Політичні торги Росії та Заходу без України: Що далі?

Володимир Фесенко

Володимир Фесенко

Політолог, директор Центру політичних досліджень "Пента"
gazeta.ru

Головна тема тижня  - підсумки переговорів США і Росії в Женеві, і очікування від сьогоднішніх переговорів по лінії НАТО – Росія. Чого варто очікувати?

Про це пише Володимир Фесенко на своїй сторінці в Facebook.

Власне, ніяких особливих очікувань від цих переговорів не було. І переговори, що відбулися в Женеві, підтвердили обґрунтованість таких оцінок. З високою ймовірністю можна прогнозувати, що не буде будь-яких значущих і конкретних результатів і на переговорах у Брюсселі. Чому?

З трьох причин:

1. Ультимативні вимоги Росії про односторонні "гарантії безпеки" тільки для РФ, і хамські заяви російських "переговірників" (про "манатки" і повернення НАТО до кордонів до 1997 р.) не залишають для США і НАТО іншого варіанту публічної відповіді крім жорсткого "ні!". Однак Захід не може відмовитися від переговорів з Росією, оскільки це один зі значущих способів стримування Кремля від нової агресії проти України. Але обговорюються не ультиматуми Кремля, а взаємоприйнятні гарантії безпеки, в тому числі і для України, зокрема, - відведення російських військ від нашого кордону.

2. Інтереси і позиції сторін цих переговорів (США і Росії, НАТО і Росії) кардинально відрізняються, і поки не помітні будь-які передумови і варіанти можливих компромісів з окремих приватних питань. Якщо і вдасться домовитися, то лише за окремими темами, і то не відразу.

Новини за темою: Геть від України та Закавказзя: Що пропонує Росія США та НАТО для взаємної безпеки

3. Переговори з Росією, які проходять поточного тижня, - це стартовий раунд. І на цьому етапі обидві сторони формулюють своє переговорне меню, і висловлюють думку про позицію і пропозиції протилежної сторони. Образно кажучи, кожна зі сторін "називає свою ціну" і висловлюється про пропонований "товар". А "товарних позицій" на цих переговорах досить багато. "Торгуватися" почнуть вже на наступних раундах переговорів. Вкрай рідко "угода" відбувається вже на старті.

Дуже часто можна чути гидливо-скептичну оцінку: ну ось, знову домовилися домовлятися далі. В даному випадку, навіть така формула (про продовження переговорів) матиме значення. Якщо Росія погодиться на продовження переговорів з США і НАТО, то це означатиме, що всі озвучені ультиматуми, навколопереговорне хамство, і військові маневри біля наших кордонів, - це агресивна переговорна тактика Кремля, своєрідна "психічна атака" на Захід і, почасти, на нас. При цьому Росія (у разі продовження переговорів) сподівається на часткові поступки США і НАТО і готова домовлятися. Але і розслаблятися не варто. Якщо Путін і російське керівництво відчують слабину, і нашу і своїх західних "візаві" щодо переговорів, то можуть піти і на військові авантюри проти України.

Новини за темою: Тактика "заколисування" України й НАТО, або Навіщо Росія проводить часті військові маневри

І, природно, ми повинні постійно нагадувати про принцип "не можна домовлятися про Україну без України". Власне, це вже відбувається. Те, що офіційні особи і у Вашингтоні, і в Брюсселі самі регулярно повторюють цю формулу, означає, що наша дипломатія (і президент і МЗС) постійно їм про це нагадує. Сподіваюся, що коли-небудь і до Москви дійде розуміння, що не можна вирішувати "українське питання" без українців.

Володимир Фесенко

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.