Віктор Медведчук: Закривши 5 телеканалів, Зеленський показав, що бореться з опозицією і з опозиційними телеканалами, які підтримують відновлення відносин з Росією

Віктор Медведчук

Віктор Медведчук

Голова політради партії "Опозиційна платформа – За життя", народний депутат України 
Голова політради партії "Опозиційна платформа – За життя", народний депутат України Віктор Медведчук 112ua.tv

Голова політради партії "Опозиційна платформа – За життя", народний депутат України Віктор Медведчук дав інтерв'ю телеканалу "Росія-24", підбиваючи підсумки року, що минає.

Стас Натанзон, ведучий: Зеленський своїм рішенням заборонив ще два телеканали в Україні. Обидва були опозиційними та належали, як пише місцева преса, депутату Нестору Шуфричу. За останній рік український президент максимально обмежив свободу слова в Україні – просто заборонив всі незалежні телеканали, почав гоніння на відомих блогерів і членів їх сімей, навіть у тому числі літніх членів сім'ї, батьків. Зі звинуваченим Зеленським у держзраді та внесеним ним до списку санкцій Віктором Медведчуком ми обговорили підсумки цього року. Вікторе Володимировичу, в ці дні заведено підбивати підсумки року. Цей рік для вас виявився дуже непростим. Скажіть, а, по-вашому, цей рік, що він ознаменував для всієї України?

Віктор Медведчук: Я хочу сказати про те, що цей рік для України ознаменував одне: повний провал політичний, економічний і соціальний. Найглибша соціально-економічна криза. У всіх напрямках, де стосувалося державного управління з боку пана Зеленського та його оточення ‒ повна плутанина, хаос, відсутність професіоналізму. І, найголовніше, відсутність тієї стратегічної мети, яка повинна стояти перед президентом і перед владою ‒ це захист інтересів і поліпшення умов життя людей. Нічого цього не було.

Два з половиною роки правління Зеленського означають одне: країна з бідної при Порошенку перетворилася на злиденну. Ось вам підсумок цього року. Я вже не кажу про численні порушення, нехтування Конституцією, чинним законодавством, окремими правами, гарантіями, свободою слова і багато чим – багато чим іншим, що може сьогодні свідчити тільки про одне ‒ про нехтування владою чинним законодавством і повний провал у всіх сферах.

Ведучий: Новини буквально цих днів – Зеленський розширює санкції проти медіакомпаній, заборонив ще два телеканали, вводить цензуру додаткову. Як вам здається, навіщо він це робить?

Віктор Медведчук: Ви розумієте, він не просто розширив, а він закрив два телеканали плюс до тих трьох, які були закриті на початку цього року. Це канали "Перший Незалежний" і UkrLive, закриті пізно ввечері 28-го грудня, фактично вночі, указом президента, яким він нібито затвердив рішення, прийняте на засіданні РНБО, якого, як кажуть журналісти, не було.

Що це означає взагалі, що це означає щодо вже п'яти каналів? Це найбільші інформаційні канали, які віщали в першу чергу в інтересах російськомовного населення. Глядачами цих каналів були в основному жителі південного сходу країни. Ці канали сповідували політику, спрямовану на те, щоб неприязнь і ось ця антиросійська істерія не поширювалися в суспільстві. Ми робили все для того, щоб зберегти те, що було завжди ‒ дружбу і братні відносини між українським і російським народами. Саме цю політику сповідували ці канали, в тому числі й ці два. До речі, один почав віщати місяць тому, а другий тільки вийшов в ефір після того, як його закрили за листом СБУ. Вдумайтеся, СБУ написала листа – і закрили. У судах журналісти та власники каналу виграли всі справи, і він вийшов в ефір. Вийшов в ефір – і зараз закрили два канали. Знову-таки у зв'язку з чим? У зв'язку зі зверненням СБУ до РНБО. Я впевнений, що цього звернення ніхто ніколи не побачить, а сам факт і санкції, закриття каналів ‒ вони, по суті, є. Це позасудовий порядок розгляду, тому що не можуть телевізійні канали, які віщають на підставі виданої ліцензії, закриватися за рішенням РНБО.

Щобільше, організації, на які наклали санкції, є українськими юридичними особами. Ні на громадян, ні на організації накладати санкції відповідно до закону "Про санкції", що діє в Україні, не можна. Це злочинно, це категорично не допускається. Він це зробив. І тим самим він ще раз продемонстрував, що бореться сьогодні з опозицією, з опозиційними телеканалами, з тими, які підтримують те, щоб відновити відносини з Росією, економічні відносини, дружні відносини. Тобто його боротьба цілеспрямована, стратегічно спрямована на реалізацію націонал-радикалізму, під вплив якого він потрапив.

