Медведчук вистояв, Порошенко здувся, а Зеленський провалився. Яким ми запам'ятаємо 2021 рік

Поліна Райтенко

Поліна Райтенко

Журналістка
Віктор Медведчук, Володимир Зеленський та Петро Порошенко Liga.net

Оригінал - на сайті I.UA.

Цей рік став трагічним для української демократії. Президент Володимир Зеленський узурпував владу в країні, підім'явши під себе парламент, уряд і суди. За рік глава держави незаконно закрив 5 телеканалів і кілька новинних сайтів. В ООН це назвали наступом на свободу слова. Проти політичних опонентів Зеленський відкрив фейкові кримінальні справи. У підсумку, лідер опозиції Віктор Медведчук більш ніж півроку незаконно утримується під домашнім арештом, а Петро Порошенко втік з країни. При цьому понад 70% наших співгромадян впевнені: країна при Зеленському рухається не туди. І справа не тільки в авторитарних замашках – стрімко падає економіка і зростає рівень бідності в суспільстві.

Зеленський узурпує владу і знищує свободу слова

Рік почався з того, що "Слуга народу" втратила перше місце в партійних рейтингах, а показники Володимира Зеленського почали опускатися до позначки 20%. Найпопулярнішою політичною силою стала ОПЗЖ Віктора Медведчука. У відповідь на це влада вирішила боротися з опозицією, діючи  свавільно. Інструментом президента у боротьбі за владу в Україні стала РНБО, яка фактично перетворилася на каральний орган, а також правоохоронні органи. Дійшло до того, що санкції були накладені навіть на дружину Віктора Медведчука Оксану Марченко, яка не має ніякого стосунку до політики.

Намагаючись приховати провали в управлінні державою і невиконані обіцянки, Зеленський почав методично знищувати опозицію й опозиційні ЗМІ в Україні, прикриваючись високопарними гаслами. У середині лютого РНБО вводить незаконні санкції проти громадян України Козака і Медведчука. Президент їх підписує, що дає можливість владі закрити опозиційні телеканали "112 Україна", ZIK і NewsOne. ЗМІ безпідставно і бездоказово звинуватили у створенні загрози національним інтересам, безпеці, суверенітету і територіальній цілісності України - тільки за те, що вони не боялися говорити про провали політики президента.

Фактично в цей день президент підписав смертний вирок свободі слова в Україні. Відтоді гоніння журналістів якщо і припинялися, то тільки для того, щоб згодом розгорітися з новою силою. Під ударом опинилися всі, хто відмовився хвалити керівний режим. Закриті телеканали, а також сайти "Страна" і "Шарий.net" були популярні на південному сході, їх дивилися і читали в основному російськомовні українці. Своїми діями Зеленський позбавляє їх права обирати джерело інформації, сіє ворожнечу в суспільстві.

Журналісти намагалися виконувати свій громадський обов'язок навіть незважаючи на те, що робити це стало просто небезпечно. Представники закритих телеканалів "112 Україна", ZIK і NewsOne об'єдналися для створення телеканалу "Перший Незалежний". Практично відразу після початку його мовлення стало зрозуміло, що влада не залишить у спокої незалежну журналістську діяльність. Листом заступника голови СБУ "Перший Незалежний" незаконно відключили від ефіру вже через годину після початку мовлення. Представники влади роздавали злочинні розпорядження телекомунікаційним та кабельним провайдерам, а також супутниковим операторам з вимогою не пускати телеканал в ефір. І ті, злякавшись шантажу, стали підігравати владі.

У спробах захиститися від гонінь журналісти звернулися за допомогою до голови Комітету Верховної Ради з питань свободи слова. Нестор Шуфрич підтримав їх, ставши співвласником телеканалів "Перший Незалежний" і UkrLive.

Але як Зеленський почав 2021 рік, так він його і закінчив. Бажання заткнути роти журналістам було настільки великим, що президент знову пішов на злочин за статтею 171 Кримінального кодексу України ("Перешкоджання законній професійній діяльності журналістів"). Незважаючи на масштабний розголос його злочинних діянь, незважаючи на публікацію понад 120 тис. матеріалів у світових ЗМІ, президент наважується на чергове порушення закону і під кінець року підносить журналістам новий "подаруночок" під ялинку - вносить "Перший Незалежний" і UkrLive до санкційного списку.

Соратників Зеленського не зупинив ні закон про санкції, ні основоположний документ - Конституція України, об яку вони систематично витирали ноги з першого дня президентства Володимира Олександровича. Заради виконання "хотілок" президента члени РНБО фактично самі засудили себе до кримінальної відповідальності.

