Сім ознак економічного армагедону-2022, який чекають в Україні

Олександр Охріменко

Олександр Охріменко

Економічний експерт, кандидат економічних наук
Молоді люди навпроти світлової ілюмінації РИА Новости

Які головні ризики для економіки України у 2022-му році? Чи варто очікувати економічної кризи, голодних бунтів та захмарних цін на продукти?

Про це пише Олександр Охріменко на своїй сторінці у Facebook.

Це вже стало традицією, і не тільки в Україні, робити страшні прогнози. Це робиться для того, щоб було більше розмов і суперечок ні про що. Тим більше, найчастіше українці погано знають, що таке економіка і як вона працює, тому чим страшніші прогнози, тим веселіше.

Але якщо серйозно подумати про те, що ж дійсно є ризиком для економіки України, а що ж ні.

• По-перше, на наших ринках капіталу і далі будуть обертатися цінні папери зі слабким забезпеченням і очевидною тягою до ризиків, а індекси національних фондових бірж будуть продовжувати йти вниз; це ЯВНО дурість в квадраті. Цінні папери є різні, але, на відміну від кредитів, вони не мають забезпечення. У нас дійсно слабкий фондовий ринок, і це дуже погано, але він істотно на економіку України взагалі не впливає. І це теж погано, але це факт.

• По-друге, ситуацію погіршить демографічна криза - провал народжуваності в 90-ті роки збігся з високою смертністю від коронавірусу зараз; дуже багато разів вчені та експерти ООН заявляли, що у світі йде тенденція "чим вищі доходи населення, тим менше дітей". В Україні доходи вищі, ніж за часів СРСР, і тому менше дітей. Але це не погано, а добре. Краще менше, та краще. У деяких африканських країнах дуже висока народжуваність і дуже велика злиденність.

Новини за темою: Як катастрофічне зменшення чисельності населення України руйнує економіку?

• По-третє, інфляція в Україні розпечена до червоного, особливо ціни на енергоресурси вже полетіли в небеса; це НЕПРАВДА. В Україні інфляція всього 10%. У 2015 році була 70%, на початку 90 років понад 10000%. Для України інфляція 12% це добре, а не погано. Всі хочуть, щоб у них росли зарплати, але бізнес не може вам підвищувати зарплату, якщо не буде підвищувати ціни. Але традиція лаяти ціни - це просто традиція. У 2020 році інфляція в Україні була всього 1,4%, ціни лаяли так само, як в 2021 році, коли інфляція була 10%.

• По-четверте, запущено ланцюжок фінансової і боргової криз, що спровокує зростання безробіття і вимушеної трудової еміграції українців; це ЯВНО вигадка, є хоча б одна ЦИФРА. Але є інша цифра. У 2021 році уряд погасив зовнішніх боргів на суму 17,5 млрд дол., а бізнес погасив зовнішніх боргів на суму 42 млрд дол., і була ревальвація гривні. У 2022 році потрібно буде погасити зовнішніх боргів уряду на 14 млрд дол., а бізнесу потрібно буде погасити близько 30 млрд дол. зовнішніх боргів. Швидше пік погашень пройшов.

• По-п'яте, саботаж газодобувачами постанови Кабміну Шмигаля про регулювання цін на газ для підприємств харчової промисловості (виробляють соціально значущі продукти харчування) найближчим часом призведе до зростання цін на хліб, масло, молоко і можливого їх зникнення з полиць магазинів і супермаркетів, а це – голодні бунти і нові протести терплячих громадян; ЦЕ ПРОСТО ФАНТАЗІЇ. Дійсно інфляція цього року буде на рівні 10%, а не 7%, як планували. Ціни на хліб дійсно зростуть на 20% (у 2021 році вони зросли на 28%). Насправді ніякого саботажу немає. Просто бізнес хоче "віджати" більше пільг, а Кабмін не дає. Але ніякої проблеми з газом для харчової промисловості немає, є тільки балаканина.

Новини за темою: Банкрутства та космічні ціни на продукти: До чого призведе рекордна вартість газу?

• По-шосте, подорожчає автомобільне паливо (очікується, що подорожчання почнеться вже цієї зими, але повноцінно це відбудеться навесні); це у НАС щороку, і в цьому немає нічого незвичайного, а тим більше кризового. Дійсно, ціни на нафту в світі зросли, а значить, і зростуть ціни на бензин і дизпаливо. Але у нас завжди лають ціни на бензин, але кількість машин на дорогах не зменшується.

• По-сьоме, в українських експортерів зерна, газу, руди, металу, лісу та ін., які одночасно здійснюють поставки на внутрішній ринок, "зносить дах" - їм захотілося продати за кордон побільше і подорожче за рахунок скорочення внутрішнього попиту. Тому у нас дорожчають продукти, паливо, ПММ, будматеріали, тобто гонитва експортерів за "баблом" може погано закінчитися: жадібність може виявитися головною причиною нової трагедії за прикладом Казахстану. ПРИ ЧОМУ ТУТ КАЗАХСТАН? Дійсно, ціни на метал в кінці 2021 році знизилися, але залишаються високими порівняно з 2020 роком, а ціни на продовольство тільки ростуть. І це добре. Оскільки Україна в 2021 році зібрала рекордний урожай, і це дасть дуже хороший ефект не тільки для зернотрейдерів, але для всієї економіки України. Тому що коли добре великим агрохолдинагам, добре і дрібному, і середньому бізнесу. У нас в 2022 році не буде економічного дива - це факт, але і кризи точно не буде. А ось страшні прогнози будуть.

Олександр Охріменко

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.