Але є ще одна дуже важлива обставина, через яку по праву можна 28-е грудня внести як чорний день у календар України. І це не тільки закриття двох, а за сукупністю п'яти каналів. Відбулася подія, яка буде обговорюватися весь найближчий час: президент своїм указом ввів у дію рішення РНБО, затвердивши стратегію інформаційної безпеки, раніше прийняту Кабміном. Що це за стратегія? Перше: ця стратегія стосується того, щоб закрити рот всім неугодним, всьому інакомисленню в Україні до 2025 року. Друге: у цій стратегії (я б міг дуже довго розповідати про її нюанси та злочинну спрямованість) прямо сказано: встановити, затвердити загальнонаціональну ідентичність. Вдумайтеся в ці слова. Загальнонаціональну ідентичність в країні, яка в XXI столітті знаходиться в центрі Європи, яка розмовляє різними мовами, яка ходить в різні церкви, яка шанує різних героїв. І ось тут утвердити ідентичність, яка характерна і прийнятна тільки для частини населення Західної України, націонал-радикалів. Так от, цю ідентичність затверджуватимуть указом. А в Конституції нашій, у статті 15, прямо сказано про те, що суспільне життя будується на принципах політичного, економічного та ідеологічного різноманіття. Тобто – в порушення Конституції, в порушення законів – нахабно, цинічно указом стверджують ось цю так звану стратегію інформаційної безпеки й ставлять крапку на всьому, що не підходить Зеленському і його оточенню, його владі, яка є професійно непридатною, владі, яка веде до краху всю країну.

Ведучий: Взагалі є таке відчуття, що Зеленський думає, що він назавжди залишиться українським президентом.

Віктор Медведчук: Я думаю, він так і думає. Але він помиляється, причому дуже радикально і страшно помиляється.

Ведучий: Ви згадали про заяви дійсно найбільших виробників хліба в країні, що через такі рівні цін на газ виробництво хліба може зупинитися. Вам ця тема добре знайома. Ви займалися, серед іншого, переговорами з Росією про постачання довгострокові газу в Україну за низькими цінами. Скажіть, ситуація дійсно настільки гостра, що, як багато хто говорить, можливі цієї зими віялові відключення газу, електрики й тепла?

Віктор Медведчук: Дійсно, ситуація критична, як ніколи за всі 30 років незалежності, саме в енергетиці. Енергетична криза сьогодні головна і є тією, яка зумовлює і продовольчу кризу, і промислову, і кризу в багатьох інших сферах, які фактично будуть паралізовані через відсутність енергетичних ресурсів. Більш того, ось ви говорите ‒ будуть віялові відключення. Буквально два тижні тому були оголошені результати соціологічних досліджень: відповідаючи на питання, чи є у вас віялові відключення електроенергії ‒ 26% підтвердили, що такі віялові відключення мають місце. 26%! Це було на початку грудня, зима тільки починається – ви розумієте, в чому справа?

І коли ви говорите про те, що так, були домовленості. Так, в інтересах України ми домовилися тоді з керівництвом Російської Федерації про укладення довгострокового прямого постачання газу в Україну по $175. Можете собі уявити, якби в Україні влада – тоді Порошенко, а потім Зеленський, бо це було у 2019 році, ‒ пішла цим шляхом, то яка сьогодні була б вартість газу в умовах ось цього зростання цін на газ в 10 разів, а то і більше, в 12-15 разів для України? Але ж що змінилося б? Та нічого. Ми ж продовжуємо отримувати газ, підкреслюю, безпосередньо з Росії. Ще раз – Україна отримує газ безпосередньо з Росії, а оплачує його за контрактами з Європою і за тими цінами, які є в Європі, і до того, на спотових ринках. На спотових ринках, тобто за тією ціною, яка кожен день висвічується на екранах ось цих бірж, коли підвищується ціна на газ.

Наскільки треба бути обмеженим у професійних питаннях управління державою, щоб не погодитися отримувати газ безпосередньо. Ні, Порошенко не міг погодитися, тому що вже заявив, що він зіскочив з російської газової голки. З чого він зіскочив? З якої голки? Він говорив про те, що ми не отримуємо російський газ, а отримуємо європейський, але маючи на увазі, напевно, польський, словацький, угорський. З яких пір там з'явився газ, ми не знаємо, але я точно знаю, що він там з'явився саме з Росії. Але, втім, газ, який в Україні, він теж з Росії. Так от, у цього була політична така "хотілка". Чому Зеленський це не виправив? Виникає питання: чому? А що, ми з Росії більше нічого не отримуємо? А що, ми в Росію більше нічого не направляємо? Тільки, коли йдеться про газ, не можна цього робити? Але ж Росія для України за підсумками цього року буде другим, третім партнером і з імпорту, і з експорту продукції. І Росію випереджає тільки Китай. А до цього у 2019 році Росія була номер один в питаннях імпорту та експорту продукції з України. Ось же в чому питання. Тобто примітивність влади, політична заангажованість, політична вмотивованість, вона визначає і демонструє цю не просто нікчемну поведінку. Вона демонструє цю, скажімо так, вульгарну, дзвінку нікчемність, що свідчить про те, що ці люди випадково потрапили у владу. Ось тому все це і відбувається, і ось ці "негаразди" для українських громадян і для країни в цілому.

