Новий штам COVID-19 "Омікрон" міг мутувати за допомогою вірусу застуди, - дослідники

Фото з відкритих джерел

За даними науковців, простудний вірус присутній в тих самих інфікованих клітинах

Штам COVID-19 "Омікрон", можливо, отримав принаймні одну зі своїх мутацій, взявши фрагмент генетичного матеріалу від вірусу, що викликає застуду. За даними науковців, простудний вірус присутній в тих самих інфікованих клітинах. Про це повідомляє агентство Reuters.

Науковці заявили, що ця генетична послідовність не зустрічається ні в яких попередніх версіях коронавірусу SARS-CoV-2, але повсюдно зустрічається у багатьох інших вірусах, включаючи ті, які викликають застуду, а також в геномі людини.

Керівник дослідження Венкі Саундарараджан зауважив, що, вставивши цей конкретний фрагмент у себе, штам "Омікрон може виглядати "більш людським", що допоможе йому уникнути відповіді з боку імунної системи людини. Це може означати, що вірус передається легше, але викликає тільки легке або безсимптомне захворювання.

Наразі науковці не знають, чи є "Омікрон" більш заразним, ніж інші штами, чи викликає він більш серйозне захворювання або він обжене "Дельта" як найбільш поширений варіант. Щоб отримати відповіді на ці питання, може знадобитися кілька тижнів.

Новини за темою: Штам "Омікрон" особливо небезпечний для офісів через високу заразність, – інфекціоніст

За даними попередніх дослідженнь, клітини легенів і шлунково-кишкового тракту можуть одночасно містити коронавіруси SARS-CoV-2 і застуди. Така коінфекція створює основу для вірусної рекомбінації, процесу, в якому два різних віруси в одній і тій же клітині-хазяїні взаємодіють, створюючи нові копії, які мають деякий генетичний матеріал від обох "батьків".

Ця нова мутація могла вперше статися у людини, інфікованої обома патогенами, коли версія SARS-CoV-2 успадкувала генетичну послідовність від іншого вірусу.

За словами керівника досліджень, одна і та ж генетична послідовність багато разів зустрічається в одному з коронавірусів, що викликають застуду у людей, відомому як HCoV-229e, і в вірусі імунодефіциту людини (ВІЛ), що викликає СНІД.

У Південній Африці, де був вперше виявлений Омікрон, найвищий у світі рівень поширення ВІЛ, який послаблює імунну систему і підвищує вразливість людини до інфекцій, викликаних вірусами застуди та іншими патогенами. За словами Саундарараджана, в цій частині світу є багато людей, у яких могла відбутися рекомбінація, яка додала цей набір генів до "Омікрону".

"Ми, ймовірно, пропустили багато поколінь рекомбінацій, які відбулися з плином часу і призвели до появи "Омікрон", - додав науковець.

Раніше повідомлялося, що станом на 3 грудня штам коронавірусу "Омікрон" виявили в 38 країнах. При цьому варіант "Дельта" продовжує домінувати.