Яйця, м’ясо і гречка. Навіщо держава регулюватиме ціни на продукти і як це вплине на їхню кінцеву вартість

Топ-новина

Топ-новина

Фото з відкритих джерел

Держава вирішила регулювати ціни на продукти, бо вони почали стрімко дорожчати останнім часом

В Україні до кінця дії карантину запровадили державне регулювання цін на низку харчових продуктів. Така норма передбачена постановою Кабінету міністрів, яку ухвалили на засіданні 12 січня. В уряді очікують, що це дозволить стабілізувати ціни на товари, які протягом останнього року суттєво подорожчали. Однак експерти переконані у протилежному. Про те, на які продукти держава регулюватиме ціни, і як це вплине на їхню кінцеву вартість, розповідаємо далі.

Яких продуктів це стосується

Державне регулювання цін означає, що про підвищення роздрібної вартості продуктів суб'єкти господарювання мають попереджати заздалегідь: на 15% та більше – за 30 днів, на 10-15% – за 14 днів, на 5-10% – за 3 дні. При цьому торговельна надбавка не може перевищувати 10% оптової ціни виробника або митної вартості.

Новини за темою: Пільгові тарифи на газ та продуктові картки: Як влада планує захищати українців від подорожчання продуктів

З 30 грудня 2021 року уряд заборонив встановлювати роздрібну націнку понад 10% на батон та олію. Однак 12 січня 2022 року до списку потрапила й низка інших продуктів.

Перелік продуктів, на які держава регулюватиме ціни:

 • батон;
 • житньо-пшеничний хліб;
 • гречана крупа;
 • цукровий пісок;
 • пшеничне борошно вищого гатунку;
 • макаронні вироби українського виробництва (вермішель із борошна найвищого гатунку);
 • пастеризоване молоко жирністю 2,5% (у плівці);
 • соняшникова олія;
 • курячі яйця категорії С1;
 • м'ясо птиці (куряча тушка);
 • вершкове масло жирністю 72,5%.

Також уряд зобов'язав щодня перевіряти ціни на соціально важливі продукти, ліки і бензин.

Telegram-канал Олексія Гончаренка

Чому вирішили регулювати ціни

Держава вирішила регулювати ціни на продукти, бо вони почали стрімко дорожчати через рекордні ціни на газ. Якщо населення ще користується блакитним паливом за фіксованим тарифом приблизно 8 гривень за кубометр, то підприємства зобов'язані платити за такий самий об'єм від 35 до 50 грн. Це і впливає на високу собівартість товарів.

Новини за темою: Зниження цін на окремі продукти і стабільність долара. Що чекає українців на початку 2022 року

Сьогодні газ необхідний для обігріву теплиць, сушіння зерна, роботи промислових печей тощо. Наприклад, у 2021 році хліб з цієї причини подорожчав більше ніж на 15%, а ціни на соняшникову олію в Україні зросли на 35%.

Фото з відкритих джерел

Крім того, за минулий рік суттєво подорожчали й інші харчові продукти:

 • гречана крупа – на 23,8% (+8,9 грн);
 • цукор – на 34,9% (+7,3 грн);
 • пшеничне борошно – на 15,4% (+1,96 грн);
 • макаронні вироби – на 18,4% (+3,72 грн);
 • молоко – на 9,2% (+2,36 грн);
 • соняшникова олія – на 48% (+20,25 грн);
 • яйця – на 11,5% (+3,15 грн);
 • птиця – на 26,9% (+15,06 грн);
 • вершкове масло – на 12,3% (+5,46 грн).

Очікується, що встановлення граничного рівня торговельної надбавки дозволить стабілізувати ціни на основні харчові продукти в умовах поширення в Україні COVID-19.

Чи допоможе це зупинити здорожчання

Державне регулювання цін на продукти для України не є чимось новим, адже воно вже діяло з 1996 до 2017 року. За словами тодішнього заступника міністра економічного розвитку та торгівлі Максима Нефьодова, його скасували через неефективність.

Політичний та економічний експерт Борис Кушнірук переконаний, що ця практика не буде ефективною і зараз.

"Коли йде формування ціни "витрати плюс", то фактично питання полягає в тому, які витрати будуть закладені в ціну продукції. Будь-який ефективний фінансовий менеджмент цілком обґрунтує будь-яке підвищення витрат, пов'язаних з виготовленням тієї чи іншої продукції. Відповідно, і ціна буде вищою. Тобто ви нічого не виграєте, тому що ціна буде зростати, і підстав (для підвищення оптових цін, – ред.) для виробників аграрної продукції й харчових продуктів більше ніж достатньо, пов'язаних зі зростанням цін на газ, на електроенергію, на пальне, на збільшення зарплат співробітникам тощо", – зазначив він.

Такої ж думки і міністр соціальної політики України у 2016-2019 роках Андрій Рева. За його словами, спроба уряду обмежити націнки у роздрібній торгівлі не допоможе стримати зростання цін. Адже через здорожчання газу базова ціна на хліб зміниться саме у виробника.

"Умовно кажучи, ви отримали буханку хліба по 15 гривень оптова, то продавали її, умовно кажучи, за 20. Тобто націнка була 30%. А тепер вам прибуде буханка хліба, умовно кажучи, за 30 або 40 гривень, і ви будете надбавку мати не 30%, а 10. Тобто від 40 гривень це буде чотири гривні. Що зміниться для покупця? Для нього хліб стане доступним чи він все одно підніметься в рази?" – поставив риторичне запитання Андрій Рева.

Ексміністр переконаний, що у першу чергу необхідно регулювати ціни на базові енергоресурси, адже простими обмеженнями торговельних надбавок цю проблему не вирішити.

Фото з відкритих джерел

Однак у Верховній Раді іншої думки. Там навіть заговорили про повернення держрегулювання цін на продукти на рівні законодавства та зареєстрували відповідний законопроєкт №6374.

За словами автора документу, народного депутата Дмитра Соломчука, у 2017 році від держрегулювання відмовилися, щоб усунути перевагу українського виробника перед імпортними товарами на нашому ринку. Насправді ж парламентар вважає цю ідею ефективною. Він пояснив, що вартість деяких із цих продуктів збільшувалася на прилавках на 50-70% щороку, при цьому собівартість так суттєво не зростала.

"Гречку з гуртових складів тиждень тому відпускали по 38 грн за кг, а ми бачили цю упаковку в магазині по 70 грн. Вибачте, але не можна спекулювати на соціально значущих продуктах. Коли було держрегулювання, у магазинів була націнка на хліб і молоко найнижча – 5-10% залежно від логістики. Зараз вона досягає 30-40%. Це неприпустимо", – переконаний депутат.

Він запропонував закріпити регулювання цін у законі, "щоб держрегулювання діяло незалежно від того, хто в уряді".

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.