Ведучий: Ви чули нещодавно, на пресконференції Володимир Путін розповів про схему, яку використовують німецькі енергетичні компанії. Вони купують в Росії дешевий газ за довгостроковими контрактами, переправляють його в Польщу і, імовірно, далі в Україну, відповідно, за цінами у два-три рази вище, тому що це вже спотові ціни. Не могли б ви прокоментувати це. Чи знаєте ви про такі схеми?

Віктор Медведчук: Я вам хочу сказати, що конкретно про цей випадок я не знаю. Але ж вся політика придбання в лапках (я ж сказав, ми безпосередньо газ отримуємо з Росії), покупки газу, вона ж в основі своїй, у фундаменті має те, що сказав Володимир Володимирович. Ви говорите зараз про Німеччину, яка продає один обсяг, і цей обсяг йде з Польщі в Україну. Скажіть, а як ми купуємо газ в Словаччині, як ми купуємо газ в Угорщині, як ми купуємо газ в Польщі? Ми ж купуємо його саме таким чином: ті країни отримують газ (зверніть увагу ‒ за довгостроковими контрактами, не за спотовими), а нам його продають за цінами на спотовому ринку, тобто накручують незрозумілу ось цю надбавку, різницю, яка, до речі, є космічною, лягає на плечі наших громадян, для яких ця ціна відбивається вже на вартості газу, тепла, водопостачання, вартості житлово-комунальних послуг. І ця політика триває. Ось у чому злочинність поведінки влади – Порошенка і Зеленського.

Так давайте безпосередньо отримувати газ. Навіщо ви удаєте, що ви купуєте в країнах, які газ не видобувають, а тільки наживаються на російському газі для того, щоб втюхати його українцям? Тобто що нового сказав президент Росії? Нічого, він просто навів конкретний приклад. Але цей конкретний приклад лежить в основі, у фундаменті ось цих відносин із закупівлі газу, які будуються злочинно українською владою ‒ однією, а сьогодні вже іншою починаючи з 2014 року.

Ведучий: Я правильно розумію, що, по суті, нинішній рівень цін робить практично марним або нерентабельним виробництво будь-чого в Україні, тому що у всіх сусідів електрика і газ дешевше, відповідно, українські товари апріорі менш конкурентоспроможні?

Віктор Медведчук: Однозначно. Якщо сьогодні Європа, європейські країни, як споживачі, отримують російський газ за певними цінами й тим більше за довгостроковими контрактами або навіть на спотовому ринку, то, перепродуючи його Україні, вони повинні ж закласти ось цю надбавку. Який сенс перепродувати Україні? Допомагати Україні? Допомога Заходу Україні, вона в іншому ‒ в тому, що відноситься більше до лапок, це так звана допомога. Якщо говорити по суті та реально, то краще б не допомагали. Так і відбувається тут.

І ось чому зупиняються сьогодні хлібопекарні? Виробництво хліба може зупинитися, або ціна може зрости до космічних масштабів, тому що на січень пропонується газ у 2-3 рази дорожче, ніж був у жовтні. Ну, наприклад, така цифра: на січень пропонується газ ‒ 73 грн за кубометр. Ось це "73" мені нагадує фатальну цифру для України. Там було 73% за Зеленського, а тут 73 грн за кубометр. І це при тому, зверніть увагу, що ми у 2019 році в програмі нашої партії записали прямо: ми готові забезпечити газ для населення країни по 3,5-4 грн за куб! Тут куб вже коштує 73. Щобільше, коли ми це говорили, ми конкретно робили. Ви самі навели приклад у своєму питанні – ми домовилися про газ по $175. Ми знаємо, як використовувати газ внутрішнього видобутку, ми знаємо, як використовувати сьогодні бізнес, підприємництво та інтереси українських громадян, як їх поєднати, щоб люди мали користь. Так ось, все це веде сьогодні до складнощів, які тягнуть закриття підприємств молочної промисловості, кондитерської, хлібопекарської та багатьох інших. А промислові підприємства?

Ось сьогодні масово закриваються санаторії, будинки відпочинку і деякі готелі в період зимових свят, зустрічі Нового року, Різдва. Чому закриваються? Та тому, що опалювати приміщення з урахуванням вартості газу, вартості вугілля просто неможливо. З одного боку, цього всього немає, а з іншого боку, це дуже дорого. Вдумайтеся: сьогодні в сховищах газу в Україні 14,5 млрд кубометрів. Це менше, ніж було на початок закачування газу минулого року. Тобто зима починається, а газу і близько немає. Є, але на спотових ринках в Європі. За якою ціною – ви знаєте.

Ведучий: Вікторе Володимировичу, в будь-якому випадку вас – з наступаючим Новим роком!

Віктор Медведчук: Величезне спасибі. І всіх телеглядачів каналу "Росія-24" я щиро вітаю з наступаючим Новим роком! Щастя, здоров'я і всіляких успіхів!

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.