"Парадокс Триффіна", або Як Нацбанк утилізує глобальну інфляцію

Олексій Кущ

Олексій Кущ

Економіст

Той факт, що долару вдавалося зберігати за собою такий високий статус протягом такого тривалого періоду часу, - це історична аномалія, особливо в контексті зростання могутності Пекіна

whatismoney.ru

Є такий "парадокс Триффіна", який описує "феномен" світової популярності долара після краху Бреттон-Вудської валютної системи і золотого стандарту. Що він значить та чому це важливо для Нацбанку України?

Про це пише Олексій Кущ на своїй сторінці в Facebook.

Звучить він так:

"Для того щоб забезпечити центральні банки інших країн необхідною кількістю доларів для формування національних валютних резервів, необхідно, щоб у США постійно спостерігався дефіцит платіжного балансу.

Але дефіцит платіжного балансу підриває довіру до долара і знижує його цінність як резервного активу, тому для зміцнення довіри потрібен профіцит платіжного балансу".

Для вирішення цього парадоксу Роберт Триффін пропонував створити "світову валюту", щось схоже виникло в МВФ у вигляді СПЗ - спеціальних прав запозичення.

Вийшло не дуже - долар, як і раніше, домінує, експортуючи свої внутрішні дисбаланси по всьому світу.

Новини за темою: Доларова дипломатія США: Чи насправді панування "баксів" непохитне?

А тепер ще одна цитата відомого історичного діяча:

"Чим забезпечується стійкість радянської валюти?..

Звичайно, не тільки золотим запасом.

Стійкість радянської валюти забезпечується, перш за все, величезною кількістю товарних мас в руках держави, що пускаються в товарообіг за стійкими цінами.

Хто з економістів може заперечувати, що таке забезпечення, що має місце тільки в СРСР, є більш реальним забезпеченням стійкості валюти, ніж будь-який золотий запас?

Чи зрозуміють коли-небудь економісти капіталістичних країн, що вони остаточно заплуталися з теорією золотого запасу як "єдиного" забезпечення стійкості валюти?"

Правда, сказано це було в 1933 році, коли товарні маси концентрувалися в руках держави шляхом відчуження їх від первинних власників, тих же селян, що призвело до трагедії Голодомору і репресій.

Але сама ідея "відв'язки" курсу валюти від золота була, як не дивно, сприйнята на Заході, але набагато пізніше.

"Економісти капіталістичних країн" зрозуміли це в 70-х роках, відв'язавши долар від золотого стандарту. Сталося це, до речі, на тлі небаченої інфляції в США, яка доходила до 18%.

З цього моменту глобальна інфляція долара стала проблемою всього світу.

До речі, стабільність радянської валюти зруйнувалася після того, як рубль почали "прив'язувати" до долара і паралельно втрачали здатність генерувати "товарну масу".

До речі, з 2019-го перша економіка світу, американська, за рівнем резервів перебувала всього на 5-й сходинці, спокійно поступившись місцем РФ.

Німеччина і Франція - у другому десятку.

Зате за рівнем запасів золота ситуація діаметрально протилежна: США - на першому місці, Німеччина - на другому.

Пішовши від золотого стандарту "для всіх", Америка прийшла до золотого стандарту "для себе".

Новини за темою: Нова стадія економічної війни, або Чому Росія відмовляється від долара

Ось цитата з однієї статті в "Комерсанті" про динаміку золотих запасів центральних банків у 2021-му році:

"Дані World Gold Council (WGC) свідчать про те, що світові центробанки після піврічної перерви почали активно нарощувати вкладення в золото.

За оцінками WGC, в першому кварталі чисті покупки благородного металу з боку ЦБ склали 95,5 тонни, що на 25% більше, ніж за все друге півріччя 2020 року.

Таким чином вони захищають свої золотовалютні резерви від зростання інфляції, викликаної зростанням грошової маси в усьому світі".

Українська валюта теж забезпечується товарною масою, але маси цієї явно недостатньо, оскільки складається вона з кукурудзи і руди.

Будь-яке прискорення динаміки зростання загрожує для нас таким же стрімким зростанням імпорту і негативного торгового балансу, який ми можемо перекрити лише новими кредитами.

Це формує так звану стелю зростання ВВП: щоб досягти нинішній рівень Польщі, нам потрібно збільшити експорт до 250 млрд дол., що апріорі нереально зробити на кукурудзі та руді.

Потрібна нова додаткова вартість національного продукту.

Що в цих умовах робить НБУ?

Перше. Він відмовляється синхронізувати свою політику з Кабміном в частині спільної відповідальності за зростання економіки і створення нових робочих місць.
Для цього зараз приймаються спеціальні закони.

Нас "рятує" лише те, що і програми розвитку у Кабміну немає.

Друге. НБУ продовжує із завзятістю, гідною іншого застосування, тримати 90% національних золото-валютних резервів у доларі, імпортуючи інфляцію останнього в наші ЗВР, тобто знецінюючи їх як мінімум на 5% на рік (якщо брати офіційну інфляцію в США).

Що стосується золота, то його в наших резервах кіт наплакав. Персидський.

Всього на 1,5 млрд дол., або 5%! На рівні 0,8 млн тройських унцій (приблизно стільки ж було і в 2020-му, коли багато ЦБ скуповували золото).

До речі, згідно з опитуванням, проведеним World Gold Council, серед 56 ЦБ світу (36% розвинені країни і 64% - країни, що розвиваються): 21% центральних банків мають намір і далі збільшувати питому вагу золота в резервах, а решта – планують зафіксувати досягнутий рівень, але жоден регулятор не планує знижувати питому вагу золота.

Новини за темою: "Індекс БігМака": Українська гривня найбільш недооцінена валюта у світі?

Крім того, 50% ЦБ мають намір скоротити питому вагу долара в резервах.
Це і є одна з іпостасей монетарного суверенітету: заробляти на зростанні ринкової вартості своїх резервів і, якщо потрібно, відмовлятися від інфляційних "якорів".

Неоколоніальним же центральним банкам залишається виступати в ролі утилізаторів глобальної інфляції, складуючи в своїх резервах долар з майже нульовою прибутковістю і фінансуючи бюджетні дисбаланси США у вигляді "нових і зелених курсів" Трампа, Байдена і так далі.

За це похвалять на "молитовному сніданку" і виділять 300 млн допомоги, за умови, що 23 млрд своїх резервів ти вкладеш в долар, а краще в казначейські облігації Мінфіну США.

Питання "вірменського радіо" керівництву НБУ: "Що таке парадокс Триффіна? Ні, не чули..."

Олексій Кущ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.