На Хмельниччині у палаці Орловських виявили розписи 18 століття

Палац Орловських Reporters

Розпис має вигляд рослинного орнаменту, поєднаного із геометричним

У палаці Орловських у Хмельницькій області, де розташований Малієвецький обласний історико-культурний музей, виявили оригінальні розписи кінця XVIII ст. Про це розповіла в.о. директора музею Анастасія Донець, повідомляє "Укрінформ".

"Знаний у Польщі реставратор Олександр Віштаченко на волонтерських засадах допомагає нам досліджувати палац Орловських. На другому поверсі холу на стелі почала відпадати побілка. Коли Олександр розчистив невеличку ділянку, там з’явився гарно збережений розпис, на якому одразу помітні натуральні фарби і дуже високий мистецький рівень. Він точно відповідає опису палацу, який ми маємо станом на 1914 рік, де написано, що в холі стеля розписана імітацією ліпнини", - розповіла Анастасія Донець.

Розпис має вигляд рослинного орнаменту, поєднаного із геометричним. На той час це був своєрідний 3D-малюнок. Попри те, що певною мірою розпис втратив яскравість фарб та чіткість, його добре видно навіть неозброєним оком. Знімати шар штукатурки далі не будуть, адже такі розписи потрібно консервувати, а це вимагає дуже професійної роботи.

"Я припускаю, що це розписи, які належать до періоду будівництва палацу, тобто до кінця XVIII ст. Для того, щоб сказати точно і однозначно, потрібні дослідження. Наразі можна припустити, що все входило в первісний проєкт будівництва і внутрішнього оздоблення палацу", - додала Донець.

Новини за темою: Столичний музей претендує на премію Найкращий музей Європи 2022 року

Як зауважив реставратор станкового та монументального живопису Олександр Віштаченко, об’єктів, де збережені автентичні розписи, в Україні та зокрема на Поділлі дуже мало.

"Маліївці унікальні тим, що палац зберігся у доброму стані, оскільки приміщення постійно використовувалося і ніколи не було без опалення. Мінус у тому, що всі оригінальні фрески забілили і заштукатурили, але добре, що це не знищили. Щодо стелі в холі, я думаю, що це фрески. Тут малював дуже дорогий майстер і робив він це дуже якісно та професійно. Не знаю, чи десь на Хмельниччині таке збереглося. Що там далі є на стінах, невідомо, бо це потребує величезного комплексу робіт", - сказав реставратор.

Віштаченко розповів, що раніше в палаці Орловських під шарами штукатурки на стінах і колонах вдалося виявити оригінальну італійську штукатурку, яка імітує мармур. Зокрема, вона є на колонах у великій бальній залі. Окрім того, у трапезній палацу знайшли оригінальні розписи, що є на архівних фотографіях. Наразі це все потребує великого комплексу реставраційних робіт.

Село Маліївці відоме палацом Орловських, закладеним 1788 року. Будівля зведена у стилі раннього французького класицизму. Палац оточений парком зі ставками, фонтанами, де росте понад 80 видів старих дерев. З-поміж іншого там збереглася водонапірна вежа та джерело питної води. Туристів до Маліївців вабить і 18-метрова скеля з водоспадом, в середині якої розміщена двоповерхова печера, пов’язана з давнім монастирем.

Будівля палацу використовувалася для потреб дитячого протитуберкульозного санаторію "Світанок". У 2021 році заклад ліквідували і створили там обласний історико-культурний музей.

Новини за темою: У Києві відкриють Музей жертв Бабиного Яру

Нагадаємо, на Волині у смт Маневичі планують відкрити "Музей одного експоната", а саме експозицію унікального човна-моноксила ХIII століття, який не має аналогів у Східній Європі.