Нормалізація відносин України з КНР неможлива без відмови українських еліт від зовнішнього управління США, - Відішенко

Андрій Відішенко

Андрій Відішенко

Експерт Київського центру політичних досліджень та конфліктології

В даний час вже немає китайських провінцій, що були би в економічному плані співставними з Україною

InVenture

Попри численні декларації та заяви про українсько-китайське стратегічне партнерство, відносини між двома країнами зараз у кризовому стані і, ймовірно, будуть тільки погіршуватися.

Vesti.ua поговорили з експертом Київського центру політичних досліджень і конфліктології Андрієм Відішенком про перспективи співпраці та про глобальну ситуацію.

- Чи означає "Саміт за демократію-21" Джо Байдена, що відносини між запрошеними на нього "демократіями" (потенційні союзники США, в тому числі Україна) і всіма іншими (включаючи Росію і Китай) будуть погіршуватися?

- У рамках поточних тенденцій на поліцентричний світоустрій і девестернізацію міжнародних відносин, фактично виражених у поступовому військово-політичному та економічному стисненні т.зв. колективного Заходу перед висхідними центрами сили, Вашингтон робить ставку на реідеологізацію своєї зовнішньої політики. В рамках цього підходу США нав'язують світу в взагалі-то фальшиву дихотомію демократії і автократії. Можна сказати, що всі нинішні спроби адміністрації Байдена повторити розділ світу за ідеологічним принципом на два табори - це цілеспрямоване відтворення атмосфери часів холодної війни заради консолідації як самих США, так і, власне кажучи, всього т.зв. колективного заходу. По суті формат "саміту за демократію" є своєрідним інструментом примусу американських союзників до конфронтації зі стратегічними суперниками США. При цьому, посилення американо-китайської стратегічної конкуренції незворотне в осяжній перспективі, оскільки висхідний Китай являє собою виклик екзистенціального значення для нинішнього положення США в міжнародній системі.

- Після саміту Путіна і Сі, почалися розмови про "Єдиний фронт" Росії і Китаю проти Заходу. Враховуючи вимоги РФ про нерозширення НАТО (підтримане Пекіном), конфлікт України з КНР з приводу "Мотор-Січі" тощо, чи означає це неминучість погіршення відносин України і Китаю?

- Дійсно, за останні 60 років позиції Москви і Пекіна ніколи ще не були такі близькі в стратегічних питаннях, як зараз. Все більш зростаюча координація РФ і КНР потенційно надає двом наддержавам можливість трансформувати світовий порядок, зрушуючи баланс сил у відносинах із Заходом на свою користь.

У стратегічних питаннях розвиток китайсько-українських відносин поставлений на паузу ще в 2014 році, тому що Чжунаньхай віддає перевагу роботі з політично стабільними режимами. Це, втім, не означає, що китайська сторона готова згортати взаємодію з Україною в тих сферах, де відчуває свою вигоду. Китайці поки діють максимально прагматично і не прагнуть руйнувати санкціями двосторонню торгівлю, що розвивається, сальдо якої складається на їх користь.

Українська політика щодо Пекіна однозначно не визначається національними економічними інтересами. Скандальне введення санкцій щодо китайських інвесторів "Мотор Січі", на жаль, свідчить не тільки про кричущий рівень зовнішньополітичної залежності української держави, а й стратегічне недоумство чинного українського керівництва.  Ця скандальна ситуація не могла позитивно відбитися на двосторонніх відносинах держав. Очевидно, що Київ у цій ситуації поводиться вкрай безвідповідально, не усвідомлюючи, що кожен акт політичної дії має свою ціну.

- Що слід було б зробити керівництву України, щоб нормалізувати і розвивати відносини з КНР?

- Повірте, в Піднебесній прекрасно усвідомлюють, що Україна в нинішніх геополітичних реаліях не є повноцінним суб'єктом міжнародної політики і на міжнародній арені виступає зараз в якості де-факто американського напівпротекторату. Це створює об'єктивні обмеження для двостороннього співробітництва Києва та Пекіна, адже виключити фактор США з китайсько-українських відносин у нинішніх політичних реаліях практично неможливо. Перспектива повноцінної нормалізації і подальшого розвитку стратегічних відносин України з КНР неможлива без відмови українських еліт від зовнішнього управління США, політичного врегулювання поточного громадянського конфлікту на Донбасі і всебічної нормалізації російсько-українських відносин.

Андрій Відішенко

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.