У підсумках за 2021 рік Місія ООН зазначає, що дії влади загрожують свободі слова в Україні. Намагаючись зачистити інформпростір і наповнити його лише вигідними собі сенсами, Зеленський остаточно оформив диктатуру в Україні. Правда, домігся цим абсолютно протилежного ефекту. Він показав, хто в Україні справжня опозиція - це Віктор Медведчук, проти якого влада обрушила всю міць, але так і не змогла зламати.

Також постраждала судова система - Зеленський звільнив голову КСУ і спробував нав'язати суду своїх людей. До того ж президент ліквідував Окружний адміністративний суд. Своїм указом у грудні Зеленський спробував позбавити парламент права на міжнародну діяльність. Такими, що суперечать Основному закону, є закон про олігархів і спроба ввести подвійне громадянство в Україні.

Медведчук показав свою політичну волю, Порошенко втік

Цей рік показав, хто є хто на українській політичній арені. Незважаючи на безпрецедентну атаку влади, що включає санкції, закриття опозиційних телеканалів, всілякі обшуки і шиті білими нитками кримінальні справи, Віктор Медведчук вистояв і став сильнішим. На відміну від того ж Петра Порошенка, Медведчук не втік із країни, хоча розумів, що обвинувачення вимагатиме його арешту. Йдеться про так звану вугільну справу за фактом поставок вугілля з ОРДЛО в Україну в 2014 році. І це при тому, що сам лідер ОПЗЖ на той час не займав жодних державних посад і виконував лише функції перемовника між українською владою і невизнаними республіками на прохання президента Петра Порошенка. Незважаючи на абсурдність справи і відсутність виразних доказів, Медведчук не переховувався від допитів, а в суді розгромив аргументи обвинувачення. Немає сумніву, що політик виграє справу і вийде із процесу переможцем.

Як свідчать рейтинги, навіть незважаючи на політичний натиск з боку президента і перебування під вимушеним домашній арештом, Віктор Медведчук зберіг статус одного з найвпливовіших політиків країни. Газета "Вести" і сайт "Телеграф" поставили лідера ОПЗЖ на п'яте місце у своїх списках найвпливовіших українців, а "Кореспондент" - на сьоме.

з відкритих джерел

У Медведчука друга за величиною фракція в Раді, статус єдиного перемовника, з яким готові предметно говорити Москва, Донецьк і Луганськ. Це дуже важливо в контексті мирних переговорів щодо Донбасу і поставок енергоресурсів з РФ. Цього року Медведчук міг привезти додому сімох жінок із в'язниць ОРДЛО, але Зеленський заблокував цю передачу через конфлікт з лідером опозиції. І не варто забувати, що у Медведчука готовий мирний план, який може завершити конфлікт на Донбасі. У влади таких рішень немає. Та й бажання теж. А ще у Медведчука є заступництво президента РФ Володимира Путіна. Росія припинила будь-яке спілкування з Офісом Зеленського до моменту звільнення Медведчука.

У 2021 році українська опозиція концентрувалася навколо персони Медведчука. П'ятий президент Петро Порошенко в кінці року підписав собі політичний вирок, втікши з країни після відкриття проти нього кримінальної справи щодо тих самих поставок вугілля з ОРДЛО.

"Сивочолий Гетьман", який любить на публіці рвати на собі вишиванку у спробах довести, що йому болить за всіх українців, з ганьбою втік за кордон, щойно ланцюгові пси Зеленського збиралися вручити йому повістку на допит. Вже перебуваючи за кордоном, Порошенко, слідуючи заданому Зеленським тренду, зняв відео, в якому пообіцяв повернутися. Правда, нескоро. Типовий український "опозиціонер", яких в історії незалежної України було предостатньо. Пишномовно розповідати про любов до українського народу і про боротьбу за його інтереси з Варшави набагато простіше, ніж сидіти під домашнім арештом, як це робить лідер ОПЗЖ Віктор Медведчук.

Примітно, що українські ЗМІ у згаданих рейтингах впливовості політиків оцінили діяння і важливість персони Порошенка місцями у другому десятку.

Різниця між двома політиками також у тому, що, на відміну від Порошенка, який до 2016 року грав у пацифіста, тому що це було вигідно його іміджу, а незабаром ввів жорстку блокаду Донбасу, Медведчук був послідовним. Політик відразу говорив про своє бажання мирного врегулювання завдяки "Мінську-2" й економічній кооперації з РФ.

Втеча Порошенка поставила хрест на його кар'єрі як опозиціонера. Юлія Тимошенко підіграє владі і давно вже не опозиціонерка. Тепер у Зеленського залишився єдиний реальний опонент - Медведчук. Саме навколо нього будуть об'єднуватися всі ті, кого не влаштовує політика "зелених". А рейтинги ОПЗЖ продовжать зростати.

