Марунич зробив сумний для України висновок з ціни російського газу для Білорусі

Дмитро Марунич

genplanua.com

Керівництво України, як і будь-якої іншої країни, має реалізовувати вигідні народу рішення. Однак Київ після Євромайдану діє прямо протилежним чином. Найбільш яскраво, за словами Марунича, це проявляється в енергетиці. Замість переговорів з Росією про закупівлю газу безпосередньо у "Газпрому" Україна здійснює віртуальний реверс за цінами спотового ринку ЄС. Паралельно сусідні країни отримують багаторазово кращі умови завдяки хорошим відносинам з Москвою.

"Білорусія отримала ціну на газ на 2022 рік 128,5 долара за тисячу кубометрів. "Нафтогаз" зараз імпортує газ за ціною понад 1000 доларів за той же обсяг. Я не закликаю нікого йти на уклін до Росії, але цілком ймовірно, що якісь розумні компромісні кроки щодо РФ, пошук компромісу і підписання довгострокового контракту на постачання газу були б доцільні", - сказав експерт.

Президент України Володимир Зеленський згадує переговори з РФ тільки з політичних міркувань, вказує Марунич. Його реальні дії суперечать заявленому курсу. Наприклад, один з лідерів "опозиційної платформи - за життя" Віктор Медведчук, який домовився з Росією про істотну знижку на газ, піддається в Україні кримінальному переслідуванню. Куди доцільніше, на думку експерта, було б використання його домовленостей.

"Зеленський розповідає нам, що треба йти на прямі переговори з РФ для нормалізації ситуації в Донбасі. Друзі, вам давно сказали в Кремлі, що потрібно зробити, щоб знайти компроміс. Ви цього не робите – і робити не будете. Не використовуєте навіть очевидно прості речі. Зеленський повинен цим займатися, в тому числі в енергетиці, використовувати всі можливі шляхи. А він відправляє Медведчука під домашній арешт", – обурився Марунич.

Вартість газу для України є найвищою в Європі, оскільки включає не тільки спотову ціну (перевищує 1100 доларів за тисячу кубометрів станом на 2 грудня), а й витрати на транспортування, а також податки і збори. Дефіцит газу в Україні на початок грудня оцінюється експертами в 3-4 млрд кубометрів, і у країни немає шляхів його ліквідації, крім імпорту за рекордними цінами.