Новини » Суспільство Читать эту новость на русском

Вакцини в утиль: Що відомо про новий штам коронавірусу Omicron

Ольга Голубовська

Ольга Голубовська

AP Photo

Новий штам коронавірусної інфекції COVID-19 Omicron викликає сильне занепокоєння у світовому співтоваристві. Що відомо на сьогодні про новий варіант вірусу?

Про це пише Ольга Голубовська на своїй сторінці в Facebook.

Варіант Omicron. Що відомо на сьогодні?

Контагіозність: поки неясно, чи є "Омікрон" більш заразним порівняно з іншими варіантами, включаючи "Дельта". Кількість інфікованих у Південній Африці зросла, але епідеміологічні розслідування з'ясовують, чи пов'язано це з Omicron або іншими факторами.

Тяжкість захворювання: поки неясно, чи викликає "Омікрон" більш важке захворювання порівняно з іншими варіантами, включаючи "Дельта". У Південній Африці зростає кількість госпіталізацій, але це може бути пов'язано зі збільшенням загального числа інфікованих людей, і не тільки "Омікроном". Наразі немає інформації, що дозволяє припустити, що симптоми, пов'язані з "Омікроном", відрізняються від симптомів інших варіантів. Для розуміння ступеня тяжкості хвороби, викликаної цим варіантом, буде потрібно від декількох днів до декількох тижнів. (Втім, всі варіанти SARS-CoV-2, включаючи варіант Delta, можуть викликати тяжкі форми хвороби або смерть. А можуть і не викликати. Все залежить від дози, преморбідного фону, реактивності і, врешті-решт, настрою... і, звичайно ж, правильного своєчасного лікування).

Ефективність попередньої інфекції SARS-CoV-2: попередні дані свідчать про те, що може бути підвищений ризик повторного зараження варіантом "Омікрон", але інформація обмежена.

Ефективність вакцин від цього варіанту невідома (поки).

Ефективність тестів: широко використовувані тести ПЛР виявляють і варіант Omicron, ефективність експрес-тестів вивчається.

Ефективність лікування: кортикостероїди і блокатори рецепторів IL6 як, і раніше, будуть ефективні для лікування пацієнтів з тяжкою формою COVID-19.

Новини за темою: Коли припиняться мутації коронавірусу, - дослідження

Від себе хочу додати - який би не був варіант, принципи терапії COVID-19 залишаються колишніми: рання противірусна терапія, рання госпіталізація при прогресуванні хвороби і тільки тоді швидке і своєчасне призначення ГКС та інших імуномодуляторів. Просто дивно, як ігнорується раннє лікування, я не пам'ятаю жодного іншого інфекційного захворювання, яке ми починаємо лікувати вже тоді, коли є ускладнення. І дуже слабка освітня робота в цьому напрямі. Хоча добре відомо - Perículum in mora (небезпека у зволіканні).

Я пам'ятаю, коли був пандемічний грип H1N1pdm/09, тільки завдяки широкому розголосу, в т.ч. в ЗМІ, ми запобігли величезній кількості смертей у другу хвилю, бо люди стали дуже рано звертатися і/або приймати відповідне лікування. Якщо в сезон 2009/10 рр. смертей (тільки за офіційною статистикою) було близько 1100, то в повторний важкий сезон 2015/16 рр. - близько 400.

І останнє - пам'ятайте, що грип вже почався. Згідно зі звітом EuroCDC, активність грипу з частотою виявлення вірусів вище ніж 10% зареєстрована вже в Ізраїлі, Киргизстані, Російській Федерації, Таджикистані та Узбекистані. Надмірної смертності немає, крім нашої країни - Україна переживає вкрай значне збільшення цих показників через COVID-19. До того ж сезон грипу починається. Це треба враховувати при веденні хворих, особливо з груп ризику, все є в наших нормативних документах.

І, нарешті, друзі, зберігайте спокій і бадьорість духу. Не сумуйте, навіть якщо ви захворіли. Не думайте про варіанти, їх буде багато... Думайте про те, що скоро Новий рік, Різдво, гарний, мрійливий настрій і приємні передноворічні турботи. Хороший внутрішній стан хворих - найважливіший елемент терапії. А наші лікарі роблять все і навіть більше. І думають про вас, і вболівають за вас, і переживають, і дуже хочуть допомогти.

Будьте здорові і без паніки.

Ольга Голубовська

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.