Медведчук: Жоден нормальний журналіст ніколи не підтримуватиме незаконне закриття телеканалів

РБК

Жоден адекватний представник ЗМІ ніколи не буде підтримувати незаконне закриття медіа і введення цензури в країні, оскільки всі журналісти повинні розуміти, що теж можуть підпасти під дію репресивної машини влади. Про це заявив голова політради "Опозиційної платформи – За життя", народний депутат Віктор Медведчук.

"Нормальний журналіст може в душі там і щось переживати, в плані того, що якісь відчуття там несприйняття когось або чогось, якоїсь редакційної політики, але публічно, у відкриту, він ніколи не буде знущатися, якщо йдеться про там корпоративні якісь права або про захист честі професії, представника професії. Але це ж не про Україну, так? Це не про Україну.

Тому багато хто радів й думав, що санкції застосовуються ось тільки до каналів опозиційних певної спрямованості, ось тільки до громадян, ну, Медведчук там, ще кілька людей, до яких застосували, члени сім'ї, санкції. Ось, ура. Все чудово. Але коли це сподобалося владі, злочинній владі, подібні злочинні дії, то вона це застосувала до багатьох інших. І вже сотні, сотні людей потрапили під санкції незаконно, тому що щодо громадян України застосовувати санкції не можна, сотні організацій, зареєстрованих як юридичні особи за українським законодавством, потрапили під санкції, закриті канали, вже не три, а п'ять", – зазначив Медведчук.

Він нагадав, що завдання нинішньої влади – знищити будь-яке інакомислення, як у ЗМІ, так і в політикумі.

"На підставі чого закрили ось два канали останніх з п'яти? На підставі того, що і попередні три. Адже один із телеканалів, "Перший Незалежний", коли вийшов, його закрили через годину за листом СБУ. Ну, Служба безпеки України у нас перетворилася на злочинну організацію. Зараз, зверніть увагу на указ президента і посилання на те, що "відповідно до пропозиції, що надійшла зі Служби безпеки..." Яка ця пропозиція? Я вам відкрию секрет, ніхто ніколи цього не побачить. Ніхто ніколи. Адвокати, які ведуть і представляють інтереси і каналів, і мої щодо оскарження незаконних злочинних санкцій щодо мене у Верховному суді говорять з приводу так званих документів: по-перше, їх немає, по-друге, ніхто не знає, де вони, по-третє, їх не хочуть давати. Санкції застосували, документів немає. Ось дивіться, майже вже там вісім-десять місяців йдуть слухання у Верховному суді. Ще жодна справа не розглянута до кінця. Скільки це ще триватиме? Незрозуміло скільки. Зараз закрили два канали, на одному з яких працювали..., ви підете до Верховного суду? Звичайно, підете, і будете чекати роками", – зазначив Медведчук.

І поки, за словами опозиціонера, українці відстоюватимуть свої права в судах, влада продовжуватиме насаджувати свою диктатуру.

"У цей час Зеленський і його оточення будуть насаджувати диктатуру імені його, буде узурпувати далі владу у своїх інтересах для того, щоб, по-перше, керувати країною зараз, а потім і в майбутньому переобратися. Закрити рот, покінчити з опозицією, припинити інакомислення будь-яке, на корені, на корені, тому що у нас будь-який чих, будь-яка критична заява – це вже зрада Батьківщині, вже державний злочин, особливо тяжкий державний злочин. Ось, що відбувається в країні. І ця політика – вона далі продовжує реалізовуватися. Це злочинна політика. Вона веде в нікуди і країну, і людей, і, найголовніше, саму владу", – резюмував Медведчук.

Нагадаємо, у четвер, 30 грудня, сотні журналістів п'яти телеканалів – "112 Україна", NewsOne, ZIK, "Перший Незалежний" і UkrLive, а також видань "Страна.ua" і Sharij.net, які були незаконно закриті президентом Володимиром Зеленським, провели масштабний мітинг під стінами Офісу президента. Представники медіа вимагали від президента припинити незаконне переслідування незалежних ЗМІ та зупинити тотальне введення цензури в країні.

Нагадаємо, 28 грудня президент України Володимир Зеленський підписав санкції проти двох українських телеканалів – "Перший Незалежний" і UkrLive. Всього у 2021 році Зеленський закрив п'ять телеканалів – "112 Україна", NewsOne, ZIK, "Перший Незалежний" і UkrLive.

