Чемерис: Усі члени РНБО та Зеленський особисто відповідатимуть за санкції проти ЗМІ

Володимир Чемерис Фото з відкритих джерел

Усі члени Ради національної безпеки та оборони та президент України Володимир Зеленський особисто відповідатимуть за санкції проти ЗМІ. Таку думку в ефірі UkrLive висловив політичний експерт та правозахисник Володимир Чемерис.

"Звичайно, немає підстав і не може бути жодних підстав для звинувачення у фінансуванні тероризму. Більше того, якщо є такі якісь підозри, то будь ласка, треба звертатися до суду, і є всі повноваження у слідства і суду для того, щоб притягнути таку людину до відповідальності. Але, окрім того, ми ж навіть не бачимо, не маємо інформації, очевидно, немає навіть жодних справ щодо Нестора (Нестора Шуфрича, - ред.)", - зазначає експерт. 

За його словами, президент України Зеленський немає права видавати подібні укази щодо запровадження санкцій. 

"Питання в тому, що не має права президент взагалі такі укази видавати. А щодо членів РНБО, знали вони, було засідання, не було засідання, знали вони чи не знали, відповідатиме, звичайно, та людина, яка підписувала указ, тобто президент. Але завжди, коли відбувається злочин, відповідає не тільки виконавець злочину, в цьому випадку президент, тому що він вчинив злочин вчора, а відповідають і ті люди, які допомагали йому робити цей злочин, які брали участь в організації цього злочину, тобто всі члени РНБО, хоча підпис там президента, так чи інакше так само відповідатимуть за те, що вони зробили, що вони не протидіяли тому, що відбулося", - підсумував Чемерис. 

Зазначимо, на початку лютого 2021 року влада незаконно, за рішенням Ради національної безпеки і оборони, а не суду, як того вимагає закон, заборонила трансляцію трьох провідних інформаційних телеканалів – "112 Україна", NewsOne і ZIK.

26 лютого журналісти закритих телеканалів об'єдналися для створення телеканалу "Перший Незалежний". Однак "Перший Незалежний" був незаконно відключений від ефіру через годину після початку мовлення. Причиною відключення знову стало не рішення суду, а звичайний лист заступника голови Служби безпеки України. Незважаючи на відключення, телеканал продовжив мовлення на YouTube, а результатом підтримки з боку глядачів стало отримання "золотої кнопки" (понад 1 мільйон підписників) від YouTube для телеканалу "112 Україна" і кілька "срібних кнопок" (понад 100 000 абонентів) для інших каналів, які транслювали "Перший Незалежний".

24 вересня колектив "Першого Незалежного" звернувся із проханням допомогти у відновленні ефірного мовлення телеканалу до народного депутата, голови парламентського Комітету зі свободи слова Нестора Шуфрича, який став співвласником "Першого Незалежного" й уклав угоду про невтручання в редакційну політику телеканалу.

27 жовтня Нестор Шуфрич придбав телеканал UkrLive з ліцензією на супутникове мовлення, завдяки чому журналісти нарешті змогли вийти в телевізійний ефір, а глядачі - можливість отримувати об'єктивну інформацію про події в країні з урахуванням всіх точок зору. Більш того, 9 листопада Господарський суд Києва задовольнив позов про незаконність відключення телеканалу "Перший Незалежний" і дозволив відновити супутникове мовлення каналу. Але через лічені тижні після початку трансляції робота телеканалів була ще раз цинічно припинена владою.

Телеканали UkrLive і "Перший Незалежний" мають намір боротися за своє право проводити мовлення для українців, доносити правду до громадян і бути в ефірі.

Звертаємося до президента України: від того, що ви закриєте неугодні канали, ситуація в країні не покращиться, цифри в платіжках за газ не знизяться, вакцинування від коронавірусу не почнеться, безчинства радикалів не припиняться.

Нагадаємо, ситуацію з порушенням свободи слова в Україні розкритикували всі провідні міжнародні організації, які займаються питанням свободи слова і прав людини. Тільки за останні місяці свою позицію висловили Управління Верховного комісара ООН з прав людини (УВКПЛ), моніторингова місія ООН з прав людини, доповідач ПАРЄ з питань свободи ЗМІ та захисту журналістів, президент Freedom House та інші профільні організації. Від Володимира Зеленського напряму вимагають повернути незаконно закриті медіа в ефір. Натомість влада продовжує тиснути на ЗМІ, не зупиняючись ні перед здоровим глуздом, ні перед черговим порушенням закону.