Інституційний мазохізм: Про індекс розвитку фінансового ринку в Україні

Ярослав Романчук

Ярослав Романчук

Білоруський політик і економіст, керівник "Науково-дослідного центру Мізеса"
Емісія невідворотно призведе до інфляції та девальвації гривні comments.ua

У листопаді 2021 року Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) представив новий індекс розвитку фінансового ринку. Що він показує, та де знаходиться Україна?

Про це пише Ярослав Романчук на своїй сторінці в Facebook.

Він відображає стан фінансової інфраструктури, включаючи якість грошового ринку, фінансових продуктів і деривативів. Тут також беруться до уваги макроекономічна політика, правове і регуляторне середовище, ринкова інфраструктура і глибина національної бази для місцевих інвесторів.

Кожен з чотирьох компонентів індексу оцінюється за шкалою від "0" до "100" (максимальна підтримка для розвитку фінансового ринку). Показник кожної конкретної країни вказує відстань до лідера.

Індекс умов для розвитку фінансового ринку та ринкової глибини з відкритих джерел

Україна за умовами розвитку фінансового ринку відстає від лідера на 56,4 бала, за глибиною ринку – на 79,7 бала, за якістю правового середовища – на 65,5 бала, за інфраструктурою ринку – на 52 бали, по базі для інвестора – на 73,3 бала. Причина сильного відставання від світових лідерів, навіть від колишніх країн соціалістичного табору (Польща, Чехія, Словаччина, Естонія) криється в помилковій стратегії розвитку, в гіпертрофованій ролі держави в економіці, в закріпаченні національного підприємництва та ігноруванні позитивного впливу вільного ринку. Випереджати тоталітарну Білорусь - слабка втіха.

Новини за темою: 30 років транзиту: Як Україна втратила 400 мільярдів доларів

Чим менше економічної свободи, чим більше авторитаризму в політиці, номенклатурно-силового схематозу в економіці, чим менше конкуренції у фінансах, на товарних ринках, тим гірше в країні з фінансами, ресурсами і конкурентоспроможністю.

Оцінимо витрати українського бізнесу від неякісної роботи держави зі створення інститутів вільного ринку. У 2021 р. юридичні особи отримали в гривнях чистими ~₴580 - 600 млрд з них кредити в гривні – понад 61%. Обсяг споживчого кредитування – ₴195 – 200 млрд одна справа кредитуватися в гривні під 17 – 20% річних, інша – під 4-6%, як при якісній фінансовій системі і макроекономічному середовищі.

~₴600 млрд під 20% - це ₴120 млрд, а під 6% - це ₴36 млрд. Одна справа видавати ~₴200 млрд на споживчі кредити під 30% - це ₴60 млрд, інша – під 8%, і це ₴16 млрд. З урахуванням валютного складу кредитів оціночні витрати від низької якості ринкових і фінансових інститутів становить ~$4 – 4,5 млрд або ~2,4% ВВП. І то тільки частина ціни. Друга - це витрати упущеної вигоди для домашніх господарств, виробників товарів/послуг через відмову кредитуватися. Такі рішення були прийняті через дорожнечу позикових грошей і неприйнятних умов їхнього отримання. З урахуванням обсягу "сірої" економіки, щорічних потреб бізнесу і домашніх господарств в інвестиційних ресурсах (на різні цілі) щорічні витрати України через низьку якість фінансового ринку, слабких інститутів ринку в 4-5% ВВП. В умовах високих зовнішніх загроз, складної демографічної та міграційної ситуації, укорінених практик олігархату і схематозу такі втрати є формою самобичування або інституційного мазохізму.

Такий стан - не вирок, не родима пляма і не хрест, який країна приречена нести усе життя. Просто потрібно, нарешті, розставити пріоритети і професійно підійти до економічної політики. Жоден зовнішній гравець, жодна іноземна організація не могли б завдати Україні такої шкоди, як дії внутрішніх сил. Цитатою 2021 року стало висловлювання президента Володимира Зеленського: "Жоден ворог не завдав нам більшого удару, ніж наші власні чвари". Чиста правда. Пора про країну думати, а не про кишені олігархів, що збагатилися коштом десятків мільйонів платників податків.

Ярослав Романчук

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.