Новини » Політика Читать эту новость на русском

Конституційний суд відмовився приводити до присяги нових суддів, яких напередодні призначив Зеленський

КСУ фактично поставив під сумнів правомірність указів Зеленського

Конституційний суд України. Фото: Getty Images/Global Images Ukraine

Сьогодні Конституційний суд визнав неможливим приведення до присяги Олександра Петришина та Оксани Грищук, яких 26 листопада президент Володимир Зеленський призначив суддями Конституційного Суду. Про це повідомляє "Дзеркало тижня. Україна" з посиланням на інформацію джерел в КСУ.

Як зазначається, з цього приводу Конституційний суд прийняв спеціальну постанову про відстрочення присяги цими особами, незважаючи на те, що за законом "Про Конституційний Суд України" (ст.17) спеціальне пленарне засідання суду щодо приведення новопризначених суддів КСУ до присяги має відбутися не пізніше п'ятого робочого дня з дня призначення судді на посаду.

"За інформацією джерел в КСУ, таке рішення Конституційний суд ухвалив у зв'язку з відсутністю вакансій суддів КСУ за квотою президента. Згідно зі ст. 148 Конституції до складу КСУ входять 18 суддів, які призначаються президентом, парламентом і з'їздом суддів – кожен із них по 6 суддів", - йдеться в повідомленні.

Приймаючи зазначену постанову, КСУ виходив з того, що на момент видання президентом Зеленським указу про призначення Петришина і Грищук всі шість посад суддів КСУ за квотою глави держави були зайняті і сьогодні відсутні вакансії, на які глава держави міг би призначити нових суддів. На цих посадах перебувають призначені в різний час різними президентами судді Сергій Головатий, Олександр Касмінін, Віктор Колесник, Василь Лемак, Володимир Мойсик, Олександр Тупицький, Конституційний термін повноважень яких не закінчився.

Повідомляється, що за такої ситуації складення присяги судді КСУ Петришиним і Грищук призвело б до неправомірного збільшення конституційного складу КСУ – з 18 до 20 суддів, а потім до нелегітимності діяльності КСУ взагалі. 

Також наголошується, що прийняття КСУ рішення про неможливість складання присяги новопризначеними суддями означає, що КСУ фактично поставив під сумнів правомірність указів Зеленського про призначення Петришина і Грищук з тієї причини, що у президента не було правових підстав для такого призначення у зв'язку з тим, що квота глави держави в частині формування складу КСУ зараз повністю вичерпана.

Нагадаємо, у грудні 2020 року президент Володимир Зеленський підписав указ про тимчасове відсторонення Голови Конституційного Суду України Олександра Тупицького та його заступника Олександра Касмініна з посади суддів КСУ.

Ситуація з Конституційним судом виникла наприкінці жовтня 2020 року. Тоді суд фактично скасував систему електронного декларування, чим завдав удару по антикорупційній реформі. Це викликало політичний скандал.