Зе-економіка вбиває країну

Міжнародні організації очікували, що Україна цього року зможе надолужити згаяне через пандемію, але не вийшло. Банк J. P. Morgan різко погіршив прогноз зростання реального ВВП України в 2021 році - з 4,5% до 2,3%, а Bank of America - з 4,5% до 3%. Цьому сприяло непрофесійне держуправління і масштабна корупція.

Інфляція перевалила за 10%, і це тільки офіційні дані. А цінники в магазинах говорять нам, що за рік в країні істотно зросли ціни на харчові продукти, зокрема на соціально значущі: найбільше подорожчали яйця - більш ніж на 54%, масло - на 35% і цукор - на 34%.

При цьому зарплати ростуть повільно, а пенсії і взагалі практично не ростуть. У серпні голова ради НБУ Богдан Данилишин зазначив: за І квартал 2021 року власні накопичення українців сумарно скоротилися на 60 млрд грн. Він підкреслив, що на оплату продуктів і комунальних послуг українцям не вистачає основних доходів.

В кінці року, що почався з "тарифних мітингів", які прокотилися по всій країні, всупереч своїм обіцянкам влада не змогла стабілізувати ситуацію в енергетиці і стримати зростання цін на житлово-комунальні послуги та електроенергію.

Катастрофічну ситуацію з газом і вугіллям, а разом з нею і нездатність вирішити життєво необхідні питання українців напередодні холодів визнали навіть в уряді. Газовики прогнозують, що навіть якщо зима буде теплою, Україні не вистачить 3,6 млрд кубометрів газу до кінця опалювального сезону.

Ситуація з вугіллям не краща: Росія припинила поставки в Україну, і у нас утворилася гостра нестача палива, яке ТЕЦ використовують для виробництва електроенергії. А тому можливі відключення споживачів на початку наступного року.

За наказом Зеленського Кабмін зажадав від мерів великих міст не підвищувати ціни на тепло і гарячу воду. У підсумку, останні сьогодні працюють в мінус і витрачають величезні кошти на покриття різниці в тарифах. Хоча згідно з опублікованим текстом Меморандуму з МВФ, влада дала обіцянку відпустити у вільне плавання ціни на газ і тепло в обмін на 2,2 млрд дол. кредитної допомоги від Фонду. Ймовірно, наступний опалювальний сезон буде з космічними платіжками.

І як вишенька на торті – в кінці року було прийнято скандальний "ресурсний" закон. Замість "наступу на олігархів" влада затягує податкові зашморги на шиї фермерів та іншого середнього і великого бізнесу. Що, в свою чергу, вплине на вартість товарів і продуктів харчування. Іншими словами, ціни на овочі, фрукти, молоко, яловичину, курку, яйця та інші продукти приватних господарств в Україні зростуть ще більше. Також заплатять у казну і звичайні українці: податок на "розкіш" буде стягуватися із власників автомобілів вартістю від 1,3 млн грн.

В одному із соцопитувань 67,1% українців зарахували себе до категорії бідних і тільки 1% - до представників середнього класу. Це і є результат роботи цієї влади.

Соціальна політика Зеленського - антисоціальна

З 1 грудня 2021 року мінімальна зарплата в Україні досягла позначки в 6 500 грн, а прожитковий мінімум для працездатної особи - 2 481 грн. Тобто головні порогові величини, виходячи з яких обчислюється розмір інших важливих виплат, збільшилися на 500 грн і 102 грн відповідно. Чи варто говорити, що це навіть не покриває зростання інфляції - поки "мінімалка" обіцяє вирости на 8%, а прожитковий мінімум для працездатної особи - на 4%, інфляція долає позначку в 10,3% (станом на листопад).

У грудні ж традиційно інфляція посилюється через зростання кількості покупок громадян у зв'язку зі святами. Для тих, хто отримує мінімальну пенсію за віком, надбавка в 4,3% з такою інфляцією просто непорівнянна.

Доплати до пенсій для людей, які досягли 80 і 75 років, отримуть всього близько 1% пенсіонерів. Крім того, що 80-річних в Україні небагато, тих з них, хто підпадає під критерій самотності, ще менше. Крім того, для того, щоб отримати допомогу, пенсіонер повинен пройти кілька кіл бюрократичного пекла і зібрати цілу кіпу паперів: заяву, довідку про склад сім'ї, висновок лікарсько-консультативної комісії про проблеми зі здоров'ям. З урахуванням, що середній вік життя українця становить 72 роки, виплатам вони, на жаль, радіти будуть недовго.

