Як "Велике будівництво" залишило Україну без газу в опалювальний сезон

Монополіст

Монополіст

Telegram-канал про монополістів, олігархів, конкуренцію та додану вартість
AP Photo

Україні не вистачає газу для проходження осінньо-зимового періоду 2021/2022 років. Хто винен?

Про це пише Telegram-канал "Монополіст".

НАК "Нафтогаз України" так і не почав імпорт газу в січні 2022 року.

В середині грудня ми писали, що керівник "Нафтогазу" Юрій Вітренко із жовтня 2021 року не імпортував газ, щоб досягти кращих фінансових показників. Показати, що керує компанією краще, ніж Коболєв.

Пізніше в одному з інтерв'ю Вітренко підтвердив, що не хоче купувати газ за високими цінами і буде чекати весни, поки вони знизяться. Але проблема в тому, що газу на зиму не вистачає (дивись таблицю).

Таблицю складено на основі даних ОГТСУ з відкритих джерел

Сьогодні в підземних сховищах газу (ПСГ) близько 13 млрд кубів. Але там розташований ресурс, відбір якого призведе до проблем. 4,66 млрд кубів – так званий буферний газ. Теоретично його можна викачати. Але після цього ПСГ вже не можна використовувати.

Новини за темою: Банкрутства та космічні ціни на продукти: До чого призведе рекордна вартість газу?

1,4 млрд кубів – газ, що закупив Оператор ГТС (ОГТСУ) для технологічних потреб – спалювати на компресорах для здійснення транзиту. Якщо його відібрати, ОГТСУ повинен буде закупити газ на ринку. Але для цього в нього немає грошей. Бо в грудні 2020 року за рішенням уряду ОГТСУ передав "Нафтогазу" 27 млрд грн для закупівлі газу. І ще протягом року буде віддавати половину виручки від транзиту в рахунок викупу ГТС у "Укртрнасгазу" (входить до групи "Нафтогаз") в 2019 році.

Тож ОГТСУ буде вимушений відбирати газ для компресорів з ГТС, що призведе до позовів з боку "Газпрому". 0,5 млрд кубів – газ нерезидентів. Якщо відібрати цей газ, вже ніхто не буде платити оператору ПСГ - "Укртрансгазу" - за зберігання.

Ринок, довіра до якого будувалась два роки, буде втрачено.

Відтак, активний залишок у ПСГ на початок січня – близько 6 млрд кубів, чого не вистачить для проходження сезону.

Ще складніше буде ситуація під час підготовки до опалювального сезону 2022/2023 років. Після зими Україна вийде з порожніми ПСГ. В 2022 році треба буде закупити 12-15 млрд кубів газу.

Замість того щоб акумулювати гроші для накопичення запасів вугілля і газу, Офіс Зеленського витрачає гроші на будівництво доріг. У 2021 році на будівництво доріг було витрачено близько 140 млрд грн.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.