалена Кабінетом міністрів, передбачає, що рентні платежі в держбюджет у 2022 році зростуть до 45 млрд грн, у 2023 році – до 49,4 млрд грн, у 2024 році – до 51,2 млрд грн.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.