Продаж акцій зі смартфону: Скільки доведеться заплатити податків

Юрій Віннічук

Юрій Віннічук

Журналіст
Покупка та володіння акціями не оподатковуються з відкритих джерел

В Україні запускаються мобільні застосунки, завдяки яким будь-який повнолітній громадянин може стати акціонером, наприклад, Apple, Meta, Alphabet. Кому і скільки доведеться заплатити податків?

Про це пише Юрій Віннічук у своєму Telegram-каналі "Just Бізнес".

У разі продажу акцій та отримання інвестиційного прибутку доведеться подавати декларацію про доходи і сплачувати податки.

Інвестиційний прибуток – це позитивна різниця між ціною покупки та продажем акцій. Вона оподатковується за ставкою 18% податку на доходи фізичних осіб і 1,5% військового збору.

Податки не стягуються, якщо акції продано з інвестиційним збитком (негативна різниця між покупкою та продажем акцій). Покупка та володіння акціями також не оподатковуються.

Однак, оскільки акції купуються за валюту, то у разі зміни курсу гривні до долара під час продажу акцій "в нуль" може виникати податкове зобов'язання.

У Податковому кодексі написано: "інвестиційний прибуток розраховується як позитивна різниця між доходом, отриманим платником податку від продажу окремого інвестиційного активу з урахуванням курсової різниці (за наявності), та його витратами на придбання такого активу".

Новини за темою: Найкраща альтернатива депозиту: ОВДП як засіб надійного інвестування

Приклад: ви придбали акцію за $100 при курсі 27 грн/$. Через місяць продали її за ті ж самі $100, але курс гривні опустився до 28 грн/$. В доларах – нуль, а в гривні виникає інвестиційний прибуток в 100 грн, з якого потрібно сплатити 19,5% податку. (Така ситуація зараз в "Альфа-Банку", який першим запустив купівлю акцій).

Дивіденди, які компанії нараховують на акції, також оподатковуються в Україні за ставкою 9% та 1,5% військового збору.

Коли ви продаєте акції через іноземного брокера, наприклад Interactive Brokers або Exante, то зобов'язані самостійно розраховувати та сплачувати податки в Україні з інвестиційного прибутку, адже такі компанії не є податковими агентами в Україні.

Українські брокери, натомість, є податковими агентами і беруть на себе нарахування та сплату податків з отриманого громадянином інвестиційного прибутку. Вони визначають ваш інвестиційний прибуток і утримують з нього 19,5%. Українські брокери також адмініструють податки з дивідендів.

Хоча кожен брокер може "по-своєму" нараховувати податки на інвестиційний прибуток. Податки можуть нараховуватися на весь інвестиційний прибуток (з відніманням від нього інвестиційного збитку), отриманий протягом року, або ж на інвестиційний прибуток, отриманий під час продажу кожної акцій (пакету акцій).

Новини за темою: Як інвестувати в дорогоцінні метали, щоб це було вигідно

В останньому випадку не вдасться зменшити податкові зобов'язання за рахунок інвестиційного збитку, який може виникнути від продажу інших акцій протягом звітного року.

В результаті у платника по року може виникнути переплата. Щоб її повернути, доведеться в декларації про доходи вказувати прибутки та збитки і сподіватися від податкової на повернення переплати (за законом, протягом 60 днів з дня подачі декларації).

Але живими грошима податкова не любить повертати переплату, тому можна добиватися взаємозаліку з іншими зобов'язаннями зі сплати податків.

Юрій Віннічук

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.