Католицький Святвечір: Традиції святкування і заборони на 24 грудня

Топ-новина

Топ-новина

Фото з відкритих джерел

Традиції підготовки католиків до Різдва майже не відрізняються від православних, проте є свої особливості

У п'ятницю, 24 грудня, християни, які дотримуються григоріанського і новоюліанського календаря, відзначають Різдвяний святвечір. Цього дня віряни готуються до зустрічі Різдва Христового - одного з головних свят церковного року.

Розповідаємо докладніше про традиції святкування Святого вечора у вірян західного обряду і підготовки до Різдва.

Як відзначають католицький Святвечір

Святвечір перед Різдвом у католиків називається Вігілія, що означає "бдіння". Це день посиленої підготовки до великого свята.

Увечері напередодні Різдва сім'я сідає за так звану вігілійну вечерю. Така трапеза традиційно сімейна, проте на неї дозволяється запросити самотніх людей – сусідів або знайомих.

Вживати можна тільки пісні страви без м'яса, обмежуючись рибними і стравами із прісного і дріжджового тіста – це можуть бути овочі, пісні вареники або голубці, сухофрукти. За стіл сідають після появи на небі першої зірки. Трапезу очолює батько, а на її початку читають Євангеліє і підносять спільну молитву.

До слова, звичай нічого не їсти до першої зірки символізує появу в небі Вифлеємської зірки, яка сповістила про народження Ісуса Христа.

Під час католицького Святвечора за столом члени сім'ї обмінюються шматочками прісного хліба (облатками), які символізують тіло Господа і нагадують про те, як Ісус Христос ділився їжею зі своїми учнями під час Таємної вечері. Кожен, хто отримав такий шматочок, повинен сказати добрі слова або побажання. Облатки освячуються у храмах під час посту перед Різдвом. Католики латинського обряду діляться один з одним під час Святої вечері хлібом, а греко-католики – кутею.

Фото з відкритих джерел

Сідаючи до столу, віряни залишають вільне місце. Будь-яка людина, яка відвідає будинок, повинна бути прийнята як близька. Таким чином також висловлюють сердечну пам'ять про всіх близьких і дорогих їм людей, особливо про тих, хто відійшов у вічність.

Під скатертину часто кладуть сіно - як згадку про бідність Вифлеємського загону для худоби та Марії з Йосипом, які поклали новонародженого Ісуса Христа на сіно в ясла.

За традицією, Божа Служба повинна відправлятися рівно опівночі, і служать на ній всі священники парафії. Це Служба пастирів -вірні, так само як і вифлеємські пастирі, приходять цієї ночі в убогий загін для худоби, в якому народився Спаситель.

Новини за темою: Давні традиції Святвечора та топ пісних страв: Від пампушок і голубців до грибної юшки

Що не можна робити католикам на Святвечір

У свято не можна виконувати роботу по дому - про прання, прибирання, шиття і винесення сміття слід подбати заздалегідь. Також вважається, що ні в якому разі не можна в Святвечір сідати за святковий стіл в чорному або старому одязі – зустрічати Різдво прийнято в нових ошатних речах.

До сходу першої зірки не можна нічого їсти, перекус дозволений тільки дітям. За столом у Святвечір не можна переїдати. І, звичайно, варто приготувати пісні страви і за можливості тримати піст.

За повір'ям, готуючись до свята, не можна скупитися й економити: чим більше витратиш – тим вищий буде достаток в майбутньому році. Також заборонено полювати - є ризик заблукати або зіткнутися з диким звіром.

Фото з відкритих джерел

Святкування Святого вечора в Україні

Християни, які відзначають Різдво за григоріанським і новоюліанським календарем (католики), традиційно напередодні збираються на вечерю, вживають пісні страви і ввечері йдуть на месу. А ті, хто відзначає релігійні свята за юліанським календарем, продовжують тримати піст до 6 січня.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.