Не можна обійти увагою і традиційно недолюблену бюджетну сферу. Зеленський анонсував кінець епохи бідності для бюджетників з 1 січня. Але поки тільки для медиків і тільки в обіцянках. Так, вже з початку 2022 року середня зарплата українських лікарів, за запевненнями самого президента, досягне позначки в 24 тис. грн. Так написано на папері.

А в реальності все набагато прозаїчніше - грошей немає навіть на ті зарплати, які встановлені зараз. Зарплатний борг медикам оцінюється в 330 млн грн. Лікарі мітингують, влаштовують бойкоти і голодування, адже багатьом з них вже зараз затримують не тільки колись так само обіцяні "ковідні" доплати, але і їхні основні заробітні плати. Але найважливіше - лікарі масово звільняються. І чи не за рахунок оптимізації кадрів у Зеленського задумали підвищити зарплати тим, хто все ж залишиться?

Протиковідні заходи Зеленського - мильна бульбашка

Два роки Україна ледве протидіє Covid-19. За цей час можна було б прибрати слабкі місця медичної системи, адже на кону стоять життя людей.

Але якщо проїхатися медустановами, то можна побачити, що на практиці справи йдуть зовсім інакше, ніж це підносить влада. Колапси в лікарнях і нестача робочих рук – звичайне явище через два роки після початку пандемії. За два роки звільнилися понад 100 тис. медпрацівників, більш ніж половина з них поїхали на заробітки. Ліжка в лікарнях часто створюють на папері, а в реальності грошей на їх розміщення просто не вистачає, і лікарні не отримують коштів від НСЗУ.

Не вистачає на всіх хворих і медичного кисню. Восени українцям довелося дихати технічним киснем, який взагалі-то небезпечний для здоров'я. При цьому навесні ми відправляли надлишки медичного кисню безкоштовно в Індію.

Як результат – Україна лідирує в антирейтингах щодо ковіду. І причини такого рівня захворюваності та смертності потрібно шукати в недолугому управлінні українською медсистемою. А саме - у неякісно проведеній медичній реформі Супрун, яку продовжив сам Зеленський. Замість того щоб мотивувати лікарів гідними зарплатами, підтримувати копієчкою інфекційні відділення та лікарні, а також розширювати штат фахівців, залучаючи інтернів після випуску з медуніверситетів, Зеленський весь рік вказував на недостатню вакцинацію населення.

Спочатку планувалося з вересня ставити 8 млн доз щомісяця. Однак оскільки цих показників досягти не вдалося, навіть обмежуючи людям можливість для пересування і роботи, влада перейшла до "пряника". В ОП вирішили виплачувати українцям по тисячі гривень за вакцинацію, які, до слова, не можна витратити ні на комуналку, ні на їжу.

При цьому не всім вакцинація така доступна, як здається. У Києві функціонує понад 50 пунктів масової вакцинації: по кілька в кожному з районів столиці. А жителі сіл в області повинні неабияк постаратися, щоб зробити щеплення. При цьому 82% померлих від COVID-19 за весь період в Україні - люди у віці від 60 років. І 98,3% з них не були вакциновані.

Україна скочується в міжнародну ізоляцію

Спланована боротьба влади проти своїх же громадян підірвала довіру країн світу до України як до правової держави. Як результат, Україну в особі Зеленського не запрошують на важливі зустрічі, а якщо і запрошують, то в наказовому тоні. Як це було з візитом Зеленського до Вашингтона.

По суті, Україна опинилася в ізоляції. Росія повністю ігнорує Зеленського і почала тиснути на Україну економічно. Захід значно охолов до нашої країни через абсолютно неконструктивну позицію української влади на міжнародній арені. Корупційні скандали Зеленського, а також його оточення, підігравання олігарху Коломойському - все це призвело до того, що західні країни за спиною України домовилися з Росією про запуск "Північного потоку – 2", який позбавить Україну 3 млрд дол. доходів від транзиту газу.

Не зрушилися ми за рік і в питанні мирного врегулювання збройного конфлікту на Донбасі. Зеленський знову заговорив про важливість прямих переговорів з Росією. При цьому Путін не раз повторював, що Зеленському для початку потрібно домовлятися з тими, хто живе на території ОРДЛО. Іншого шляху немає. Самі представники ОРДЛО висловили готовність зустрітися із Зеленським, але ця пропозиція була проігнорована.

Після початку переслідування Віктора Медведчука Путін взагалі заявив, що із Зеленським вести діалогу не буде. Москва готова чекати зміни влади в Україні і приходу в Києві набагато більш конструктивної адміністрації.

Поліна Райтенко

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.