Санкції передбачають, зокрема, заборону на використання радіочастот, блокування активів і ведення будь-якої діяльності в Україні. Вони введені на 5 років.

І "Перший Незалежний", і UkrLive вже відреагували на указ президента Володимира Зеленського, заявивши, що українська влада в черговий раз довела, що бачить у вільних ЗМІ свого головного ворога і діятиме будь-якими методами для придушення свободи слова в Україні.

Журналісти мають намір оскаржити незаконне рішення про закриття каналу в судах. І, якщо українські суди під тиском Офісу президента не скасують президентську цензуру, то Європейський суд з прав людини винесе справедливе рішення, яке боляче вдарить по всіх "цензорах" і "заборонятелях".

Представники ЗМІ вже звернулися з відкритим листом до світової спільноти – європейських політиків, чиновників і міжнародних журналістських організацій – з проханням вплинути на ситуацію зі свободою слова і спробою влади ввести цензуру в Україні.

Лист від співробітників ЗМІ отримали: Міжнародна федерація журналістів, Міжнародний інститут преси, генсек ООН Антоніу Гутерреш, голова Європейської ради Шарль Мішель, глава Freedom House Майкл Абрамовіц, представник з питань ЗМІ в ОБСЄ Тереза Рібейро, тимчасово повірена у справах США в Україні Крістіна Квін, надзвичайний і повноважний посол Федеративної Республіки Німеччини Анка Фельдгузен, міністр закордонних справ Австрії Олександр Шалленберг, член Сенату Франції Жан-Луї Массон, міністр Європи та закордонних справ Франції Жан-Ів Ле Дріан, міністр закордонних справ Іспанії Хосе Мануель Альбарес, міністр закордонних справ Італії Луїджі Ді Майо, федеральний канцлер Німеччини Олаф Шольц, міністр закордонних справ Швеції Анн Лінде, заступник голови підкомітету з прав людини Європейського Парламенту у закордонних справах Ханна Неймана, міністр закордонних справ Бельгії Софі Уилмс.

Своєю чергою власник телеканалу UkrLive і голова парламентського Комітету зі свободи слова Нестор Шуфрич зазначив, що закриття телеканалу UkrLive незабаром після першого виходу в ефір і телеканалу "Перший Незалежний" після судової перемоги та відновлення супутникового мовлення – це чергове цинічне і беззаконне позасудове рішення від Ради національної безпеки і оборони, спрямоване на встановлення цензури в Україні.

"Подібні дії не можна пояснити інакше, адже телеканали не порушили жодного закону, а в разі "Першого Незалежного" – навпаки домоглися справедливого судового рішення, яке довело незаконність колишніх рішень РНБО. Телеканали були закриті тільки тому, що так захотілося людям, які займають високі пости. Ні в одній цивілізованій країні світу такого трапитися не могло. Подібне безпрецедентне знищення свободи слова воістину жахає. Це вкотре доводить, що владі немає діла до законів і Конституції України, вони роблять виключно те, чого самі хочуть, не оглядаючись на юридичні норми", – сказав він.

Як повідомлялося, раніше на саміті Східного партнерства в Брюсселі підняли питання про позасудову розправу над опозиційними ЗМІ в Україні та зажадали від Володимира Зеленського скасувати безмежні санкції РНБО, якими заблокували мовлення трьох провідних інформаційних телевізійних каналів – "112 Україна", NewsOne і ZIK, а також незаконно закритого без рішення суду через годину після початку ефіру телеканалу "Перший Незалежний".

Як відомо, 2 лютого президент України Володимир Зеленський підписав указ про застосування санкцій проти телеканалів "112 Україна", NewsOne та ZIK. Згідно з указом, який набув чинності з моменту підписання, до телеканалів застосовано санкції протягом п'яти років. Це передбачає блокування трансляції всіх трьох телеканалів.

26 лютого журналісти незаконно закритих президентом Володимиром Зеленським телеканалів об'єдналися та створили новий телеканал – "Перший Незалежний". Засновниками нового медіа стала група журналістів, які раніше працювали на каналах "112 Україна", NewsOne та ZIK. Але буквально за годину після початку мовлення влада незаконно відключила телеканал від ефіру.

Провідні європейські політики, міжнародні та українські експерти та світові ЗМІ розкритикували указ Зеленського про припинення роботи телеканалів "112 Україна", NewsOne та ZIK.

За останні місяці світові ЗМІ, європейські політики та експерти опублікували 120 969 матеріалів, присвячених цькуванню українською владою опозиції та незалежних телеканалів.