Чаплига про закриття каналів "Перший Незалежний" та UkrLive: Це якась правова вакханалія

Михайло Чаплига

ua-rating

Санкції РНБО, введені проти двох телеканалів - "Перший Незалежний" і UkrLive, - якась правова вакханалія. Про це в ефірі UkrLive заявив політичний експерт Михайло Чаплига.

"Вчорашні рішення були як грім серед ясного неба, тому що якась дивна картина відбувалась. Спочатку переносили анонсоване засідання РНБО на 29 число (грудня, - ред.), пізніше через велику кількість нових питань на 30 число, а після цього, навіть без повідомлень в публічній сфері на сайті РНБО, що, в принципі, вони зобов’язані робити за законом про доступ до публічної інформації, з’являється указ президента про введення санкцій", - сказав Чаплига.

Чаплига наголосив, що санкції проти телеканалів ввели незаконно та без будь-якого логічного пояснення.

"Це вакханалія якась правова. Санкції введено проти каналу UkrLive, який належить Нестору Шуфричу, в якого немає бізнесу в РФ, який не перебуває під слідством, який не є звинувачений і який є головою опозиційного комітету зі свободи слова. Знайти якесь здорове або логічне навіть пояснення тому, що відбулося, просто фізично неможливо. "Перший Незалежний" взагалі належить трудовому колективу. Тому яким чином можна було ввести санкції проти 100 журналістів... Тобто це теж неможливо з точки зору здорового глузду, прокоментувати неможливо, а тим паче з точки зору юридичного", - додав експерт.

Зазначимо, на початку лютого 2021 року влада незаконно, за рішенням Ради національної безпеки і оборони, а не суду, як того вимагає закон, заборонила трансляцію трьох провідних інформаційних телеканалів – "112 Україна", NewsOne і ZIK.

26 лютого журналісти закритих телеканалів об'єдналися для створення телеканалу "Перший Незалежний". Однак "Перший Незалежний" був незаконно відключений від ефіру через годину після початку мовлення. Причиною відключення знову стало не рішення суду, а звичайний лист заступника голови Служби безпеки України. Незважаючи на відключення, телеканал продовжив мовлення на YouTube, а результатом підтримки з боку глядачів стало отримання "золотої кнопки" (понад 1 мільйон підписників) від YouTube для телеканалу "112 Україна" і кілька "срібних кнопок" (понад 100 000 абонентів) для інших каналів, які транслювали "Перший Незалежний".

24 вересня колектив "Першого Незалежного" звернувся із проханням допомогти у відновленні ефірного мовлення телеканалу до народного депутата, голови парламентського Комітету зі свободи слова Нестора Шуфрича, який став співвласником "Першого Незалежного" й уклав угоду про невтручання в редакційну політику телеканалу.

27 жовтня Нестор Шуфрич придбав телеканал UkrLive з ліцензією на супутникове мовлення, завдяки чому журналісти нарешті змогли вийти в телевізійний ефір, а глядачі - можливість отримувати об'єктивну інформацію про події в країні з урахуванням всіх точок зору. Більш того, 9 листопада Господарський суд Києва задовольнив позов про незаконність відключення телеканалу "Перший Незалежний" і дозволив відновити супутникове мовлення каналу. І ось, через лічені тижні після початку трансляції, робота телеканалів була ще раз цинічно припинена владою.

Телеканали UkrLive і "Перший Незалежний" мають намір боротися за своє право здійснювати мовлення для українців, доносити правду до громадян і бути в ефірі.

Звертаємося до президента України: від того, що ви закриєте неугодні канали, ситуація в країні не покращиться, цифри в платіжках за газ не знизяться, вакцинування від коронавірусу не почнеться, безчинства радикалів не припиняться.

Нагадаємо, ситуацію з порушенням свободи слова в Україні розкритикували всі провідні міжнародні організації, які займаються питанням свободи слова і прав людини. Тільки за останні місяці свою позицію висловили Управління Верховного комісара ООН з прав людини (УВКПЛ), моніторингова місія ООН з прав людини, доповідач ПАРЄ з питань свободи ЗМІ та захисту журналістів, президент Freedom House та інші профільні організації. Від Володимира Зеленського напряму вимагають повернути незаконно закриті медіа в ефір. Натомість влада продовжує тиснути на ЗМІ, не зупиняючись ні перед здоровим глуздом, ні перед черговим порушенням закону.