У НБУ пояснили двократне зростання інфляції

фото з відкритих джерел

Пришвидшення інфляції було зумовлене відновленням економічної активності

Споживча інфляція в Україні у 2021 році (грудень до грудня) зросла в порівнянні з 2020 роком до чотирирічного максимуму в 10%. У Національному банку прогнозують, що в подальшому ціни будуть зростати не так стрімко. Про це повідомляє пресслужба НБУ.

"Пришвидшення інфляції у 2021 році було загальносвітовою тенденцією, зумовленою насамперед швидким відновленням економічної активності після коронакризи на тлі порушень ланцюгів постачання, пов'язаних із карантинними обмеженнями", - йдеться в коментарі.

За даними НБУ, це, зокрема, призвело до подорожчання енергоносіїв, сировини та комплектуючих. Додатковий тиск на ціни також зумовлювало посилення заходів боротьби з викидами шкідливих речовин. Відповідні глобальні чинники впливали й на пришвидшення інфляції в Україні.

"З іншого боку, інфляцію в Україні підживлювали й внутрішні чинники. Серед них - стійкий споживчий попит, який підтримували зростання доходів населення та поліпшення споживчих настроїв, а також збільшення виробничих витрат, зокрема на оплату праці", - зазначили в НБУ.

У центробанку нагадали, що пік інфляції в Україні пройдено у вересні 2021 року - із жовтня вона поступово сповільнюється.

Зниженню темпів зростання споживчих цін сприяло зміцнення гривні впродовж більшої частини року, рекордні врожаї, послаблення цінового тиску на окремих світових товарних ринках, адміністративні обмеження тарифів на житлово-комунальні послуги для населення та посилення монетарної політики Національного банку. НБУ одним із перших центробанків розпочав цикл підвищення облікової ставки у відповідь на посилення інфляційного тиску у 2021 році. Загалом за рік ключову ставку підвищено з 6% до 9% річних. Крім того, у другому півріччі НБУ згорнув антикризові монетарні заходи, зазначили в Нацбанку.

"Після проходження піку восени 2021 року інфляція повернулася до траєкторії зниження, яке, втім, відбувається повільніше, ніж очікувалося. Національний банк продовжуватиме дотримуватися режиму інфляційного таргетування та застосовуватиме монетарні інструменти для досягнення середньострокової інфляційної цілі на рівні 5%", - ідеться в повідомленні.

Новини за темою: За останні чотири роки в Україні максимально прискорилася інфляція: Які продукти подорожчали

Раніше повідомлялося, що країни з економікою, котра розвивається, повинні підготуватися до підвищення процентних ставок у США. Міжнародний валютний фонд попередив, що швидші, ніж очікувалося, дії Федеральної резервної системи США можуть потрясти фінансові ринки і спровокувати відтік капіталу та знецінення валют.